«Суспільство вимагає парламентські вибори за відкритими списками» - експерт

Дострокові вибори до парламенту будуть демократичніші за пропорційної системи з відкритими списками.

 

Про це у коментарі Gazeta.ua розповів політолог Михайло Басараб.

"Пропорційна система з відкритими списками — це вимога суспільства. На цьому неодноразово наголошував Порошенко та провідні українські лідери. Збереження існуючої змішаної виборчої системи, або запровадження пропорційної з закритими списками викличе осуд у суспільстві. Також таке рішення не залишиться не помученим і західними політиками", - розповів він.

Експерт зазначив, що на прохідний бар'єр на виборах не потрібен.

"Прохідний бар'єр — це абсолютно не потрібна річ. Тим більше в українських обставинах. Зазвичай, це спроба пануючих політичних еліт зберегти своє монопольне становище у владі. Дуже часто говорять проте, що вибори без виборчого бар'єру призведуть до маргіналізації парламенту. Тому що туди можуть потрапити політики з низьким рівнем електоральної підтримки. Ці розмови абсолютно безпідставні. Цей аргумент можна легко спростувати. Оскільки вартість одного депутатського мандату — це приблизно 50 тисяч голосів. Проте на минулих виборах більшість мажоритарників перемогли з підтримкою кількох десятків тисяч виборців", - розповів політолог.

Він зазначив, за відкритих списків виборці обиратимуть конкретних політиків, а не лише політсилу.

"Відкриті списки і відсутність або мінімізація виборчого бар'єру призведуть до суттєвих обмежень, які тиснуть на виборця. У передвиборній риториці політиків ми чуємо аргумент — прохідний чи не прохідний. Це призводить до того, що значна частина виборців голосують не за кого хочуть, а обирають кращого з поміж тих, хто ніби то прохідні. Що стосується відритих списків, то це можливість виборців обрати не лише політичну силу, але й конкретних політиків. Часто бувало так, що виборці голосували за партію, але не всі політики їм подобались", - розповів Басараб.

Експерт зауважив, що впровадження відкритих списків зроблять систему демократичнішою. Проте не забезпечить чесних виборів. Оскільки залишається дуже багато "підводних каменів" та механізмів, які застосовують політики, аби вплинути на волевиявлення громадян і остаточний результат виборів.

Нагадаємо, позачергові вибори до Верховної Ради можуть призначити цього тижня.

Автор: Наталія Шестопал

 

01 липня 2014р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів