Ющенко розбереться з референдумом про російську мову
Прокурор Криму Віктор Шемчук звернувся з листом до постійного представника Президента України в автономній республіці Володимира Куліша щодо незаконності постанови Верховної Ради АРК про проведення місцевого референдуму про статус російської мови
У кримській прокуратурі зазначають, що відповідно до частини 2 статті 5 Конституції Криму Президент може призупинити дію будь-яких нормативних актів Верховної Ради автономії за їх невідповідності Конституції України і законам України.
Надалі питання конституційності та законності ухваленого у Верховній Раді Криму нормативного акту перевірятиме Конституційний Суд України за поданням Президента держави.
Тим часом, Президент Віктор Ющенко висловив переконаність у тому, що в Україні не існує проблеми російської мови.
На прес-конференції в Івано-Франківську в п’ятницю, 24 лютого, голова держави зазначив, що "цим спекулюють окремі політики перед виборами", використовуючи мовну проблему "як один із аргументів" виборчих технологій. Ця проблема має "виключно політичний, виборчий характер", - наголосив Ющенко.
"Зараз не про це треба говорити, - зауважує Президент, - а про вирішення проблем, які справді є. Але деякі політичні сили це використовують у своїх цілях". На його думку, зараз, можливо, варто говорити про розвиток української мови або мов інших національностей у Криму.
Водночас, голова держави зауважив, що дедалі більше громадян України опановують українську мову. Якщо зробити детальний аналіз із мовною ситуацією в державі, то тенденція опанування українською мовою є "позитивною".
Віктор Ющенко відмовився називати якісь відсотки, щоб "не було спекуляцій". "Ці процеси позитивні, - наголосив голова держави. - Я переконаний, що в Україні не існує проблеми російської мови".
У середу, 22 лютого, кримський парламент ухвалив рішення про призначення республіканського (місцевого) консультативного референдуму про статус російської мови, ініційованого громадянами України, котрі постійно мешкають у Криму. За цим рішенням, референдум має відбутися 26 березня 2006 року - у день виборів до Верховної Ради України і місцевих рад.
Ініціатива провести в АРК референдум з мовного питання належить Партії регіонів. Прокурор Криму подав до Верховної Ради автономії представлення з вимогою скасувати рішення про цей референдум.
Дивні справи, коли громадян примушують опановувати українську мову. Чи може таке бути, щоб американці опановували англійську, а мадьяри мадярську? Лиш одним можна пояснити цей абсурд: українська мова не є материнською мовою більшости українців.