Закарпаття посіло 16-те місце у рейтингу областей за демократичним розвитком
Презентувала результати дослідження по Закарпатській області координатор проекту в області, експерт Асоціації регіональних аналітичних центрів, журналіст Лариса Романюк.
За словами Л. Романюк, було розроблено методологію для вивчення рівня розвитку саме демократії у розрізі регіонів. Дослідження базується на основі опитування закарпатських експертів. Окрім того, у дослідженні використовувалися й інші джерела інформації – аналітика, результати моніторингів, наукові дослідження, відповіді на запити до органів місцевого самоврядування, інформація про перешкоджання роботі журналістів, зведення представлених в органах місцевої влади політичних партій.
У загальному рейтингу Закарпатська область посіла 16 місце. Водночас, область отримала індекс 2,94 за п’ятибальною системою. Натомість Івано-Франківщина, яка на першому місці, отримала індекс 3,48. Тобто, розрив не є надто значним. Жоден регіон не отримав індекс, що відповідає статусу «регіон з розвинутою демократією». Більшість – у категорії «регіон із змішаним, перехідним типом демократії».
Блоки, які отримали найбільшу середню оцінку – «Соціально-економічний стан» – 3,55 та «Стан ЗМІ» – 3,30. У першому випадку на високі оцінки анкети вплинуло те, що в наслідок децентралізаційних процесів область вперше отримала додаткові кошти. Окрім того, показник свідчить не стільки про розвиток економіки, як про забезпечення основних, базових потреб, як-то доступ до медицини чи освіти.
Натомість блоки «Корупція» та «Громадська активність і самоорганізація громадян» отримали найменше балів – 2,38 та 2,56. Приміром, низька оцінка 2-го блоку обумовлена пасивністю громади щодо важливих процесів у цілому.
А от у блоці «корупція», хоча це загальнодержавна проблема, Закарпаття має свою специфіку. Респонденти відзначили такі аспекти як клановість, системність та спротив серед населення, що має вигоду від оборудок, в .т.ч. пов’язаних із державним кордоном. Відсутність альтернативних конкуруючих центрів прийняття рішень тощо. Бракує й журналістських розслідувань на цю тему. Стан реалізації захисту прав людини зокрема стан правосуддя отримав середній бал 2,67. Характерно, що при доволі низьких оцінках судочинства, в області не було зафіксовано жодної заборони мирних акцій за 2016 рік. Власне респонденти відмічали свободу збиратися на мирні зібрання, як одну з кращих характеристик, натомість справедливість правосуддя, як найбільшу проблему. А також кумівство, закритість та корумпованість органів влади,
Індекс стане щорічним, відповідно до нього розроблять методичні рекомендації, що надаватимуться органам влади, громадським активістам, аналітичним центрам. Лариса Романюк наголосила, що однією із особливостей дослідження в регіоні стало те, що під час пошуку зовнішніх джерел постала проблема їх відсутності за останні роки по багатьом темам. Нерідко аналітична інформація про ту чи іншу сферу діяльності в області представлена саме завдяки роботі зовнішніх експертних груп чи їх представників в Закарпатті. Тож показники індексу можуть стати базисом для подальших наукових досліджень.
Захід проводився в рамках проекту «Сприяння реформам та розвиток підзвітності в регіонах України», який реалізується Поліським фондом міжнародних та регіональних досліджень (м. Чернігів) у складі Асоціації регіональних аналітичних центрів за підтримки National Endowment for Democracy (NED).
Ужгородський прес-клуб реформ
Контакти: Ірина Бреза:
(0312) 61-60-07, e-mail: [email protected]
До теми
- На Мукачівщині зустріли героя, який повернувся із полону
- У Вільшанському дитячому будинку-інтернаті запрацювали два нові відділення
- Серед звільнених напередодні з полону - закарпатець
- Діти закарпатських військовослужбовців вирушили на відпочинок до Литви
- Після укусів комах: на Закарпатті двоє підлітків з ускладненнями потрапили до хірургії
- Відзнаку командира підрозділу – орден «Полеглого воїна» – присвоїли 11 закарпатським бійцям 33-ї окремої механізованої бригади.
- Закарпаття знову зустріло евакуаційний потяг із сім’ями з прифронтових областей
- «Замки Закарпаття»: в краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького відкрили нову експозицію
- Ще двох закарпатців звільнено з російського полону
- Сучасний дефібрилятор закарпатській команді ветеранів Gladiator передав Словацький паралімпійський комітет
- Краєзнавчий музей імені Тиводара Легоцького святкує 80-річчя: міжнародна конференція зібрала науковців із України та з-за кордону
- Унікальна операція на Закарпатті: військовому встановили 3D-протези обох ніг
- Стали відомі імена переможців конкурсів на здобуття обласних галузевих премій за 2024 рік
- До Ужгорода завітає з концертом Національний ансамбль солістів «Київська камерата»
- На Мукачівщині підбиття підсумки Міжнародного скульптурного симпозіуму
- Поліцейські Берегівщини повідомили про підозру архітектору, причетному до умисного пошкодження пам’ятки архітектури національного значення
- Закарпаття приймає фінал всеукраїнських змагань "Пліч-о-пліч Всеукраїнські шкільні ліги"
- Під час сьогоднішнього обміну з російського полону в Україну вдалося повернути ще трьох захисників-закарпатців
- У рідне село після російського полону повернулися двоє військових із Рахівщини
- На Закарпатті відбудеться 2-ий щорічний «ECO FILM FESTIVAL by CHYSTO. DE?!»
До цієї новини немає коментарів