Чи готові закарпатці платити більше за газ?

Витривалість співвітчизників подекуди більше схожа на містику. Як, будучи громадянами однієї країни, сплачувати різні суми за отримані комунальні послуги. Певно, найбільше з цим ознайомлені саме закарпатці.

 

Тут, так званих «нерухомих» олігархів, себто власників кількох помешкань та будівель, сьогодні не здивуєш навіть новітніми технологіями енергозбереження. Місцевий народ вже давно прозондував заощадливий ґрунт. Де можна зекономити, те і використовують. Поміж тим, більшість великої України все частіше сподівається на державну підтримку, як-от надання субсидій. Сьогодні таким правом може скористатися третина населення країни. Із неймовірним стрибком цін на газ та електроенергію до списку бажаючих отримати адресну соціальну допомогу щодалі додається більше українців.  Адже травень 2014 року ознаменований стрімким зростанням ціни на газ.

Згідно постанови Кабміну, поетапне подорожчання блакитного палива до 70% триватиме до 2017 року. Так держава планує дотриматися вимог Міжнародного валютного фонду щодо ринкових тарифів на газ для населення. Теперішнє зростання цін торкнулося і суб’єктів господарювання. Порівняно із минулим роком, вартість газу для підприємств підвищилася на третину і з цього місяця становить 6 тисяч 267 гривень за тисячу кубометрів. Для населення, окрім тарифів, змінили також цінові категорії. Якщо раніше були чотири категорії залежно від обсягу річного споживання газу - до двох із половиною тисячі кубів, до шести тисяч, до 12-ти тисяч та понад 12 тисяч, то сьогодні дві останні об’єднали в одну.

Крім цього, виділили додатково категорію людей, які не мають газового опалення, а лише плиту та водонагрівач. Для них ціна на газ за кубометр становитиме 1 грн. 18 коп. за наявності лічильника та 1 грн. 30 коп. за його відсутності.

Детальніше нам розповіла Вікторія Томинець, заступник голови правління з постачання та  обліку газу ПАТ «Закарпатгаз»: «Так званих споживачів-тарифників на Закарпатті дуже мло, близько 7 тис. Мова йде про користувачів, які не мають газового лічильника. Область займає перші позиції в Україні за темпами виконання державної програми енергозбереження. Наразі діє програма щодо встановлення лічильників таким споживачам за рахунок коштів ПАТ «Закарпатгаз».

Це програма заощадження, адже кожен власник лічильника бачить кількість реально використаного ресурсу, а відтак і автоматично економить. Такі користувачі сплачують за встановленим тарифом, для них ціна становить 1,30 за куб. м. Що значить ця ціна? Якщо за показниками лічильника ви бачите кількість газу, множите на ціну і розумієте скільки треба заплатити, то для тарифних споживачів сама ціна мало що говорить. Вона залежить від вартості самого газу і від кількості споживання ресурсу на одну людину. Норми споживання, які діють в Україні, не змінюються з 1996 року. Для однієї людини, котра має лише газову плиту – норма 18,3 куб. м. газу. Якщо використовується і газова водонагрівач, ця норма збільшена до 23,6 куб. м. газу. Якщо помножити цю норму споживання на діючу ціну, то ми отримуємо тариф на одну людину і він складає 23,77 грн. коп. (за наявності плити) і 30, 66 грн. коп. (за наявності плити і колонки). Відповідно, від кількості прописаних осіб у помешканні, родина може собі порахувати, скільки заплатить за спожитий газ».

         Варто нагади, що упродовж 4 років тарифи на газ для населення не змінювались. Зрештою, треба з розумінням сприймати сучасні події. Тим паче, домовленості із російським постачальником блакитного палива, які підписав Віктор Янукович, сьогодні вже не актуальні. Нинішня тимчасова влада активно рухається на захід, приймаючи фінансову підтримку МВФ. А Європа, як донор, теж ставить свої вимоги, і серед них – адекватні ціни для населення за спожитий газ. Тобто, користувачі мають сплачувати реальну середньозважену ціну (з урахуванням всіх умов і витрат від постачальника до споживача). Державотворці із підготовкою відповідних документів не забарились. Ще 25 березня цього року Кабмін прийняв постанову про «Вдосконалення державної політики регулювання цін на природний газ і тарифів на теплову енергію та забезпечення посилення соціального захисту населення під час оплати житлово-комунальних послуг». Тобто, цей документ  регламентує поетапне підвищення цін для населення. Утім, кінцевий термін зростання обмежений – до 2017 р. Україназапевнила Європу, що виконає поставлені вимог і населення зможе сплачувати повну середньозважену і закупівельну ціну.

Наразі українці економічно не готові до таких кроків. Тому, відповідні відомства отримали конкретні доручення щодо розробки державної системи оплати за спожитий газ соціально незахищених верств населення. Субсидії сьогодні – особлива підтримка для потребуючих, вважає Вікторія Томинець, заступник голови правління з постачання та  обліку газу ПАТ «Закарпатгаз»: «Якщо говорити про загальну кількість закарпатських споживачів (всього 267 тис. споживачів серед населення), які користуються будь-якими пільгами, то їх більше 30%. Звичайно, сам механізм надання субсидій треба вдосконалювати, тому що знижку за спожите блакитне паливо приватні дворогосподарства майже не отримують (всього 8 тис. користувачів із 267 тис.). Одна із причин – недотримання відповідності пакету документів, за яким надається субсидія. До прикладу, на Закарпатті чимало родин, у яких члени сім'ї  виїжджають на заробітки. Відтак, вони не можуть надати необхідні документи».

Загальновідомо, що уряд планує підвищити ціни на газ до 2017 року, утім чітко розписаних механізмів щодо кількості етапів і підняття цін немає. Не варто забувати, що Україна купує газ за валюту, яка чи не щодень зростає в ціні. Це, відповідно, найперший фактор впливу. Тішить, принаймні, що українці, які вже звикли до соціальних ляпасів, заздалегідь готуються до підвищення цін. Ми запитали закарпатців, чи готові вони платити більше за газ?

  • Якщо це для того, щоб Україна втрималася на плаву, готовий допомогти державі. А якщо це задля вдоволення російських апетитів, то ні, ми не будемо платити.
  • Я дровами опалюю)).
  • Якщо треба, то будемо.
  • Потрібно підвищити зарплати, тоді готові. А нині для багатьох це непосильна ноша.
  • Економити буду. Вже давно задумувався, що слід перейти на альтернативний вид опалення, в тому числі, повертаючись до дров, вугілля і електрики. Це треба вирішувати шляхом встановлення котла для комбінованого палива, щоб менше споживати газу і платити за нього.
  • Ціна на газ, це одне із болючих питань. Звичайно, доведеться економити, або переходити на альтернативний вид палива: дрова, палети. Але це, знову ж таки, тягне за собою великі капіталовкладення.
  • Будемо економити, будемо вчитися, якщо ми цього не знаємо. Але, я переконана, що для того населення, яке бодай трохи бідніше живе, держава мусить щось придумати. Мої друзі, які живуть в Німеччині, придбали економний котел. Фінансово їх підтримала держава. Таким чином, державний газ заощаджується за рахунок економії кожного користувача. Тому тут, на ми зобов’язані подбати про соціально незахищених, допомогти їм з виплатами за житлово-комунальні послуги, аби вони не злізали у боргову яму, вибратись з якої, практично неможливо.
  • Газ вже кілька років головний біль України. Особливо важко підприємцям. Оплата за спожитий ресурс завжди велика, а зараз зросла ще більше. Але, як кажуть, будемо й дровами палити. Головне – аби ми були самостійні і незалежні.

 

Ось такими думками сьогодні діляться краяни. Як і побутує думка, закарпатці виживуть будь-де і в будь-яких умовах. При цьому, триматимуть носа за вітром і щиро віритимуть у краще майбутнє. Того нам і побажаємо, того й тримаємось!!!

Валерія Громицька для Ужгород.net

 

 

19 травня 2014р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів