Лісопереробна галузь Тячівщини - під загрозою

Прийнятий нещодавно Закон України “Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів” може вбити економіку району, переконані фахівці.

 

Як відомо, Верховна Рада України на засіданні 5 лютого прийняла за основу законопроект про внесення змін до Закону України “Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів” (щодо мораторію на експорт лісо - та пиломатеріалів у необробленому вигляді). 

Проектом (реєстр. № 1362) пропонується встановити мораторій на вивезення за кордон деревини та пиломатеріалів у необробленому вигляді (а саме ліс круглий у вигляді колод, стовпів, з транспортною вологістю більш як 22 %; пиломатеріали товщиною понад 70 міліметрів з транспортною вологістю більш як 22 %) строком на 10 років. Також у проекті міститься уточнення переліку цінних та рідкісних порід дерев (до їх складу пропонується віднести дуб).

Автори законопроекту вважають, що його ухвалення сприятиме переорієнтації експорту з кругляку та іншої деревної сировини на продукцію більш широкого ступеня переробки та стимулюванню розвитку деревообробної та деревопереробної промисловості.

Однак суб’єкти підприємницької діяльності Тячівщини, які зібралися, щоб обговорити даний законопроект, переконані, що на прикладі району це суттєво підірве його економіку, основну частку  якої складає лісова галузь.

І вже  остаточно «доб’є» ті підприємства,  які орієнтовані на експорт пиломатеріалів, а також  із-за кордону отримують основні прибутки. А це майже 200 дрібних експортерів, які працюють на цьому ринку збуту вже більше 15 - 20 років і постачають в такі країни як Австрія, Угорщина, Італія, Чехія будівельні матеріали – дошку, тирсу, брус тощо. На даний час загальний товарообіг таких підприємств складає більше 1 мільярда гривень, що дозволяє здійснювати суттєві відрахування податків у бюджет, виплачувати заробітні плати та працевлаштовувати  місцеве населення.  

На думку учасників зустрічі, запровадження мораторію припинить діяльність даних підприємств, що призведе до суспільного резонансу, адже без роботи та засобів існування залишаться декілька тисяч працівників  Тячівського району, де і так спостерігається масове безробіття. Паралельно понесуть збитки і перевізники,  які орієнтуються на даний вид діяльності. Без сировини також залишаться декілька фірм переробної галузі, які з відходів деревини виробляють палети та гранули. А на цьому альтернативному виді палива вже працюють декілька  котелень місцевих лікарень і цьогоріч, з метою енергозбереження, заплановано їх встановлення в усіх державних установах району.

Як переконують експортери, нині закордонний замовник не вимагає сухих шпилькових пиломатеріалів. І тільки 2-3 великих підприємства в Тячівському районі мають такі спеціальні сушки, кошторисна вартість якої становить майже сто тисяч євро. Тож дрібний бізнес буде просто «задавлений» великими  виробниками у такій нечесній конкуренції, адже не зможе закупити відповідне обладнання, пише Марина Попович, Tyachiv News.

За результатами зустрічі створено ініціативну групу, яка намагатиметься через депутатів внести зауваження та  пропозиції щодо даного законопроекту. Зокрема  з метою недопущення закриття підприємств та створення відкритого і вільного ринку деревної продукції. Як це робиться в усьому цивілізованому світі.

 

08 лютого 2015р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів