"Правда Закарпаття". Юрій Чижмарь: „На Закарпатті розчалися політичні репресії"
Останнім часом в стінах Закарпатської облдержадміністрації діється щось дивне. Звільнення з керівних посад ОДА Євгена Олійника, Євгена Ясінського, Йосипа Кула, відсторонення від виконання обов’язків керівника апарату облдержадміністрації Юрія Чижмаря — усе це свідчить про наростаючий розлад у владній команді краю.
Юрій Чижмарь події навколо себе пов’язує із політичним злиттям мукачівців із нинішньою ужгородською владною верхівкою. Про це сьогоднішня наша з ним розмова.
— Чи вважаєте Ви, що між Погорєловим і представниками мукачівського клану „Барва” є чіткі домовленості щодо позиції на виборах міського голови Ужгорода?
— Так. Це стало зрозуміло ще весною 2005 року, коли Погорєлову, не без допомоги Барви досить легко зійшла з рук історія із зникненням 21 мільйона гривень державної субвенції, хоча по цьому факту в лютому місяці 2005 року ми разом з Павлом Чучкою їздили в Секретаріат Президента України, де особисто в руки Віктору Ющенку було передано матеріали справи про розкрадання мільйонів державних коштів.
Сьогодні зрозуміло, чому люди з оточення Погорєлова – Іштван Цап і керуюча справами міськвиконкому Віра Шубчинська, в кабінеті якої був один із штабів Януковича представляють виборчий блок „Наша Україна”; новоспечений соціаліст Сергій Слободянюк, якого останнім часом частенько бачать у Мукачеві, очолює виборчий штаб кандидата в мери Володимира Гісема, давнього приятеля Погорєлова. Тепер зрозуміло, на чию користь зніматиметься Гісем. Це все ниточки одного клубка. Мета цих політичних маневрів – спроба посадити у крісло мера Погорєлова на повторний термін. Барві вигідний ручний мер Погорєлов, ніж будь-хто інший, хто має власну позицію і думку.
Зрозуміло, що за лояльність треба щедро розраховуватися.
— В чому полягає суть таких розрахунків?
— Якщо Ви думаєте про кейси з грошима, то помиляєтеся. Епоха Кучми навчила чиновників розраховуватися майном громади. Просто потрібним, а часто підставним людям, безкоштовно виділяють або за мінімальну суму продають земельні ділянки, квартири, магазини та інше нерухоме майно. Згадайте лише рішення від 16 вересня 2005 року, коли було безкоштовно роздано понад 20 гектарів землі, яка за мінімальними розрахунками коштує понад 40 млн. гривень, або близько 45% міського бюджету 2005 року. Кому роздано? Звісно, що керівним посадовцям правоохоронних органів, суду, податкових органів, органів державної влади, у яких житлові проблеми давно вирішені. У кого після таких щедрих дарів піднімається рука покарати керівників міськвиконкому за вкрадені разом з СДПУ(о) 21 млн. гривень державних субвенцій? А таких рішень було за період мерства Погорєлова не одне.
А чого лише варта історія з виділенням квартири по вулиці Боженка новопризначеному голові ОДА, яка коштує за сучасними цінами аж ніяк не менше 80 тисяч доларів. Погорєлов влітку побіг з ордером на її виділення до В.Балоги, який до його честі, слід відзначити, відмовився від неї і запропонував передати її одній з багатодітних сімей міста. Але новий губернатор не втримався перед спокусою – прийняв дар, забувши правда, що в період першого керування областю Віктора Балоги він вже отримував квартиру з рук Сембера, яку пізніше вигідно продав.
А давайте запропонуємо розібратися правоохоронним органам з питанням виділенням через Фонд молодіжного кредитування коштів на придбання квартир за рахунок коштів міського бюджету у 2004 році. Я думаю буде дуже цікава історія.
Таких фактів є багато і тоді усім стане зрозуміло, де наші гроші.
— Ще донедавна Ви очолювали міську організацію НСНУ. Що спонукало Вас перейти до ПОРИ?
— Основною причиною, чому я вийшов з НСНУ, стали методи керівництва партією та ситуація, що склалася всередині облорганізації НСНУ. В лавах НСНУ діє жорсткий авторитаризм в управлінні. На сьогоднішній день жодна з місцевих організацій не має власної печатки, тому будь-яке рішення місцевих організацій повинно пройти „легалізацію” у Мукачеві, де ревізори з Барви ставлять на рішеннях місцевих організацій печатку обласної організації. Тому при формуванні списків до місцевих рад „золота акція” у вигляді печатки, без якої ТВК не прийме документи на реєстрацію лежить в сейфі у Ігоря Кріля. Люди, які прямо з майданів, з вірою в зміни вступали в НСНУ опинилися заручниками осіб, які приватизували печатку партії.
Мій терпець урвався тоді, коли 17 лютого мене примушували без згоди з політрадою і конференцією міської організації підписати політичну угоду про створення виборчого блоку з КУН та Партією промисловців та підприємців, від якої у спільний виборчий список (за два місяці до обговорення міською конференцією) включили І.Цапа та В.Шубчинську, які очолювали виборчі штаби Януковича в області. Мені дали 24 години визначитися, або я підписую угоду, або у мене не райдужне майбутнє. Я вибрав друге – мені з Цапом (людиною Слободянюка та Погорєлова) не по дорозі.
На превеликий жаль, таке твориться у більшості політичних партій.
— На минулому тижні по пресі пройшла інформація про розрив угоди між ПРП і ПОРОЮ щодо формування обласного виборчого блоку по виборам до обласної ради? В чому причина розірвання угоди?
— Причин є декілька. По-перше, партнери по блоку не прислухалися до нашої думки, щодо недоцільності висунення Е.Нусера (який був кандидатом від СДПУ(о) на посаду мера Мукачева у 2003 році) кандидатом в депутати Мукачівської міськради і висунули його на своїй партконференції. Що з того вийшло – ми всі бачили. До мукачівських Пе-еР-Пістів звернулись з проханням переглянути рішення не тільки ПОРА, а й центральні політради політичних партій ПРП та НСНУ. Більше того, як пізніше заявив Е.Нусер в ефірі Німецькій хвилі, він виявляється не давав згоди балотуватися в депутати від партії ПРП. Отже це ПРП „навколішках умовляло” Нусера удостоїти ПРП такої честі – очолити їх мукачівський список. Тоді навіщо особисто я та мої друзі у 2003 році вночі на виборах міського голови Мукачева стояли очі в очі з бандитами на 3-ій та 15-ій виборчих дільницях, навіщо наражаючись на небезпеку забезпечували доставку бюлетенів з виборчих дільниць до ТВК, навіщо в складі оперативної групи з кінокамерою в руках доводили Чалому, Чубірку та їм подібним ази виборчого законодавства.
По-друге, не дійшли ми згоди щодо формуванню списку кандидатів до обласної ради. ПРП на чолі з головою ОДА О.Гаваші запропонувало представникам ПОРИ в першій двадцятці 5, 10 та 15 місця, що явно не відповідає партнерським стосункам двох партій. І щоб протягнути цей список О.Гаваші за тиждень до конференції почав погрожувати мені звільненням з роботи. Невже це спосіб ведення політичних переговорів? Він просто не зрозумів, що час вже інший, люди змінилися – вони перестали боятися. Не змінився тільки він.
— Це схоже на політичні репресії. Чи Ви іншої думки?
— Так! Це політичні репресії. Я з повною відповідальністю заявляю, що адміністративний тиск з політичних мотивів в роботі голови ОДА сьогодні має місце. А як інакше можна назвати появу через два дні після розірвання блоку ПОРА-ПРП розпорядження голови ОДА від 06 лютого 2006 року про проведення службової перевірки та відсторонення мене від виконання функціональних обов’язків у зв’язку із публікацією місяць назад у газеті „Правозахист” явно замовленої „чорної” статті з метою опорочити мене як кандидата на посаду мера в очах ужгородців. Я не проти перевірки будь-яких фактів, але в межах закону та здорового глузду. Чому таке розпорядження не було підписано одразу ж після публікації, а аж через місяць. Навіщо в порушення законодавства відстороняти від виконання службових обов’язків, якщо таке відсторонення допускається за умови висновку комісії щодо доведення вини держслужбовця. Навіщо в порушення законодавства включати в склад комісії осіб які не мають відношення до суті питань, що перевіряються – заступника міського голови, праву руку В.Погорелова. Це все робиться за спільним погодженням Погорєлова-Гаваші з метою дискредитації мене в очах виборців та тиску на мене особисто, оскільки на вимогу „добровільно” звільнити займану посаду я відмовився. Ближчим часом правову оцінку даному розпорядженню та діям голови ОДА дасть суд. Відповідну позовну заяву я вже підготував.
—А не простіше було звільнитися добровільно і не створювати собі лишніх проблем?
— По-перше, я служу не Гаваші, а народу України і його президенту. По-друге, в Україні існує закон і його слід виконувати не тільки простим громадянам, але і губернаторам. І по-третє, я в житті ніколи не відступаю і звик боротися за свої права. В житті дуже легко боротися, коли ти переконаний, що правда на твоєму боці – це додає сили.
Я розумію, що на цьому протистояння не скінчиться.
—В січні на своїй конференції ужгородська міська організація НСНУ висловила Вам підтримку на виборах міського голови. Але на днях керівник обласного виборчого штабу блоку політичних партій „Наша Україна” поінформував, що „Наша Україна” не підтримує жодного претендента на посаду міського голови Ужгорода. Як ви це прокоментуєте?.
— Ігорю Крілю не слід плутати, що він тільки керівник обласного виборчого штабу „Наша Україна”, а не керівник міського осередку партії. Він привів у списки Нашої України Цапа та Шубчинську, а тепер хоче одноособово ревізувати рішення конференції міської організації. Нехай читає статут партії, до якої від увійшов тільки в грудні (і вже отримав прохідне місце у списку до Верховної Ради), а потім виголошує позицію Барви як рішення партії. Я сьогодні готовий виступити перед усіма членами міської організації НСНУ і відкрито спілкуватися щодо співпраці на виборах 2006 року і я переконаний, що думки людей з якими ми розбудовували міську організацію „Нашої України” не змінилися.
http://pravda.uz.ua/modules/myarticles/article.php?storyid=141
До цієї новини немає коментарів