Що нас чекає на найближчі 10 років?
Міжнародна корпрація опублікувала свій прогноз на десятиліття, в якому вона передбачає глобальний та економічний розвиток найближчих 10 років.
Приватна розвідувально-аналітична компанія Stratfor передбачила, що у майбутньому десятилітті багато країн зіткнуться із хаосом та занепадом.
У 2015 році приватна корпорація «Стратегічне прогнозування» (Strategic Forecasting) або Stratfor, опублікувала свій прогноз на десятиліття, в якому вона передбачає глобальний та економічний розвиток найближчих 10 років.
У той час як міжнародні аналітики пробують спрогнозувати головні події наступного року, Stratfor вважає, що виявило основні тенденції наступного десятиліття.
На думку Stratfor, світ через 10 років стане більш небезпечним, вплив США слабшатиме, а інші могутні країни переживатимуть період хаосу і занепаду.
Росія впаде…
«Не буде повстання проти Москви, але здатність Москви підтримувати і контролювати Російську Федерацію створить вакуум», – попереджає Stratfor. «У цьому вакуумі існуватимуть окремі фрагменти Російської Федерації».
Санкції, зниження цін на нафту, рубль, що знецінюється, зростання військових витрат і збільшення внутрішнього розладу послабить хватку центрального уряду Росії. Росія офіційно не буде розділена на кілька країн, але влада Москви буде настільки слабкою, що Росія стане фактично групою автономних областей, які навіть не підтримуватимуть стосунки одна з одною.
«Ми очікуємо, що влада Москви істотно послабиться, що призведе до формального і неформального поділу Росії, – йдеться у доповіді. – Малоймовірно, що Російська Федерація виживе у своєму нинішньому вигляді».
…і США доведеться використовувати свої військові сили, щоб зберегти свій ядерний потенціал
Інфраструктура ядерної зброї Росії поширюється на велику географічну територію. Якщо політичний розпад, за передбаченням Stratfor, колись і станеться, то це означатиме, що зброя, ядерне паливо і системи доставки можуть в кінцевому підсумку перетворитися на те, що раптом стане найнебезпечнішим безвладдям у світі.
Відповідно до Stratfor, прорив арсеналу ядерної зброї Росії стане «найбільшою кризою наступного десятиліття».
І США доведеться вирішувати, що з цим робити, навіть якщо це означає забезпечити фізичну військову охорону зброї, матеріалів і ракет.
«Вашингтон є єдиною силою, яка здатна вирішити проблему, але він не зможе захопити контроль над величезною кількістю військових об’єктів і гарантувати, що жодна ракета самовільно не спрацює», – сказано у прогнозі на десятиліття. «Сполучені Штати будуть змушені або винайти військове рішення, яке важко уявити зараз, або прийняти загрозу неконтрольованих запусків, або спробувати створити стабільний і економічно життєздатний уряд у регіонах, що, з часом, братимуть участь у нейтралізації ракет».
Німеччина матиме проблеми…
Німеччина має експортно залежну економіку, яка отримує користь від загально-континентальної лібералізації торгівлі, яку уможливлює ЄС і євро, але це лише означає те, що країна найбільше втратить у випадку кризи євро і в результаті хвилі «Євроскептицизму».
Внутрішнє споживання країни не може заповнити цей провал в експортній складовій економіки Німеччини або з планованим скороченням населення. В результаті – Японський застій.
«Ми очікуємо, що економіка Німеччини серйозно страждатиме у наступному десятилітті», – прогнозується Stratfor.
... І Польща стане одним з європейських лідерів
Поглянемо трохи на схід від Німеччини, і все не буде виглядати настільки погано.
«У центрі економічного зростання і збільшення політичного впливу буде Польща», – йдеться у доповіді.
Населення Польщі не скорочується настільки стрімко, як в інших великих європейських країнах. Той факт, що це найбільша і процвітаюча європейська держава на західному кордоні Росії, також укріпить її позицію регіонального лідера у політичному та економічному планах.
Буде чотири Європи
Не так давно здавалося, що європейська єдність – це нестримна сила без політичних та економічних бар’єрів між країнами.
Але через 10 років це може видатися далеким спогадом. Прогноз на десятиліття свідчить про 4 Європи, які стануть усе більше віддалятися одна від одної: Західна Європа, Східна Європа, Скандинавія та Британські острови. Вони й надалі ділитимуть ті ж самі кордони, але вони вже не будуть так тісно пов’язаними між собою, як були раніше.
«Європейський Союз у певному сенсі може вижити, але і європейські економічні, політичні і військові відносини будуть регулюватися в першу чергу за допомогою двосторонніх або багатосторонніх обмежених відносин, які будуть незначні і не обов’язкові, – йдеться у доповіді. – Деякі держави підтримуватимуть членство у зміненому Європейському Союзі, але це не буде визначати Європу».
Туреччина і США повинні бути близькими союзниками, але через непередбачену причину
Кілька арабських країн знаходяться у стані вільного падіння і, за даними прогнозу, хаос найближчим часом не завершиться. Основну вигоду від усього цього отримає Туреччина – сильна, відносно стабільна країна, кордони якої простягаються від Чорного моря до Сирії та Іраку.
Туреччина неохоче втручатиметься у конфлікти на своїх кордонах, але їй неминуче доведеться, відповідно до прогнозу. У той час, як збільшиться сила і напористість Анкари щодо сусідів, країна стане незамінним партнером США.
Але Туреччина захоче щось взамін: лінію оборони проти певної потужної й агресивно налаштованої країни по інший бік Чорного моря, яка має військові бази у сусідній Вірменії. Туреччина захоче допомогу США у стриманні Москви.
«Туреччина буде продовжувати потребувати допомоги США з політичних і військових причин», –йдеться у доповіді. «Сполучені Штати зобов’язані будуть допомогти, але ціною буде стримування Росії. США не очікуватимуть від Туреччини активних бойових дій і не мають наміру самі у них брати участь. Але, однак, хотітимуть… певного рівня співпраці в контролі над Чорним морем».
Китай зіткнеться з величезною проблемою
Китай може мати попереду важке десятиліття, сповільнюватиметься економічне зростання, що призведе до поширення невдоволення по відношенню до правлячої Комуністичної партії. Але партія не буде лібералізуватися, що означає, що її єдиним життєздатним варіантом, щоб залишатися при владі, буде збільшення внутрішнього тиску.
Пекін також стикнеться з іншою, можливо, навіть серйознішою проблемою: зростання Китаю географічне не розподіляється рівномірно. Прибережні міста процвітають, але міста у середині Китаю мають менший доступ до міжнародних ринків і, відповідно, є порівняно біднішими. Ця проблема лише загострюватиметься – паралельно з тим, як Китай продовжуватиме урбанізуватися.
Японія буде потужною морською державою в Азії
Японія має столітні морські традиції і як острівна держава – залежить від імпорту. Китай будує свій флот самостійно і може стати ще більш агресивним у боротьбі за судноплавні маршрути в Східно-Китайському і Південно-Китайському морях та Індійському океані, від яких залежить Японія.
Японія не матиме іншого вибору, окрім як демонструвати свою силу у регіоні, щоб протистояти Китаю і захищати свої шляхи постачання. З ослабленням потужності США, їй доведеться робити це самостійно.
«Зараз Японія залежить від Сполучених Штатів, які гарантують їй доступ», йдеться у прогнозі. «Але враховуючи, що ми прогнозуємо більш обережну участь США в іноземних державах і враховуючи, що Сполучені Штати не залежать від імпорту, надійність Сполучених Штатів перебуває під питанням. Таким чином, японці збільшать свої військово-морські сили у найближчі роки».
Острови Південно-Китайського моря не розпочнуть війни, але тут є один нюанс
Регіональні держави вирішать, що суперечки щодо островів Південно-Китайського моря не варті військової ескалації, але вони все ще будуть наріжним каменем зіткнення.
«Боротьба за острови, що виробляють недорогу і збиткову енергію, не буде основним питанням в регіоні, – пророкує доповідь. – Швидше за все, повернеться стара гра у три руки. Росія, потужність якої знижуватиметься, буде все більше втрачати здатність захищати свої морські інтереси. Китайці та японці будуть зацікавлені в отриманні контролю за регіоном і перешкоджанню один одному».
Буде 16 міні-Китаїв
Економічне зростання Китаю буде сповільнюватися, і збільшення виробничих потужностей залишатиметься на тому ж рівні. Це дійсно хороша новина для декількох країн. Виробничі місця, що Китай свого часу захопив, плавно перейдуть до 16 країн з економікою, що розвивається, із загальною чисельністю населення 1,15 млрд.
Таким чином, хоча зростання Китаю і припиниться, що призведе до непередбачених політичних і економічних наслідків, Мексика, Нікарагуа, Домініканська Республіка, Перу, Ефіопія, Уганда, Кенія, Танзанія, Бангладеш, М’янма, Шрі-Ланка, Лаос, В’єтнам, Камбоджа, Філіппіни, і Індонезія протягом наступного десятиліття відчують покращення економічної ситуації, оскільки буде більше виробничих робочих місць.
США втрачатимуть свою міць
З усе більшим зростанням безладу в світі протягом наступних 10 років, США будуть зосереджені на своїх власних проблемам, замість того, щоб вибрати активну роль лідера у вирішенні світових проблем.
Зростаюча економіка, виробництво внутрішньої енергії, зниження експорту, а також безпечне геополітичне розміщення дадуть змогу США захистити себе від світової кризи.
Хоча більш стримана роль США у світових справах зробить світ ще менш передбачуваним, це буде реальність, з якою інші країни матимуть справу.
«Сполучені Штати залишатимуться основним економічним, політичним і військовим гравцем у світі, але будуть проявляти меншу зацікавленість, ніж у минулому», – говорить прогноз. – Це буде безладний світ, зі змінами влади у багатьох регіонах. Одною незмінною річчю буде безперервна влада Сполучених Штатів, сила яких буде набагато менш помітна і використана у наступному десятилітті».
До цієї новини немає коментарів