Андріїв: Хочу зробити наше місто красивим, чистим, з європейським обличчям!
У програмі «На часі» 21-каналу кандидат на посаду Ужгородського міського голови Богдан Андріїв розповів про політичну кар’єру, що спонукало його балотуватися на мера Ужгорода, чи співпрацюватиме з опонентами та які будуть перші кроки у разі остаточної перемоги на виборах.
- Перш ніж говорити про цьогорічну виборчу кампанію та Вашу безпосередню участь у ній, хочеться спитати, коли Ви розпочали свою політичну кар’єру?
Перше знайомство з політикою у мене відбулося ще в студентські роки, коли відбувся розпад Радянського Союзу, і коли активно були налаштовані студентські настрої. Ми виходили на вулицю на маніфестації, і, в кінці-кінців, відбулося очевидне – Україна стала незалежною державою. А в політику я прийшов у 2006 році в якості депутата Ужгородської міської ради.
- Ваші опоненти не раз Вам закидали, що Ви не є уродженцем Ужгорода, і як в такому разі будете захищати інтереси міста?
Впродовж 20-ти років я проживаю у нашому чудовому місті. Тут знайшов дружину, народилися діти, тепер ходять у школу. В Ужгороді маю багато друзів. Тому я не вважаю себе меншим патріотом нашого міста, ніж інші місцеві жителі. Тим паче, що у нашій області більше ста національностей, переплетені культури різних народів і немає жодних проблем - ні міжнаціональних, ні міжетнічних, ні міжконфесійних. Хочу зробити наше місто красивим, чистим, з європейським обличчям.
- Чому Ви взагалі вирішили балотуватися на таку відповідальну посаду – міського голови Ужгорода?
Я прийняв таке рішення, бо працюючи вже більше року на посаді секретаря міськради, бачу, що навіть при такому фінансуванні, яке є у місті, Ужгород має виглядати набагато краще, ніж він виглядає сьогодні. Тому, бачачи, які проблеми на сьогодні є, певен їх можна вирішувати іншим шляхом. Ми повинні і будемо жити в охайному, по-європейськи розвиненому місті.
- Але, зважаючи на те, що міська рада, поки що діючого скликання, практично залишає місто, а це - і відповідальність, і надзвичайно багато роботи. Ви готові до цього?
Готовий. Даю собі звіт, що на мої плечі лягає величезна відповідальність, тому я готовий працювати на благо нашого міста та ужгородців.
- Перший тур уже позаду, другий – вирішальний. Чи за цей період Ви будете вести з кимось з опонентів перемовини?
Я вже зустрівся з практично усіма політичними силами, представники яких є обраними за результатами виборів 25 жовтня у міськраду. Підкреслюю: готовий до співпраці з усіма демократичними силами, які мають бажання, хочуть працювати і будуть працювати на благо нашого міста.
- Це Ви вже маєте на увазі під час роботи у міській рад? У Вас там буде 9 депутатів, які проходять, і Ви домовляєтеся з іншими представниками політичних сил…
Так, я готовий і відкритий до співпраці з усіма. Повторюся, яка може бути опозиція частини депутатів до іншої частини обранців в міській раді? Це виглядає так ніби одна частина міста в опозиції до іншої. Це неправильно і таке не повинно бути. Ми всі маємо спільно працювати на благо міста та його жителів. Бо інакше, для чого тоді ми взагалі прийшли в міську раду?
- За інформацією деяких ЗМІ, пан Ратушняк як Ваш опонент, пропонує Вам, у разі свого виграшу, посаду заступника мера. Чи б Ви не хотіли зробити зустрічну відповідну пропозицію?
Через засоби масової інформації я чув, що Сергій Миколайович зробив таку пропозицію іншим кандидатам на посаду міського голови. Не знаю, чи він їм пропонував це особисто, чи просто заявив для примітивної піар-кампанії. Я особисто ні за яких умов не працюватиму заступником у Ратушняка. Більше того, я вважаю, що ця людина не має морального права бути керівником Ужгорода. Це - людина, яка била активістів, лікаря, яка має порушені кримінальні справи, змінила понад 6 політичних партій, нанесла збитків місту у десятки мільйонів доларів, придбавши за безцінь собі особисто ряд об’єктів, серед яких: аптека, санепідемстанція, басейн, будинок Вчителя та багато інших. Він особисто наживається, а громаді міста з того нічого немає. Згадайте, як кілька років по вул.Фединця був базар, а тепер виріс супермаркет Сергія Миколайовича. Тож, що змінилося, і що це за відношення однієї людини до мешканців міста? Вважаю, це неприпустимо!
- У разі Вашої перемоги, на що у першу чергу звертатимете увагу?
Насамперед зверну увагу на реорганізацію управлінського апарату Ужгородської міської ради, на роботу комунальних служб нашого міста в частині прибирання, водопостачання, водовідведення. А також – освітлення вулиць, робота транспорту. Це такі базові речі, на які першочергово маємо звернути увагу, аби місто відчуло, що воно змінюється на краще.
Крім того, величезну увагу приділятиму питанню освіти, медицини, культури. Нині багато запитань до тендерних закупівель, де Ужгородська міськрада щороку витрачає близько 100 мільйонів гривень, замість того, аби запровадити прозору систему, і щоб не було розмов взагалі про якусь корупційну складову. Також потрібно звернути особливу увагу на стан вуличних доріг. Нам потрібно відійти від ганебної практики щодо проведення ямкових робіт. Пріоритетом має бути – капітальний ремонт доріг!
Водоканалу Ужгорода, якому вже понад 40 років, потрібна негайна модернізація. Необхідно перейти на підземний водозабір з якісною водою, а не брати з річки Уж та каналу.
- Практично на кожній сесії виділяються коти для Водоканалу, зокрема, реструктуризації боргу, який постійно наявний. Водоканал каже: «у нас борги, нам не платять…» Тобто кошти потрохи виділяються, але на все йде на покриття боргів. Тож, яким чином він буде модернізуватися?
Я б розділив цю проблематику на дві частини. Перша стосується робіт щодо модернізації самого Водоканалу, який є комунальним підприємством, власністю громади міста. Я вже мав перемовини з представниками Європейського інвестиційного банку, які готові за мізерні відсотки надати допомогу ужгородському підприємству для модернізації. Це що стосується водопостачання. Особливу увагу вони звертають на водовідведення, тому що частина стоків потрапляє в річку Уж, далі – в Європу. Тому вони дуже зацікавлені, аби саме наші очисні споруди були високоякісні, і аби до них не потрапляли неочищені стоки. Ми навіть розраховуємо на безвідсоткові гранти. Це ті кошти, які нам взагалі не потрібно буде повертати.
- Про яку кількість котів можна говорити? Вже є якась попередня цифра?
Мова йде про декілька мільйонів євро.
- І вони будуть вкладені саме в модернізацію?
Саме так. У модернізацію водопостачання та водовідведення. І саме в ужгородський Водоканал.
- У Водоканалу є така проблема, яка у принципі незалежна від Ужгорода – борги Коритнянської сільської ради. Який вихід у цьому Ви бачите?
Це борги у сумі 9 мільйонів гривень. Ми з ними проводимо перемовини, і я впевнений, знайдемо спільну мову в частині списання цього боргу шляхом передачі земельних ділянок для потреб воїнів АТО. Бо за часи керування містом мого опонента Сергія Ратушняка було роздано понад чотири тисячі земельних ділянок. Зараз у міській раді більше 700 заяв від учасників АТО. Нині власними силами і силами запасів міста ми не можемо надати земельні ділянки, тому що їх просто не має. Понад 125 ми вже надали. Тож, ми провели перемовини з Ужгородської районною радою та адміністрацією, вони готові поділитися землями району, щоб ми коректно та правильно вийшли з цієї ситуації. А саме - боргу Коритнянської сілької ради за водопостачання.
- Що можна зробити на місцевому рівні у напрямку реформи в освітній сфері?
Днями відбулося засідання виконавчого комітету Ужгородської міськради, де ми прийняли програму щодо матеріально-технічного забезпечення всіх 51 навчального закладу міста. Відтак, майже 15 мільйонів гривень передбачено на закупівлю шкільних меблів, обладнання, на ремонтні роботи у школах та дошкільних закладах. Ми припинимо цю ганебну практику, коли батьки щомісячно віддають кошти для різних потреб шкіл та садочків. Хай краще заощадять ці кошти на власні сімейні потреби.
- Коли ці кошти надійдуть і батькам не треба буде хвилюватися, у яких умовах перебувають їх діти?
Ми прийняли рішення на виконавчому комітеті, воно має бути затверджене на найближчій сесії Ужгородської міської ради. Обіцяю, що постараємося зробити це якнайшвидше, і ужгородські батьки це незабаром відчують.
- Ви згадали про комунальну та освітню сферу. Та, актуальною залишається ще й медична…
Ужгородська міська клінічна лікарня є потужним медичним центром, який щороку обслуговує 10-12 тисяч хворих людей. Щоденно там проходять лікування близько 300 пацієнтів. Так-от, на добове харчування одного хворого виділяється «аж» 8 гривень! Це неприпустимо. Маючи достатньо коштів у міському бюджеті, ми зобов’язані зупинити це неподобство. Як ви собі уявляєте, після операції проходить реабілітація хворого і за ці символічні кошти він може нормально харчуватися?!
Не менш важливим є питання забезпечення ліками хворих як у міській лікарні, так і в поліклініці та центрах сімейної медицини. На рік для потреб Ужгородської міської клінічної лікарні виділяється 1-1,5 мільйони гривень. Це там, де лікується понад 10 тисяч людей! Така ситуація з коштами є неприйнятною. Тому ми повинні негайно прийняти рішення щодо збільшення фінансування, яке виділяється на закупівлю ліків та продуктів харчування. Також нам треба модернізувати медичне обладнання, тому що те, яке отримує лікарня з-за кордону у вигляді «гуманітарки» - зрозуміло, не нове. А як можна старим медобладнанням робити сучасну діагностику або якісь фахові хірургічні втручання?!
Тому насамперед спрямую свої зусилля та команди за підтримки депутатів, які зараз пройшли і будуть працювати в Ужгородській міськраді, на поліпшення медичної сфери.
- Років два тому була ідея створити сучасний обласний перинатальний центр в Ужгороді. Тоді передбачалося фінансування з Києва. Яким чином це можна реалізувати зараз, чи треба залучати приватні кошти, чи зі столиці?
Коли у місцевої влади нема жодних протиріч з обласною, а є прості робочі стосунки, тоді можна вирішувати будь-які питання. Треба сідати за стіл переговорів, знаходити точки дотику. Згідний, що кошти треба залучати і з Міністерства охорони здоров’я, і з обласного та місцевого бюджетів. Потрібно чітко окреслити стратегічні плани, що необхідно зробити пріоритетним для краян. Повірте, знайдуться і кошти, і виконавці. І тоді ми змінимо ситуацію на краще!
- Все можна осучаснити, але люди нині працюють за 1300 гривень. Як на місцевому рівні це можна вирішити?
Так, це можна вирішити на місцевому рівні. У нас є до 5 тисяч працівників, які зайняті в освітній сфері. Зараз гостро стоїть питання щодо індексації їхньої заробітної плати. Це, в основному, вчителі навчальних закладів нашого міста. У міському бюджеті є кошти, які можна направити на індексацію саме мізерних зарплат вчителів. Ми приймемо це рішення на сесії і таким чином вирішимо це питання. Бо саму зарплату ми не можемо змінити. Лише у випадку, коли у нас відбудеться децентралізація, і у міста буде більше коштів, тоді, звичайно, можна підняти освітянам зарплату.
- Чи не боїтеся, що такі самі проблеми можуть виникнути із кнопкодавством і при нових обранців у міськраді?
По-перше, 60 міських депутатів – досить багато. Частина обранців замість того, аби вирішувати проблеми життєдіяльності міста, зайнялися своїми особистими питаннями. По-друге, трохи внесли корективи в роботу міськради ті зміни, які відбулися після Революції. Насамперед, що стосується керівництва мерії, змінювалися голова міста, 2 секретарі, потім знов повернувся міський голова, відповідно відбувалися різного роду маніпулювання серед депутатського корпусу. Але головне, що депутати не були налаштовані на конструктивну роботу в частині вирішення нагальних питань міста, а займалися своїми особистими справами. У цьому я вбачаю основну проблему неефективності поки що діючої міськради, яка вже буде фактично змінена після оприлюднення результатів другого туру виборів мера міста. Не хочу звинувачувати всіх, серед депутатського корпусу є багато порядних людей, які мали бажання і працювали на благо міста. Водночас була й частина обранців, які вносили деструктив. Ми бачимо, як відбуваються останні скликання сесій, як голосують один за одного депутати, аби встигнути виконати те, що комусь колись наобіцяли. Це є неприпустимо, має бути відповідна реакція правоохоронних органів, на мою думку.
- Чи не боїтеся, що такі самі проблеми можуть виникнути із кнопкодавством і при нових обранців у міськраді?
Вважаю, що зараз такого не буде із наступних причин. Нові обрані депутати за пропорційними списками від політичних партій, тому буде командна гра. Думаю, що їх політичні лідери, а це самодостатні та розумні люди, не дозволять таких речей. З ними та з їхніми представниками в міськраді я особисто буду спілкуватися. Передбачена процедура відкликання депутатів у разі, якщо вони ведуть себе неправильно або йдуть голосування врозріз позиції їхньої політичної сили. Зараз спілкуватися і вирішувати питання життєдіяльності міста буде набагато простіше. Не буде такого, що хтось за когось голосує, хоче – приходить на засідання, а хоче – ні. Буде дисципліна і порядок. Вони для того й обиралися, аби щоденно працювати у міській раді в комісіях, вивчати проблематику міста, пропонувати свої ідеї, пропозиції і спільно ці питання вирішувати.
- Але вони апелюють: «ми не отримуємо зарплату»…
Робота депутатів у міських, районних та обласних радах, крім як у Верховній Раді, не оплачувана. Їх ніхто туди за гроші не заманював. Якщо вони мають бажання насправді працювати, і люди їх обирають, довіряють, значить вони повинні це робити безкорисливо, безкоштовно на благо тих міст та районів, звідки були обрані.
- Таке, на жаль, злободенне питання для ужгородців – кожного дня відбувається «замінування» міської ради. Адже кошти на ці виклики йдуть з місцевого бюджету. Кожен виклик - це 50 тисяч гривень. Що з цим робити?
Думаю, якби у міськраді розглядалися питання життєдіяльності міста, то цих викликів б не було. А коли вирішуються якісь свої особисті кон’юнктурні питання, які не встигли колеги за 5 років вирішити і хочуть це терміново за тиждень зробити, тому ці речі і відбуваються. Я вже не раз особисто заявляв, що потрібно всім зібратися на сесію і урочисто її закрити, зробити фото на пам'ять, побажати одне одному здоров’я, добробуту процвітання, миру і спокійно розійтися.
До цієї новини немає коментарів