"Чендей – це більше, ніж письменник. Він – символ своєї епохи..." — Олександр Гаврош
За словами автора ідеї, одного з укладачів, письменника Олександра Гавроша, цією книгою бібліотека показує нові висоти, стає по-справжньому науковою й збірник може конкурувати із київськими видавництвами. «Чендей – це більше, ніж письменник. Він – символ своєї епохи. У книзі не просто спогади про одного письменника, тут є спогади про свій час, безліч різних ситуацій», - коментує Олександр Гаврош.
Книгу «Іван Чендей в колі сучасників» назвав «важливою в історії України та історії української літератури» друг письменника, доктор історичних наук Іван Михайлович Мешко.
Збірник складають статті Івана Чендея про художників, письменників, актуальні проблеми часу, які публікувались в періодиці. Також тут вміщено майже 30 спогадів літературознавців, письменників, друзів, рідних з України та із закордону, від академіка, директора Інституту літератури НАНА України Миколи Жулинського, Івана Дзюби до родини ювіляра. У книзі вміщено й наукову розвідку дослідника епістолярної Івана Чендея, підготована одним з укладачів, професором з Києва Сидором Кіралем та бібліографію про життя і творчість письменника.
Донька письменника, одна із укладачів збірника Марія Трещак каже, що сьогодні, коли взяла до рук книгу, то зрозуміла, чому батько радів кожній новій своїй книзі, як своїй дитині, бо пішли мурашки по шкірі. Щоб заінтригувати читачів, пані Марія поділила спогади на три категорії: Чендей у моєму житті; Я і Чендей; Я у житті Чендея. «Письменники люди особливі, бо тривалість їх життя не обмежуються датою смерті. До 90-ліття родина видала збірку афоризмів «Спалахи іскрин, хоч докоряли за її розмір нам. Але афоризми довгими не бувають, важливий зміст, а не розмір, як казав батько. До 95-ліття видали дуже гарну і цікаву книгу спогадів», - розповіла донька письменника.
Як данину пам’яті і як обов’язок, родина прагне перевидати твори Івана Чендея. Розуміючи, що час складний зараз, запропонувала ідею, як можна вшанувати пам’ять людей без фінансування – не байдужістю, громадською ініціативою щодо перейменування вулиць, які пов’язані з іменами Івана Чендея та Петра Скунця.
Щоб ювіляр був присутній не тільки у спогадах і презентація відповідала назві книги «Іван Чендей у колі сучасників», організатори підготували кілька коротких відео із життя письменника. Крім того, під час презентації представили перший буктрейлер презентованої книги, підготований обласною бібліотекою.
На презентації своїми спогадами про Івана Чендея ділилися також учень ювіляра, письменник і видавець Іван Ребрик, заслужений працівник культури України Василь Габорець, виступили декан філологічного факультету УжНУ Галина Шумицька, голова закарпатської організації Національної спілки письменників України Василь Густі.
Книга «Іван Чендей у колі сучасників» 20 травня, о 12:00, буде презентована в рідному селищі письменника Дубовому, а 21 травня, о 14:00, – в Тячівській центральній районній бібліотеці. Також плануються представлення у Львові та Києві.










До теми
- Закарпатська обласна бібліотека для дітей та юнацтва приймає твори дитячих письменників на здобуття Всеукраїнської літературної премії імені Юлії Драгун
- Закарпатські митці представили традиційну «Великодню виставку»
- В Ужгороді презентують книжку Романа Офіцинського про Августина Волошина
- Ужгородський скансен запрошує шанувальників мистецтва на виставку живопису та декоративної кераміки «Магія весни»
- «Ритми Великодня» - у музеї ім.Т.Легоцького в Ужгороді відкрили виставку
- Ужгород приймає V Всеукраїнський фестиваль камерного театрального мистецтва «Під цвітом сакури»
- В Ужгороді відкрили меморіальну дошку на честь чеського архітектора Петра Кропачека
- Побачило світ унікальне видання про Мукачево «Archiv privilegovaneho mesta Mukacheva 1376–1850»
- Ужгородський скансен запрошує на тематичну екскурсію з елементами реконструкції «Свято першої борозни»
- Визначено переможців Відкритого фестивалю-конкурсу театрального мистецтва «Ужгородський Березіль»
- У Закарпатському музеї народної архітектури та побуту представили виставку «Сільваші. Випадковості та монохроми»
- В обласному центрі - Відкритий фестиваль-конкурс театрального мистецтва «Ужгородський Березіль», який уперше проводить Академія культури і мистецтв
- В Ужгороді відкрили виставку робіт 13 молодих закарпатських митців
- 80 років Ужгородській музичній школі: перший державний мистецький навчальний заклад на Закарпатті відзначив річницю заснування
- Ужгородський скансен розпочав підготовку до Міжнародної виставки-ярмарку «Світ писанки» і запрошує до участі майстринь-писанкарок
- В Ужгороді презентували «Кобзаря» українською та угорською мовами, яке можна й послухати
- «Шевченко єднає Україну» – тематичний захід відбудеться у Закарпатському музеї народної архітектури та побуту
- В очікуванні Великодня: в Ужгородському скансені розпочинає роботу Майстерня писанкарства
- Ужгородський скансен запрошує на презентацію дебютної книги Михайла Марковича «Ватра в Карпатах. Репортажі з минулого»
- Ювілейну виставку творів Михайла Сапатюка презентували в Ужгороді
До цієї новини немає коментарів