Кращі українські театри покажуть цього тижня свої вистави в Ужгороді

Названий відкритий фестиваль камерного театрального мистецтва дає можливість закарпатському глядачу і гостям краю відвідати вистави вісьмох театрів з усієї України. Зокрема, спектаклі представлять професійні колективи з Києва, Луцька, Львова, Дрогобича й Ужгорода.
Захід відбувається вже вдруге і дає надію на добру традицію, яка й надалі існуватиме в весняному й рожевому від сакур Ужгороді. Більше подробиць «Закарпатський кореспондент» дізнавався від художнього керівника Закарпатського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені братів Шерегіїв Василя Шершуна.
Від ідеї до успішного втілення
Про те, що в Ужгороді на обласного театру потрібно зробити фестиваль,велися розмови давно. Але, як зазначає художній керівник театру, на великій сцені це зробити не так просто, зокрема й через фінансову складову.
Василь Шершун додає: «У 88-му році започаткували малу сцену. Я грав у тій першій виставі – «Колекція» Гарольда Пінтер, разом із Станіславом Мойсєєвим, який недавно закінчив свою кар’єру як художній керівник театру імені Івана Франка. Він тут пропрацював майже 5 років. Ми відкрили малу сцену – у тому ж балетному класі, де зараз вона є. Разом зіграли ту виставу в закарпатському театрі. Сам Мойсєєв, який був тоді головним режисером, супроводжував виставу на фортепіано».
Торік ідея запровадити новий фестиваль успішно перейшла до реалізації, зокрема завдяки зусиллям директора театру Василя Марюхнича, й багатьох учасників театрального колективу. «Почали відновлювати малу сцену. Тоді Михайло Фіщенко поставив першу виставу, за нею була друга п’єса, далі й виникла ідея проведення цього фестивалю. Реалізовували спільно, зокрема й з допомогою обласного управління культури. Крім того, вдячні й місту, що долучило нас до традиційного фестивалю «Сакури-Фест», - додає художній керівник Василь Шершун.
І якщо минулого року захід мав експериментальний характер, то завдяки резонансу, що викликав фестиваль «Під цвітом сакури», тепер про захід почули й висловили бажання приїхати провідні театральні колективи країни. Однак учасників підбирали завдяки кільком принципам.
«Критеріїв до відбору вистав немає: спонукаємо колективи, які хочуть брати участь, показати кращі п’єси. Єдине – за нашими умовами (адже фінансуємо проїзд і проживання) до семи осіб від кожного театру може приїхати. Якщо ж кількість більша, наприклад, як у театрі Лесі Українки, котрий везе 14 осіб, то за решту гості фестивалю змушені платить самі», - пояснює художній керівник Закарпатського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені братів Шерегіїв.

Насичена театральна програма і сакури
З метою потрапити на фестиваль до Ужгорода театральні колективи реалізовують спеціальну програму. Крім того, зауважує Василь Шершун, усіх манить весняна атмосфера, яка зараз панує в обласному центрі Закарпаття: «Усі хочуть бачити сакури, бо масове цвітіння заворожує. Якщо у Києві лише брунькується бузок, то в нас уже все цвіте наповну».
Тож цього тижня в Ужгороді гостюватимуть одні з кращих українських театрів. Глядачам обіцяють розмаїття в виставах. «Більшість колективів тут ночують, у готелі неподалік театру. Буде змога погуляти нічним Ужгородом. Ідеальний варіант був би, якби всі наші гості тут пожили, подивилися вистави один одного, познайомилися з містом, поїздили по області… Бажання є, але можливості обмежені такими витратами», - каже Василь Шершун.
Для того, щоб до дрібниць узгодити всі нюанси оргкомітет Закарпатського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені братів Шерегіїв кілька разів збирався на тематичних засіданнях.
«Визначали, які поїзди, по скільки людей треба, коли відправляти… Це в організаційному плані напружений графік. Треба показати родзинки міста, розповісти про них. Бо потім люди роз’їжджаються і стверджують, є цивілізація в тій стороні чи нема (усм. – авт.). Дуже люблю своє місто, свій край і хотів би, щоб про нас говорили тільки хороше», - додає Василь Шершун.
Тож сьогодні, у понеділок 23 квітня, о 18.30 на малій сцені Закарпатського муздрамтеатру фестиваль «Під цвітом сакури» розпочинає Київський академічний театр «Колесо»», який покаже водевіль-модерн «Пристрасті дому пана Г.-П.» за п’єсою Олени Пчілки. Загалом зі столиці на фестиваль до Ужгорода завітають чотири театри. Серед гостей – і відомі актори, зокрема Остап Ступка, який 29 квітня зіграє головну роль у виставі «Увертюра, до побачення».
Василь Шершун зауважує: «Самі сюжети переповідати не варто, але якщо Дрогобич привозить моновиставу, то театр імені Лесі Українки презентує виставу з більшою кількістю акторів. Загалом це випробувані вистави, які побували на фестивалях, зібрали нагороди, як правило, серйозні роботи театрів». Усім учасникам вручать дипломи за участь у фестивалі і керамічну статуетку, зроблену спеціально до заходу закарпатським скульптором-керамістом Олександром Сопільняком. У вівторок, 24 квітня, Волинський академічний обласний український музично-драматичний театр імені Лесі Українки покаже виставу «Стіна» за п’єсою Юрія Щербака (монодрама про інтимні стосунки між Тарасом Шевченком та княжною Варварою Рєпніною). У середу, 25 квітня, на сцені Закарпатського театру ляльок Національний академічний театр російської драми імені Лесі Українки покаже ліричну історію «Ей, ти – привіт!» за п’єсою Г.Мамліна. У театрі повідомляють, що цю ж виставу кияни повторять у четвер, 26 квітня, у ляльковому театрі. Завершатимуть театральний тиждень господарі фестивалю – Закарпатський академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв із твором «Краще залишайся мертвим». Тому щодня протягом тижня закарпатські глядачі матимуть можливість надихатися високим театральним мистецтвом. Вартість квитків становить 150-20 грн. Якщо знайдеться додаткове фінансування, ділиться Василь Шершун, не виключно, що в майбутньому фестиваль набуде міжнародного розмаху.Юлія МЕДЮХ, «Закарпатський кореспондент»
До теми
- «Файна вишиванка»: в Ужгороді оригінально вітали з Днем вишиванки
- Втрачений Ужгород: про що писали газети сто років тому, у квітні 1925-го?
- 178 немовлят народилося у квітні у Клінічному перинатальному центрі в Ужгороді
- Весна в Ужгороді змінює фарби — сакури вже відцвіли, але краса не зникає
- Де знайти гліцинії в Ужгороді?
- В Ужгородському замку відбудеться бал, збиратимуть гроші для важкохворого Олежика Ригана
- На виставці іконопису говорили про створення музею ікон Закарпаття
- Не сакурами єдиними: в Ужгороді розквітли тисячі різнобарвних тюльпанів
- Ужгородський батальйон ТрО терміново шукає операторів БПЛА та спеціалістів з РЕБ
- Рожева весна на тарілці: в Ужгороді створили сакура-меню зі справжніми квітами
- «Світ писанки» в Ужгороді: передчуття Великодня та підтримка захисників
- В Ужгороді фіксують зростання випадків захворювання на кір – медики закликають вакцинуватися
- В Ужгороді влаштували перформанс із тисячею паперових журавлів
- В інклюзивній майстерні-кав'ярні «Янгол» продовжують серії різноманітних майстер-класів
- Унікальну операцію провели у Клінічній лікарні планового лікування в Ужгороді
- Ужгородців закликають долучитися до обговорень про перейменування однієї з вулиць на честь ректора Закарпатської академії мистецтв Івана Небесника
- У 2024 році в Ужгороді від туберкульозу померли 16 людей. Медики наголошують: ця хвороба виліковна, якщо вчасно її діагностувати
- Сакура в кадрі: благодійний фотоконкурс стартував в Ужгороді
- Соціальні майстерні БФ "Карітас–Ужгород" допомагають людям з ментальною інвалідністю
- Жінок, які чекають чоловіків з війни, запрошують в Ужгороді на захід з емоційної та психологічної підтримки
До цієї новини немає коментарів