Для кого із закарпатців таки виправданий двозонний лічильник?

Зростання цін на комунальні платежі весною цього року боляче вдарило по сімейним бюджетам закарпатців і змусило шукати варіанти економії.

 

Зважаючи на те, що ціна на електроенергію, попри підвищення в квітні, знову зросте уже за кілька днів – з 1 вересня, а потім і навесні 2016-ого, багато закарпатців подумовують про встановлення двозонних лічильників, вважаючи що вони дозволять суттєво економити на електроенергії. З одного боку, все вірно… Однак чи всім вигідно встановлювати такі лічильники? Як стверджують експерти, нічні тарифи на електрику будуть вигідні лише тим закарпатцям, які вирішили відмовитися від газового опалення. Чому – дізнавався кореспондент Uzhgorod.net.ua.

 

Що таке зонний облік електроенергії ?

 

Нині існують два основні види лічильників електроенергії – звичайний і диференційований за періодами часу (може бути двозонний і тризонний).

Звичайний прилад обліку дозволяє вести загальний облік спожитої електроенергії. Споживач, у якого встановлений такий прилад обліку, розраховується за одним тарифом. Наприклад, споживач з 1 квітня 2015 року, який мешкає в Ужгороді і споживає 100 кВт*год. оплачує за електроенергію за тарифом 36,6 коп. за кВт*год. протягом усієї доби, з 1 вересня платитиме вже 45,6 коп. за кВт*год.

Диференційований прилад обліку – це сучасний лічильник, який дозволяє вести облік спожитої електроенергії окремо за кожним вказаним періодом часу (зоною доби). Такий лічильник дозволяє споживачу оплачувати за спожиту електроенергію за різними тарифами в залежності від періоду часу, коли була спожита електроенергія (вночі дешевше, вдень за звичайним тарифом, у «час пік» дорожче).

Ці прилади можна запрограмувати на двозонний або тризонний облік.

При встановленні двозонного приладу обліку, що ділить добу на два періоди: вдень, з 7 до 23-ї години, споживач сплачує за електроенергію за повним тарифом, а у нічний час доби з 1 квітня 2015 року застосовується коефіцієнт 0,5 до тарифу, тобто споживач буде отримувати 50% знижку.

При встановленні тризонного приладу обліку доба ділиться на три періоди. У години масового споживання, з 8 до 11-ї та з 20 до 22-ї, електроенергія коштує на 50 % дорожче від звичайного тарифу. Вночі з 23-ї години до 7- ї години ранку споживач отримує 60% знижки від повного тарифу. В інший час, з 7 до 8-ї, з 11 до 20-ї та з 22 до 23-ї діє повний тариф.

Який облік обрати: двозонний чи тризонний?

При прийнятті рішення, на який облік запрограмувати лічильник, закарпатцям необхідно знати:

1. Зонний облік буде вигідним, якщо більшість електроприладів споживач буде використовувати вночі або перенесе на нічний час роботу електроприладів великої потужності — кондиціонера, бойлера, тепловентилятора, системи підігріву підлоги, електроопалення тощо.

2. Розрахунки за зонними тарифами будуть максимально вигідними, якщо споживання електричної енергії становить 500 кВт*год. та вище.

3. Обираючи тризонний тариф, потрібно пам’ятати, що у пікові години (з 8:00 до 11:00 та з 20:00 до 22:00) потрібно сплачувати на 50% більше від звичайного тарифу. Тому споживачу потрібно переконатися, що у пікові години електроприлади великої потужності він буде використовувати у незначних обсягах.

4. З двозонним тарифом споживач завжди буде економити, адже протягом доби він оплачує за звичайним тарифом, за яким сплачує і сьогодні, а вночі з 23-ї години до 7- ї години ранку споживач з 1 квітня 2015 року отримує 50% знижку від повного тарифу.  

5. При прийнятті рішення про перехід на зонний облік споживачу необхідно врахувати наступне - чи при вмиканні електроприладів у нічний час він не буде створювати дискомфорт сусідам.

Куди потрібно звернутися для того, щоб перейти на зонний облік?

Перейти на диференційовані тарифи нескладно – для цього треба лише звернутися до енергопостачальної організації із відповідною заявою, тобто до «Закарпаттяобленерго», або для початку зателефонувати із питаннями, що вас цікавлять, на цілодобову телефонну лінію підприємства за номером 0800-50-16-20.

Наскільки затратним є перехід на зонний облік

Для того, щоб розраховуватись за тарифами, диференційованими за періодами часу, насамперед необхідно придбати та встановити багатотарифний лічильник. Необхідні прилади обліку можна придбати у спеціалізованих магазинах, або ж у Сервісному центрі ПАТ "Закарпаттяобленерго". За інформацією з офіційного сайту «Закарпаттяобленерго», товариство пропонує споживачам однофазний лічильник за ціною 1350 грн. та трифазний за ціною 2808 грн., параметризація приладу обліку коштує 383,56 грн.

Чи одного переходу достатньо для того, щоб економити ?

Від встановлення дво- чи тризонних лічильників економія не така вже й значна, адже, по суті, вночі  населення мало використовує електроенергію. Для того, щоб споживач електроенергії зміг економити, йому необхідно змінити час використання своїх електроприладів: вмикати на ніч бойлер, пральну машинку, посудомийну машину, електроопалення тощо.

Окрім того, слід вживати реальних заходів з економії електроенергії (про це розповімо далі – авт.), які в комплексі із переходом на диференційований облік електроенергії дозволять суттєво зекономити кошти з родинного бюджету.

Як платити за світло менше в домашніх умовах: електричні хитрощі

Квартира практично кожної людини – це міні-склад різної техніки. Комп'ютер, пральна машина, телевізор, плита, холодильник, а взимку ще додається обігрівач і мало не цілодобово включене у всій квартирі світло. Тому не дивно, що плата за електроенергію серйозно б'є по вашому гаманцю.

Для того, щоб заощадити на ній, варто, по-перше, замінити всі звичайні лампочки на енергозберігаючі. Це економить близько 75% електроенергії, крім цього вони служать в 5-8 разів довше звичайних ламп розжарювання. Звичайно, вас може налякати перспектива поміняти всі звичайні лампочки на енергозберігаючі, тому що заплатити за них доведеться набагато дорожче. Однак термін роботи останніх в 6-8 разів довший, а кількість споживаної електрики менше в три рази.

Наступне правило - більш ніж елементарне: вимикайте світло, якщо зараз воно вам не потрібно! При розумній економії можна зберегти 20-25% електроенергії. Удень намагайтеся користуватися перевагами денного освітлення, а ввечері або вночі, переходячи в інші кімнати, не забудьте натиснути кнопку вимикача. Ці нехитрі правила допоможуть вам платити за світло менше, адже згідно зі статистикою, приблизно третина споживаної електрики йде на освітлення порожнього простору.

Рідше використовуйте техніку

Використання пральної машини може бути набагато ефективнішим, якщо під час кожного прання повністю завантажувати її барабан і включати не так часто. Замість того, щоб включати напівпорожню машинку, краще наберіть більше речей. Такий підхід скоротить застосування техніки від двох-трьох разів на тиждень до одного, що дозволить менше платити за світло.

Не повністю завантажена пральна машина – це перевитрата електроенергії на 10-15%. Також неправильна програма прання – це перевитрата електроенергії до 30%. Тому вдумливо вибирайте режими – у багатьох моделях можна просто "освіжити" не дуже брудні речі - всього п'ятнадцять хвилин роботи машинки.

У той же час добре економити можна і на побутовій техніці кухні. Холодильник краще поставити подалі від плити й батареї - інакше він буде "їсти" на 20-30% більше електрики. Ну і пам'ятайте: чим нижча у холодильнику температура, тим більше він споживає енергії. Не дивіться на можливий максимум. Пам'ятайте, для морозилки досить мінус 18 градусів, а для звичайних продуктів – плюс семи.

Стежте, щоб у пилососі не був переповнений мішок-пилозбірник, тому що в таких випадках пилосос споживає більше електроенергії. Також не варто постійно використовувати праску на максимальних температурах. Властивість приладу довго тримати тепло дозволяє прасувати навіть якщо ви від'єднали його від мережі.

Вибирайте техніку певних класів енергоефективності

Сучасна техніка не у всіх випадках є надмірно енерговитратною. Деякі моделі приладів побутового застосування створені з метою менше споживати електрики. Виходить так, що телевізори і холодильники старих моделей споживають більше, ніж сучасні моделі.

Примітка! Вибираючи нові електроприлади, особливо великі, поцікавтеся на форумах або у продавців, до якого класу енергоефективності вони належать. Вам потрібен той, який позначений літерою "А", бажано з одним або двома плюсами. Це найекономніші варіанти. Якщо прилад позначений літерою "G", значить, йому потрібно багато енергії і вам він не підходить.

Мінуси режиму «очікування»

Залишаючи комп'ютер, телевізор в режимі «очікування», ви все одно продовжуєте витрачати електрику, за що потім доведеться платити зайві гроші за світло. Ненадовго відходячи від комп'ютера, не забудьте відключити колонки і монітор. При повній зарядці мобільного телефону або інших пристроїв виймайте, крім зарядженого приладу, також і саме зарядне, оскільки воно все одно продовжує працювати, хоча і в меншій мірі.

Велика частина експертів твердять, що заощадити на всіх комунальних платежах реально, потрібно тільки знати прості правила, про які ми вам розповіли вище, і намагатися їх втілювати в життя.

Лідія Вербицька для Uzhgorod.net.ua

 

31 серпня 2015р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів