Плануйте майбутню подорож! Туристичний маршрут "Срібний трикутник Закарпаття" в деталях

Плануйте майбутню подорож! Туристичний маршрут "Срібний трикутник Закарпаття" в деталях
Туристичний маршрут "Срібний трикутник Закарпаття" пропонує туризмознавець Федір Шандор. Подолати шлях у 80 кілометрів можна пішки, велосипедом, автомобілем, а у некарантинний час і автобусом.

 

Маршрут: Ужгород-Мукачево-Косонь

Оглядово подолати пропонований маршрут вдасться за день, а більш детально із ним зможете познайомитися за 4 дні. Як щодо цікавого вікенду? Вирушаємо!

УЖГОРОД

Ужгородський замок. Велична фортеця, яка розташована на Замковій горі. Історія замку оповита легендами та загадками, а вік сягає майже тисячу років. Його перебудовою у 16 столітті займалися італійські майстри, які привнесли ренесансні мотиви в архітектуру замку і палацу. Власники замку постійно змінювалися від Другетті до Ракоці, але кожен залишив про себе згадку.

Скансен (Музей народної архітектури і побуту)Ужгородський скансен – один із перших в Україні. Тут зібрані матеріали із усіх куточків Закарпаття, представлені хати етнічних груп. Це не просто музей у класичному вигляді, а ціле старе село. Зібрані матеріали датуються 18–19 століттями.

Хрестовоздвиженський кафедральний греко-католицький собор. Храм 17 століття. У середині храму знаходиться давній іконостас та фреска відомого художника Йосипа Бокшая. У підземеллях собору є крипта. Навпроти собору є сквер, присвячений австрійській імператриці Марії-Терезії.

Горянська ротонда. Храм Святої Анни, будівництво якого датується 13–15 століттями. У храмі збереглися унікальні старовинні фрески, на яких позначився вплив раннього італійського ренесансу. Біля ротонди знаходяться руїни палацу Другеттів.

Єврейська синагога (нині філармонія). Зведена у 1904 році споруда виконана у неомавританському стилі – це поєднання романтизму із візантійськими та арабо-мароканськими мотивами. Всередині є діючий орган.

Центр міста. Корзо, у перекладі з італійської означає місце для прогулянок. Цю назву вулиці пов’язують з італійськими графами Другеттами, які володіли містом майже чотири століття. Архітектура вулиці сформувалася наприкінці 19 - на початку 20 століть. Корзо – центральна вулиця міста, яка буквально всіяна внутрішніми двориками, милими кав’ярнями, цікавими магазинами. Часто тут можна зустріти вуличних музикантів. Вулиця Волошина - перпендикулярна Корзо, перехрестя цих вулиць служить головним місцем зустрічі ужгородців. Названа на честь президента Карпатської України Августина Волошина. Ця вулиця багата на пам’ятки архітектури.  Римо-католицький храм Св. Георгія другої половини 18 століття, всередині собору є орган. Одразу за церквою можна побачити першу жіночу гімназію Св. Гізелли 1902 року.

Липова алея - протяжність її 2 км 200 м. Знаходиться вона на набережній Незалежності та продовжується на Студентській. Липи засадили за часів Чехословаччини у 1928 році. Тут посаджено кілька видів лип, які цвітуть зазвичай у червні, а приємний аромат дерев чутний на всю округу. Із набережної відкривається чудовий вид на річку Уж. Тут завжди можна спустися до води і перепочити, милуючись краєвидом.

Совине гніздо. Це велична кам’яна споруда, яка датується 1781 роком. Спочатку використовувалася як пивниця, для збереження місцевого пива. Тепер на цьому місці стали проводити фестивалі Ужгорода.

Закарпатський художній музей. Розмістився в колишньому будинку правління Ужанського комітату 1809 року побудови. Експозиція представлена творами живопису, графіки, скульптури. Постійно проводяться тематичні виставки. Представлені роботи європейських та локальних закарпатських художників. Художній музей має чудовий внутрішній двір.

Малий Галагов. Це чехословацький мікрорайон. Весь район вимощений бруківкою, а монументальні будівлі у стилі функціоналізму створюють чудовий архітектурний ансамбль. Головною родзинкою в Малому Галагові є затишні вулички, засаджені сакурами. У квітні-травні туристи з’їжджаються з усіх куточків Європи, щоб подивитися на прекрасний рожевий цвіт знаменитих сакур.

Площа Народна. Центральною спорудою площі є Обласна рада. Місцеві жителі називають будівлю Білим домом, бо вона білого кольору. Посередині площі знаходиться відпочинкова зона – фонтан, у якому можна літом охолодитися, та охайні лавочки, а по периметру розсаджені троянди.

Родзинки Ужгорода:

 • Проект мініскульптури в Ужгороді. Першою з’явилася в 2010 році скульптра Миколайчика. На сьогодні їх нараховуєтьс майже півсотні. Для туристів і мешканців міста пошук міні-скульптур стає своєрідним квестом. Щоб знайти їх всі, знадобиться більше трьох годин. Створена спеціальна карта, на якій позначено місця розташування мініскульптур.
 • Локальні музеї. Музей художників Коцки, Манайла, зоомузей, ботанічний сад
 • Проект "Ужгородська карта". 36 класичних гральних кованих карт з заліза розташовані в найпопулярніших місцях Ужгорода. В кожній карті вирізано гербовий символ Ужгорода - галузка виноградного грона, скрізь який треба зробити правильну ужгородську фотосвітлину відомих обєктів.
 • Мости Ужгорода. Сім мостів, різноманітної конфігурації, прикрашають місто. Найбільший – транспортний. По обидва боки від нього знаходяться трохи менші мости підвісний та пішохідний, потім йдуть підзамковий, залізничний, об'їздний та боздоський.
 • Флора Ужгорода: квітучі екзоти Ужгорода, парк Лаудона, ясен Масарика, платан Другета
 • Маленькі цікавинки: чехословацькі гідранти, стародавні цвинтарі, сонячні годинники, замочки закоханих, дитяча залізниця
 • Спеціалізовані турмаршрути містом: кавовий Ужгород, солодкий Ужгород, чесхословацький Ужгород, літературний Ужгород, кіно-Ужгород
 • Щомісячні "Вільні проекти". Вільна екскурсія, вільна кузня, вільна школа, вільна дегустація, вільний письменник,

Кращі сезонні локальні подіїУжгородська регата, бульк-фест, парад Миколайчиків, вело-райди, писанки Варгола, Другет-фест, письменник за прилавком, Закарпатський пряник.

Гастрономія в Ужгороді: дегустація паленки "Паленочка"- перша в Україні дистиляційна мануфактура фруктових дистилятів, дегустація локальних вин "Шардоне", дегустація пива від локальних пивоварень, солодка візитівка торт "Ужгород" від Штефаньо, гастрономічна дегустація в "Деці у нотаря"

Дорогою до наступної локації можна відвідати також Великі Лази (палац Плотені, парк Плотені), Нижнє Солотвино (старі винниці, геотермальні купелі, парк Деренівка), Середнє (Середнянський замок, старовинні винні підвали, палац барона Гіланьї Шандора, дегустація локальних вин "Чопак" та "Леанка"), Андріївку (рекреаційне озеро, залишки залізорудних шахт), Ракошино (монастир, монастирська сироварня), Бобовище (винні підвали, дегустація вина).

МУКАЧЕВО

Мукачівський замок. “Паланюк”, часто називають найцікавішим із замків Закарпаття, тому що він зберігає в собі таємничість багаторівневих ходів, приміщень, веж, казарм і бастіонів, які можна самостійно відвідувати і досліджувати. Цей пам’ятник архітектури ХІV – ХVІІІ століть є візитівкою Мукачева. Будівля замку відреставрована, у багатьох кімнатах розміщені тематичні експозиції історичного музею, колекція опудал тварин з дефектами.

Центр міста є досить цікавим для прогулянок: затишний бульвар, площа з міською Ратушею, храми, пам’ятники Св.Мартину (перший в історії Закарпаття кінний памятник), сажотрусу, святим Кирилу і Мефодію. Кафедральний храм Святого Мартина. Св. Мартин – покровитель міста. Поруч із ним – готична каплиця Святого Йосипа, прикрашена середньовічними розписами. Храм виконаний у світло-коричневих тонах, а головну його вежу прикрашає годинник. Всередині зберігається орган «opus», встановлений тут 1913 року Отто Рігером з Будапешту. Храм Успіння Пресвятої Богородиці. Одна з найвідоміших міських пам’яток. Храм був побудований в 1829-1859 роках завдяки ініціативи видатного закарпатського вченого В. Довговича. На сьогодні всередині храму знаходиться частка Животворного Хреста, копія Туринської плащаниці.

Ратуша. Побудована в 1906 році. Збудована у неоготичному стилі вона має романтичний вигляд. На основній вежі є балкон із розкішними перилами, а кожен її ріг прикрашений середньовічними башточками. На ризаліті, що відступає від основного фасаду, є ще дві декоративні вежі – вони додають ратуші індивідуальності.

Палац князів Ракоці. Пам’ятка в самому центрі Мукачева. Його зведення почалося в 1667 році, будівля була побудована в стилі бароко з натурального каменя. Була одноповерховою, з відкритою галереєю і білим фасадом. Через це і отримала народне «прізвисько» Білий дім. Серед цікавих деталей фасаду – портал з мармурової крихти і скульптурний портрет Ференца II Ракоці. На території резиденції, яка колись була оточена чудовим садом, зберігся старовинний колодязь, а вхід на неї убезпечує масивна огорожа з красивими кованими воротами. Зараз у палаці 21 кімната, в багатьох з них збереглися частково або повністю початкові вишукані інтер’єри, 10 старовинних печей, 98 вікон і 91 двері.

Мукачівський монастир на Чернечій горі. Пам'ятка храмової архітектури. За легендою перші поселення ченців були тут ще в XI столітті.

Реформатський храм. Збудований у 1790–1814 роках. Оновили її за часів влади Чехословаччини на цих теренах, тобто на початку минулого століття.

Торговий дім «Меркурій». Збудований 1896 року. На ньому встановлена фігура з давньогрецької міфології – Меркурій (Гермес) із кадуцеєм у руках. Це міфологічний бог торгівлі, а його кадуцей є символом примирення. В 19 столітті у цьому будинку розміщувалася типографія Грінштейна.

Родзинки Мукачева:

 • «Кельтський двір»: тут відтворено чимало побутових та культурних деталей кельтського життя та функціонує дегустаційний підвал, стіни якого витесані у вулканічному камені. Лише в цьому місці можна відпити натурального яблучного сидру, домашнього елю, трав’яного вермуту, граппи, шнапсу, джину.
 • Перший в Україні дегустаційний зал меду “Медовий дім”. На дегустації пропонують три сорти меду, квітковий пилок та три види медових напоїв. А також є можливість придбатипродукти бджільництва. Тут можна побачити колекцію меду з більш ніж 80 країн світу, карту України в сотах та колекцію іграшкових бджілок.
 • Бронзові гусочки. Знайдіть гусака-фотографа, гусака-туриста, гусака-пивовара та інших. Туристичний маршрут "Святомартинські гуси" налічує більш ніж десяток скульптурок. Гусаки обрані не випадково: саме цей птах є символом Святого Мартина – покровителя Мукачева.
 • Цікавинки міста: панорамний вигляд міста з оглядового колеса у парку Перемоги, нічна факельна екскурсія, міні-скульптури міста, єдина в Україні чайна плантація на Красній Горі.

Кращі сезонні локальні події. Фестиваль «Червене вино», Парад сажотрусів, «Варишське пиво», День Святого Мартина.

Гастрономія в Мукачеві. Дегустація локальних сортів пива та сиру "Порядний газда", дегустація регіональних сортів вин "Винний сад".

Дорогою до наступної локації можете відвідати: 

 • Дерцен: старовинний реформатський храм 1809 р. з діючим старовинним органом, пагорб, на якому споруджено третій за висотою хрест в Європі (25,7 м) – основний елемент "Європейського парку примирення" в пам'ять про загиблих воїнів ІІ Світової війни.
 • Берегово: міст через канал Верке, палац князя Габора Бетлена та музей Берегівщини, будівля колишнього Палацу правосуддя, королівського суду комітату Берег, Панське казино або "Золота пава", римо-католицький храм Воздвиження Чесного Хреста, реформатський храм 1775 року, палаци Мейгеша і Кубовича,памятники Ференцу ІІ Ракоці, Шандору Петефі, Томашу Есе та Шарі Федак, геотермальні басейни-купелі, музей виноробста і виноградарства "Чизай", дегустація вина "Чизай", "Старий підвал", фест "Біле вино" та "Берег-фест".
 • Дідово: залишки фортеці «То-вар», реформатський храм XIV століття, греко-католицький храм 1878 р., рекреаційна зона "Дідово" – краща в Закарпатті територія для відпочинку на воді (площа водойми 54,6 га, загальний пляж, водні гірки, катання на водних лижах, групове катання на банані, прокат катамаранів, водяні кулі).

КОСОНЬ

Реформатський храм. Збудований в ХІІІ-ХIV ст. на пагорбі монастир на честь св. Ласло зробили реформатським у 1552 р., коли в цю конфесію перейшло все село. Будівля була перебудована в період між 1642 та 1654 рр., набувши ознак ренесансного стилю. Стіни церкви висічені з каменю, в основі храму розташований склеп, в якому поховано низку заможних людей та бувших пасторів.

Палац Етвеш, який лежить під пагорбом з католицьким храмом. Це найстаріша світська будівля села та один з найстаріших взірців цього архітектурного виду в Закарпатті. Одноповерхову садибу збудувала в 1703 р. родина Рац. На тильній стіні будівлі зберігся родинний герб Раців з цифрами «1768». Після смерті землевласників спадкоємцями стала сім’я Етвеш. На початку XX ст. від Етвешів палац орендував Меньгерт Клейн. В кінці 1920 рр. до особняку з двох кінців добудували крила в асиметричному порядку, надавши будівлі незвичної форми. Будівлі загрожувала руйнація, та на щастя, в наш час її передали в майно громаді реформатської церкви, після чого палац відремонтували, і зараз він знаходиться в хорошому стані.

Старовинні винні підвали та приміщення для виноробних операцій. Колись Косонь славився своїми виноробними традиціями та величезними підвалами. Місцеві вина відрізнялись високою якістю, а виноград, що ріс на вулканічній горі, був хорошою сировиною для ігристих вин та експортувався з цією метою до Італії. На жаль, на даний час більшість підвалів зруйновано, або перебувають у стані вичікування кращих часів.

Геотермальний курорт «Косино» – 200-річний дубовий гай, геотермальна вода комплексу піднімається зі свердловини глибиною 1190 метрів. Її середня температура у басейнах +41 С, На території є кілька басейнів і кожен із них має свою родзинку та унікальність. До послуг відвідувачів цілий комплекс саун. Тут є розважальний парк і атракціони для дітей та молоді, оздоровчо-лікувальні процедури, зони для засмагання і веселощів. Перший в Закарпатті аквапарк з екстримальними гірками, загальною довжиною три кілометри, та великими басейнами-близнюками. На території комплексу термальних басейнів працює термал-готель “Iváncsó Bírtok”, ресторан-чарда, дегустаційний зал, конференц-зал Косино.

Ви можете також обрати для відпочинку туристичний маршрут "Золоте коло Закарпаття", протяжністю 140 км. Частково він подібний до "Срібного трикутника Закарпаття", але більш насичений та охоплює більше об'єктів. Про нього ми писали раніше.

Uzhgorod.net.ua

Читайте наші найцікавіші новини також у Інстаграмі та Телеграмі

 

11 травня 2020р.
Çàãðóçêà...

До теми

Коментарі:

  До цієї новини немає коментарів