Закарпатці найнижче по Україні забезпечені земельними ресурсами
Вчора, 5 травня, під час робочої поїздки до Закарпаття заступника міністра аграрної політики та продовольства України Андрія Дикуна, в ОДА відбулася робоча нарада з керівниками сільськогосподарських та переробних підприємств, фермерів, галузевих громадських організацій, обласних установ та організацій у сфері АПК, представників наукових та навчальних закладів.
Під час заходу перший заступник голови ОДА Андрій Сербайло відзначив, що аграрний сектор економіки є мультиплікатором економічного розвитку навіть у найскладніші часи розбудови держави та й сьогодні демонструє позитивну динаміку виробництва. Рівень продовольчої безпеки як держави, так і Закарпатської області зокрема, визначається станом сільського господарства, що включає виробництво сільськогосподарської продукції, її переробку, реалізацію та обслуговування сільського господарства.
Характеризуючи сільське господарство Закарпатської області, фахівці Департаменту агропромислового комплексу ОДА звернули увагу високого чиновника деяких особливостей та відмінностей його функціонування від інших регіонів України, у тому числі найближчих сусідніх областей. Зокрема, у трансформуванні земельних ресурсів сільськогосподарського призначення до особистих селянських господарств, у яких сконцентровано 89 % сільськогосподарських угідь, 85 % ріллі.
Акцентувалося, що Закарпаття найнижче по державі забезпечене земельними ресурсами. Так, на одного жителя припадає 0,36 га сільськогосподарських угідь та 0,16 га ріллі, що менше ніж у середньому по Україні у 2,4 та 4,3 рази, а також за середньоєвропейський показник де припадає 0,25 га ріллі.
Також область відрізняється у домінуванні сільського населення, чисельність якого складає 783,6 тис. осіб або 63 % від наявного по області (по Україні 31 відсоток).
Ці та інші особливості обумовили відповідно значну концентрацію виробництва сільськогосподарської продукції у особистих селянських господарствах (понад 90 % основних видів продукції).
Разом з тим, структура агропромислового виробництва є наближеною до ресурсних можливостей області.
У валовій доданій вартості області, питома вага виробництва продукції сільського господарства щороку становить у межах 15-20 відсотків.
Проте, в галузі накопичилось чимало проблемних питань, пов’язаних з дозвільними документами, неузгодженістю і недосконалістю законодавства та ряд інших, які порушили закарпатські сільгоспвиробники під час наради. Відтак, були внесені конструктивні пропозиції по їх вирішенню.
До цієї новини немає коментарів