Унікальна книжка про спортивний рух на Закарпатті за 65 останніх років

Її написали знаний закарпатський журналіст Василь Гаджега і відомий спортивно-фізкультурний діяч краю Микола Тимчак для широкої громадськості Срібної Землі.

 

«Це магічне слово «Колос»… Саме таку назву має книжка, що побачила світ в одному з ужгородських видавництв із нагоди 65-річчя Закарпатської обласної організації Всеукраїнського добровільного фізкультурно-спортивного товариства «Колос». Автори цього унікального яскравого та багатоілюстрованого видання – відомий на теренах України закарпатський журналіст Василь Гаджега і т. в. о. директора навчально-спортивної бази «Закарпаття», очільник ЗОО ВФСТ «Колос» АПК України Микола Тимчак (він, до речі, 11 листопада ц. р., тобто в день появи 230 сторінкового «колосівського» видання, святкував своє 68-річчя). Тож газета «Берегово» вітає як усіх тих, хто має причетність до виходу цієї книжки, так й іменинника, який наразі не тільки очолює всезакарпатський «Колос», але й несе нелегку вахту на капітанському мостику цього оздоровчо-спортивного комплексу нашого міста.

Слід сказати, що передмову до книжки написали голови обласної державної адміністрації та обласної ради Геннадій Москаль і Володимир Чубірко. А взагалі, друкована праця – це не тільки щира, довірлива, але й цікава, змістовна розповідь про розвиток сільського спорту, популяризацію здорового способу життя, відомих фізкультурників і спорттренерів нашого краю. До її виходу чималі зусилля доклав голова Асоціації спортивних журналістів краю В. Гаджега, випускник факультету журналістики ЛДУ ім. І. Франка 1981 р. Що цікаво, 62-літній пан Василь у далеких сімдесятих проходив студентську практику у колишній райгазеті «Червоний прапор» (тепер «Вісник Берегівщини»), тож він іще в ті часи пов‘язав своє ремесло зі спортивною тематикою у ЗМІ. Навіть незважаючи на те, що працював радіожурналістом у обласній телерадіокомпанії, у газеті «Новини Закарпаття», відтак був одним із організаторів-засновників газети «Спорттайм» тощо.

У подальшому спорт для цього мас-медійника став невід‘ємною частиною його життя. І де б на Закарпатті не відбувалася якась менш-більш значуща фізкультурницько-спортивна подія – В. Гаджега завжди був (і зараз є!) там. Робив-творив репортажі, писав замальовки, знімкував тощо. Отож у книжці використані в основному його власні публікації, кілька сотень раритетних світлин, окремі з яких, можливо, зберігаються у одному-єдиному екземплярі. І не будь-де, а в багатющому домашньому архіві пана Василя! Згадати його рідкісне фото з Двічі Героєм Соцпраці Ганною Ладані, її колегою Марією Козар у с. В. Лучки, де він, молодий, веселий, азартний позує із колегою з Укррадіо Володимиром Кривоцюком. А світлини з футболістами В. Турянчиком, Й. Сабо, І. Гецком, І. Яремчуком, нашими іменитими землячками-гандболістками Н. Гецко, Г. Глебою, Л. Задиракою, метрами й патріархами жіночого ручного м’яча, зокрема, тренером Й. Зупком, І. Турчиним та іншими.

Чимало місця у цьому творчому доробку присвячено тренерській та організаторській діяльності Олени Чухи, яка заслужено носить високе звання майстра спорту. Вона чи не єдина із закарпатських жінок працює заступником директора навчально-спортивної бази та одночасно виховує підростаюче покоління у дусі азарту, дарує їм запал, енергію, завзяття на бігових доріжках, татамі, футбольних, гандбольних, волейбольних полях, у плавальному басейні та на інших спортаренах. Ця жінка, що  у1976 р. закінчила Тернопільський педінститут за спеціальністю «Вчитель фізичної культури», 20 літ очолює Берегівську райорганізацію ФСТ «Колос». Збираючи дорідні ужинки на «колосівській» фізкультурній ниві, вона ще й ростить на ній майбутніх спортивних зірок. Разом із такими тренерами, як її син Олександр, а також І. Карімовим, І. Кукушкіним тощо.   

Усього не розказати, адже й насправді книжка «Це магічне слово «Колос» насичена великою кількістю фактів, епізодів, сюжетів із хроніки сільських змагань, спартакіад, де закарпатцями у різних видах спорту тисячі разів (а може й більше!) добувалися золоті медалі й звання. Кожен, хто читатиме це видання, збагатить свою уяву ілюстраціями, прикладами, свідченнями, аргументами того, як жив, діяв і творив закарпатський «Колос», яких результатів домігся за 65 років свого сходження й за керівництва таких грандів спортивно-фізкультурного руху, як В. Крузе, П. Фітас, Г. Куруц, І. Ленчик, і, власне, М. Тимчак. А Берегівщина тут презентована десятками прізвищ, що залишили свої сліди у сільському спорті – найперше у Яношах, Бадалові, Запсоні, В. Берегах, Дийді тощо. Як колись, так і зараз тут пошані спорт, масові звитяги, а заняття фізкультурою притаманні як молоді, так і людям уже старшого віку.

А що вже казати про іменинника й т. в. о. директора УСБ «Закарпаття» Миколу Тимчака, який 25 років, починаючи із 1990-го, є незмінним керманичем цього одного з кращих у системі ВДФСТ «Колос» обласного товариства. Та й біографія пана Тимчака – це непростий шлях у великому спорті, адже він, народившись у В. Бичкові, не тільки грав у футбол, але був і зостається авторитетним фахівцем серед аграріїв краю, вмілим організатором і справжнім сподвижником розвитку спорту й фізкультури на селі. Двадцять п‘ять літ на чолі «Колосу» – це не тільки найвідповідальніший, але й найважчий період у його житті. Для закарпатського ДСТ «Колос» 65 ювілейних літ (створений він був у далекому 1950 році) – це понад 25 тисяч днів плідної роботи, протягом яких на Закарпатті зросли славні атлети, в тому числі 10 майстрів спорту міжнародного класу, 8 заслужених майстрів спорту СРСР, ціла плеяда олімпійських чемпіонів, призерів як світових, так і європейських першостей тощо.

І, насамкінець, мало анотацію про книжку прочитати, ліпше її придбати й насолоду від самого творчого доробку дістати. Слід сподіватися, що книжка про спортивний рух на Закарпатті за 65 останніх років – це неабиякий вклад авторів-краян (В. Гаджега й М. Тимчак) у духовну спадщину, фізкультурницько-спортивний поступ, сходження закарпатських атлетів на спортивних аренах регіону, країни, континенту й світу. У книзі – найкращі досягнення, найвідоміші спортсмени, тренери, команди, список чемпіонів, призерів, володарів і фіналістів Кубка Закарпаття тощо.

Отже, книжку «Це магічне слово «Колос» прочитати – це значно більше про закарпатський спорт і його дійових осіб знати, розширити свій фізкультурницький кругозір тощо. А вже найближчим часом на УСБ «Закарпаття» відбудеться презентація цього унікального та змістовного спортивно-пізнавального видання.

Михайло ПАПІШ, м. Берегово

 

18 листопада 2015р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів