Мукачівець - один з найбагатших російськомовних громадян США
Він народився в українському Мукачево, закінчив Львівський торгово-економічний інститут, а в 1973 році емігрував в Угорщину...
У Нью-Йорку Олександр Ровт, уродженець Мукачева, – один з найбагатших російськомовних американців. Зараз впливовий журнал Forbes оцінює його статок більш ніж в один мільярд доларів. А в 2012 році видання включило Ровта в список чотирьохсот найбагатших людей планети.
Заробити чималий статок мільярдер зумів завдяки прибуткового бізнесу. Ще недавно він займався виробництвом мінеральних добрив в Північній Америці, а зараз володіє великою консалтинговою компанією IBE Trade Corporation, готелями, а також дорогою нерухомістю, пише видання ForumDaily.
У 2014 році Олександр Ровт отримав премію “Людина року російськомовної Америки” у номінації “Благодійник року”. Нагорода, яку заснував Американський форум російськомовного єврейства, відзначає видатні успіхи російськомовних американців у всіх сферах життя Сполучених Штатів. Статуетки переможцям вручили у восьми номінаціях.
Вся справа в добривах
Олександр Ровт народився в українському Мукачево, закінчив Львівський торгово-економічний інститут, а в 1973 році емігрував в Угорщину. У молодої людини було багато планів, але він почав з вивчення угорської мови. У це важко повірити, але перший час за кордоном нинішній мільярдер працював вантажником в овочевий лавці. Через кілька місяців він став продавцем, а потім і завідувачем магазину. Кар’єра товарознавця йшла в гору. У 27 років Ровт був призначений на керівну державну посаду, ставши начальником управління збуту плодоовочевої продукції всієї країни. Однак життя в Угорщині не зовсім влаштовувала Олександра Ровта.
“Скажімо, у свята ми ходили в синагогу, але крадькома. Якось пішли туди з маленьким сином Пилипом і зустріли сусіда. Ми не знали, що він єврей, та й він нас у цьому не “підозрював”. Шоковані були навіть наші діти: вони не знали, як їм поводитися, “- розповідає бізнесмен ForumDaily.
Крім цього, Олександр Ровт завжди хотів, щоб його діти отримали гарну освіту і досягли чогось у житті. Тому в 1985 році він переїхав до США, де вже обжилися його батьки і близькі родичі.
“У США я відразу купив будинок, машину, дачу. А потім купив ресторан за 75000 доларів. Тоді це були великі гроші. Але, на жаль, я нічого не заробив. Навіть трохи втратив і зрозумів, що цей бізнес не для мене, “- описує Ровт перші місяці перебування в Нью-Йорку.
Спробував він себе і в ювелірному бізнесі. Зараз мільярдер з посмішкою згадує той час. З поганим знанням англійської мови він ходив по магазинах в районі Манхеттена і пропонував “ювелірку”. Через півтора року після приїзду в США друг Олександра, Імре Пак, розповів Ровту про вакансії в хімічній компанії IBE Trade Corporation. Там якраз шукали фахівця зі знанням російської мови. І з цього моменту життя майбутнього мільярдера повністю змінилося.
“Друг сказав, що, мовляв, ти закінчив торгово-економічний інститут, у тебе є зв’язки з Європою. Давай спробуємо. Президент фірми погодився оплатити відрядження, і так ми почали займатися бар’єром, “- говорить Ровт.
Компанія, де почав працювати Олександр Ровт, займалася розробкою різних технологій для виробництв. Одна з них призначалася для використання при будівництві цегляно-черепичних заводів. Технологію фірма продала Радянському Союзу. А чиновники з радянських республік могли розплатитися з клієнтом тільки мінеральними добривами.
“Ми вчилися правильно зберігати ці добрива. Мінеральні добрива – це ж не мішок картоплі. Для цього потрібна була спеціальна технологія доставки і транспортування. Ми отримували аміак, селітру, карболіт. До речі, в СРСР ми поставляли не тільки технології, але й екологічне обладнання, “- ділиться Ровт успіхами компанії.
Фірма IBE Trade Corporation ледве встигала виконувати замовлення, почавши заробляти хороші гроші.
“Радянський Союз попросив нас побудувати завод з виробництва плитки. Приміром, тоді завод коштував $ 20 млн. Вони нам на ці гроші дали аміак або селітру. Але і коли бартер припинився, ми продовжили торгувати мінеральними добривами. Купували і продавали на світовому ринку, “- говорить Ровт.
З величезним прибутком потрібно було щось робити. У 2000 році Ровт став президентом компанії. Новий власник перейшов до ще більш динамічної стратегії розвитку бізнесу. Тоді фірма купила три заводи з виробництва мінеральних добрив – в Угорщині, в українському Сєвєродонецьку та у Воронезькій області.
Про мінеральні добрива і специфіку своєї роботи Ровт може говорити годинами. Адже улюбленій справі він присвятив півжиття.
“Ми провадили різні добрива азотної групи. У 2008 році наша компанія контролювала до 13% продажів на світовому ринку аміаку і близько 7% – аміачної селітри, “- ділиться Ровт статистикою.
П’ять років тому Олександр Ровт продав завод в Сєвєродонецьку. Те ж саме він зробив з російським і угорським заводами. Каже, що йому запропонували ціну, від якої він не зміг відмовитися. Правда, про точну суму угоди мільярдер говорити не хоче. “Запевняю вас, мова йде про мільярди доларів,” – заявив він ForumDaily.
Зараз компанія Ровта консультує нових власників заводів: пропонує найбільш вигідні ринки збуту мінеральних добрив.
“Коли заводи належали нам, оборот був $ 1,5-2 млрд на рік. Зараз $ 5 млрд. У них [нових власників – ред.] Є й інші заводи. Вони виробляють аміак, селітру, карбамід. Все, що відноситься до азотної групи мінеральних добрив, це наше, “- розповідає президент компанії.
Щороку Олександр Ровт дарує подарунки своїм співробітникам. Сьогодні його колектив налічує близько 400 чоловік. У компанії IBE Trade Corporation є свої традиції. Якщо людина пропрацювала у фірмі п’ять років, то особисто з рук Ровта він отримує спеціальний мідний значок з символікою компанії. Працівника з десятирічним стажем керівник нагороджує золотим значком з діамантом. За 15 роботи член команди отримає золотий значок з двома діамантами, і за 20 років вислуги – значок з трьома дорогоцінними каменями.
Поради бізнесменам-іммігрантам
Олександр Ровт вважає, що зараз економіка США перебуває в досить стабільному стані. Ні про яку кризу і мови бути не може, впевнений бізнесмен. Тих, хто говорить про спад економіки, Ровт називає “божевільними людьми”. Так що, бізнесмен радить не боятися чуток і сміливо відкривати проекти. Але починати, за його словами, потрібно з вивчення англійської мови та отримання американського диплома.
“Без освіти нічого не вийде. Його потрібно отримати в США, щоб розуміти, що ви хочете робити. Приміром, ви збираєтеся відкрити магазин. Почніть вивчати всі деталі. Які магазини вже існують, які є споживачі, вивчіть локацію – це 50% успіху, “- вважає мільярдер.
Бізнес-позиція у Ровта досить чітка. На його думку, є два способи відкрити свою справу. Перший, найменш ризикований – купити готовий бізнес і розвивати його далі. А другий – почати все з нуля самому. Але в цьому випадку ви можете втратити гроші, попереджає він.
“Багато росіян, які приїхали до Америки, не розуміють багато чого. Вважають, що зароблену копійку треба відразу вкладати в бізнес. А що і як – навіть не замислюються. Мовляв, вклав (це ж Америка!) – Значить розбагатію. Ні, це не так, “- стверджує Олександр Ровт.
Власник заводів, газет, пароплавів
Вже чотири роки Олександр Ровт займається готельним бізнесом. Зараз він готується до відкриття грандіозного проекту в Торонто. Там скоро з’явиться 30-поверховий готель на 406 кімнат. Крім цього, у Ровта вже є кілька готелів, які розкидані по всій Європі.
У США Олександр Ровт володіє десятками об’єктів нерухомості. Про нього навіть ходять легенди: мовляв, скуповує квартири і офіси бізнесмен тільки за готівку. За його словами, це не так вже далеко від істини.
Рік тому Ровт купив будівлю на Wall Street в Нью-Йорку. “Навіть “Нью-Йорк Таймс” писав, що український мільярдер купив будинок за $ 303 млн і не взяв іпотечної суми. В американців так дійсно не прийнято, але мені це вигідно. Коли я купував цю будівлю, то вона була зайнята офісами на 68%, а зараз на 96%. А друзі відмовляли мене від покупки, говорили, що дуже дорого, “- розповідає Ровт про вигідне придбання нерухомості.
Є в Олександра Ровта і пентхауси. Один з них знаходиться в Манхеттені на 63-й Іст-стріт. Площа особняка, який побудував сам господар, складає більше тисячі квадратних метрів. Дружина мільярдера Ольга допомагала чоловікові створювати дизайн шестиповерхового будинку, в якому є бібліотека і басейн. А рік тому Ровт вирішив виставити особняк на продаж. Ціна $ 25 млн. Покупців поки не знайшлося.
“Поступатися я не збираюся. Навіть не думайте, ні копійки. Я його сам збудував. Ви що?! Почекаю. Я ще один будинок будую на 68-й вулиці, “- заявив Олександр Ровт.
У 2011 році мільярдер придбав тридцять будівель в Брукліні. Будинки Ровт здає в оренду, але цими справами частково займається його молодший син Максвелл.
Разом з дружиною бізнесмен живе в Брукліні і щодня їздить на роботу в Манхеттен. Розпорядок дня у мільярдера розписаний по хвилинах. “О 5 ранку я встаю. Потім роблю зарядку. Обов’язково йду в басейн. Після плавання у мене сніданок. Потім похід до синагоги, і потім – в офіс. У 9:00 ранку я вже сиджу в робочому кабінеті, “- розповідає він.
Вихідні дні Олександр Ровт проводить з користю для здоров’я. Він любить грати у великий теніс. А ще в будь-який час може взяти в оренду літак і полетіти на полювання в рідні місця в Угорщині або Словаччині. Його дружина Ольга все своє життя присвятила вихованню дітей.
“Вона теж закінчила торгово-економічний інститут. Але її бізнес – це сім’я. Виростила двох синів, “- говорить з любов’ю Ровт.
Старший син Ровта – Філіп – народився у Львові. 37-річний Філіп працює в будівельній галузі, займаючись розробкою проектів. А ось молодший – 28-річний син Максвелл працює менеджером в Манхеттені і допомагає батькові управляти орендою бруклінськой нерухомості.
“Вони в мене самостійні, молодці. Але, якщо чесно, то останнє слово за мною. Єдине, що мене трохи засмучує, що хлопці досі неодружені. Не хочуть одружуватися – і все. Я ось все зробив, що хотів. Тепер просто мрію мати онуків, “- ділиться з ForumDaily своєю мрією мільярдер Олександр Ровт.
ДОВІДКА
Ровт займається благодійною діяльністю з 1989 року, і в інтерв’ю українським ЗМІ не раз говорив, що це традиція, закладена його дідом. Благодійний Фонд сім’ї Ровт був створений більше 10 років тому. Бізнесмен допомагає малозабезпеченим і дитячим будинкам у своєму рідному місті Мукачево; закарпатцям – учасникам бойових дій в зоні АТО і місцевому військовому госпіталю; школам, релігійним громадам, організаціям, які в свою чергу допомагають людям з обмеженими можливостями. Бізнесмен також неодноразово надавав фінансову допомогу для ліквідації наслідків сильних повеней на Закарпатті.
До цієї новини немає коментарів