Про «суверенність» суддівського корпусу говорили на українсько-словацькому кордоні

Під час міжнародної конференції, яка днями відбулася в обласному центрі, закарпатські судді спільно з колегами з інших регіонів України та з-за кордону обговорили актуальні питання, що стосуються незалежності суддів.

 

Поділилися досвідом судових систем світу представники Феміди з Молдовії, Естонії, Литви та Азербайджану. Захід ініціювала Асоціація суддів України спільно з юридичним факультетом УжНУ за підтримки Проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Справедливе правосуддя».

У роботі конференції взяли участь судді апеляційного суду, окружного адміністративного та місцевих судів краю. Зустріч організували з метою вирішення важливих питань, які стосуються забезпечення та посилення незалежності українських суддів та судів а також імплементації Європейських стандартів незалежності суддів України на основі міжнародних та європейських стандартів.

Зі слів організаторів, такий формат заходу – ефективний майданчик для обміну досвідом між суддями України та Європи.  Так, голова апеляційного суду Закарпатської області, Віталій Дроботя  у своєму вітальному слові зазначив: «Незалежність судової гілки влади – одна зі складових судової системи загалом. В Україні реформи  правосуддя - поки не завершені. В умовах реформування судової системи дуже цікавий досвід європейських країн, який, сподіваюся, ми успішно переймемо від своїх колег, котрі нині тут присутні, і, найближчим часом успішно його застосуємо і в нашій державі. Для цього, власне, ми тут і зібралися. На Закарпатті - це перша конференція, приурочена обговоренню цих питань, але, я сподіваюся, що не остання. Ми плануємо й надалі організовувати подібні заходи за участі наших колег з-за кордону».

Учасники дводенної наукової конференції зупинилися на обговоренні новел Українського законодавства та їх вплив на судову гілку влади. Також торкнулися теми люстраційних процесів та збереження балансу незалежності суддів в Україні та Європі. Крім того, судді та науковці звернули увагу на факти тиску на представників Феміди з боку окремих політиків та представників громадськості. Олена Євтушенко, президент Асоціації суддів України, суддя ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ наголосила: « Нині незалежність судової влади – під загрозою. Адже всі у всіх гріхах звинувачують саме третю гілку влади. Ні для кого вже мабуть не секрет, що деякі судді своїми діями самі провокують суспільство, і нам добре відомі ці поодинокі випадки. Утім, більшість, хто сьогодні править правосуддя  виконують свою роботу чесно і справедливо. І якщо мова йде, зокрема,  про авторитет судової влади та довіру громадян до неї, наступні цифри свідчать про те, що суспільство все ж не втратило довіру до неї. До прикладу, упродовж минулого року українські суди розглянули три мільйони справ, з них – десять відсотків було оскаржено в апеляційних судах, а до касаційної інстанції надійшло взагалі 0, 1 %. Хіба це говорить про недовіру до судової влади? Якщо суди вирішують справи, постановляють рішення  і сторона їх не оскаржує – це означає, що громадянин погоджується з цим рішенням, а відтак довіра не втрачена. Але, на жаль, нині про це ніхто не каже».

Ужгород – перше місто в Україні, де провели подібний захід. Декан юридичного факультету УжНУ, Ярослав Лазур підкреслив актуальність цієї зустрічі, і, зауважив: « Для нас велика честь бути співорганізаторами конференції. Особливо важливим цей захід є для юридичного факультету, а саме – для науковців. Адже вони мають  можливість послухати безпосередньо практиків, а відтак  - зробити висновки, які у подальшому  допоможуть вдосконалити науковий та освітній процес у нашому виші».

У рамках конференції свої доповіді представили й делегати з-за кордону. По завершенню конференції  були вироблені практичні рекомендації, які організатори планують надіслати у відповідні інстанції для того, щоб їх врахували при подальшому вдосконаленні законодавства у сфері судочинства, повідомили у прес-службі Апеляційного суду Закарпатської області.

 

17 червня 2015р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів