Директор ТОВ «Закарпаттяенергозбут» Наталія Німець: «Щоденна робота товариства – пошук кращої ціни для споживачів»
Важливою складовою механізму покладання спеціальних обов’язків на ринку електроенергії є поставка населенню в рамках універсальної послуги. Крім роботи згідно ПСО, постачальники такої послуги розширюють свою присутність на вільному ринку, активно приймають участь у біржових та позабіржових торгах, у публічних закупівля та, навіть, вивчають можливість для експортно-імпортних операцій. Особливо цікавою є діяльність компанії-постачальника в Острові Бурштинської ТЕС, де є обмежена кількість виробників, проте багато імпортерів, з якими можливо взаємодіяти.
Про роботу постачальника універсальної послуги «Закарпаттяенергозбут», його присутність у вільному ринку, на біржових майданчиках, тендерах, цінову політику в умовах Острова, бачення розвитку ринку електроенергії для населення агентство ExPro поспілкувалося з директором компанії Наталією Німець.
Який портфель продажів компанії у розрізі різних сегментів ринку електроенергії?
Компанія «Закарпаттяенергозбут» здійснює купівлю електричної енергії на ринку двосторонніх договорів – це і є основний сегмент ринку на сьогодні. Так, упродовж 1 кварталу 2021 року обсяги електроенергії, яку товариство придбало в ДП «Гарантований покупець», становлять близько 78 % від усього спожитого обсягу нашими клієнтами, 19-20% – у інших продавців за двосторонніми договорами.
Решта – це купівля електричної енергії, виробленої генеруючими установками приватних домогосподарств (в зв’язку з виконанням зобов’язань, покладених на нас як постачальника універсальної послуги), незначна частка закупівель «іде» через біржу, а також на РДН/ВДР.
Який обсяг продажу електроенергії за вільними цінами (МВт на годину)?
Наведу найсвіжіші цифри: наприклад, у березні цього року обсяг продажу електроенергії за вільними цінами становив 25 076 МВт-год і порівняно з березнем 2020-го фіксуємо зростання: торік ми реалізували у березні 14 847 МВт-год. Команда «Закарпаттяенергозбут» постійно працює над збільшенням клієнтської бази, саме тому і маємо певне зростання по обсягах. На цьому не плануємо зупинятися.
На яких майданчиках компанія купує електроенергію для її продажу у вільному ринку?
Наразі ми купуємо електроенергію на платформі «Оператора ринку» та на «Українській енергетичній біржі». Відзначу, що спеціалісти товариства постійно в пошуках кращих пропозицій, беремо участь в аукціонах, постійно аналізуємо ринок електроенергії.
Чи підтримує компанія створення ще одного майданчика для біржової торгівлі на базі «Оператора ринку»?
Повторюся, але це щоденна наша робота – пошук кращої ціни. Саме тому створення ще одного майданчика для біржової торгівлі сприймаємо тільки з позитивом. Нам приємно, що «Оператор ринку» вдосконалюється і працює над тим, щоб запропонувати учасникам ринку нові можливості. Більше того, наші спеціалісти вже тестують запропонований «Оператором ринку» програмний комплекс «Система торгівлі електричною енергією ETS/UA», за допомогою якого ми зможемо брати участь у торгах електричною енергією за двосторонніми договорами.
Завдяки таким договорам підприємство не буде залежати від попиту й пропозиції на ринку «на добу на перед» і внутрішньодобовому ринку, а стовідсотково купуватиме необхідні обсяги електроенергії для постачання її кінцевому споживачу. Є ймовірність, що при укладанні таких угод ми зможемо отримати кращу ціну, що, знову ж таки, на користь споживачів.
Як ви бачите розвиток позабіржової торгівлі на ринку двосторонніх договорів?
Відверто кажучи, наразі позабіржова торгівля на ринку сягає 60-70 % усіх обсягів закупівель. Як би це банально не звучало, але всі гравці ринку знають один одного і в період формування портфелю на наступний місяць (зазвичай до 25 числа) обмінюються інформацією про наявні вільні обсяги, ціну і, аналізуючи потребу та пропозиції, домовляються про закупівлю ресурсу. Так насправді й виглядає позабіржова торгівля.
Яка перспектива? На мою думку, кількість гравців зменшиться, просто відбудеться укрупнення, у результаті якого залишиться хіба що двадцятка гуртових трейдерів електроенергією, які й формуватимуть позабіржову сферу.
Які переваги біржової торгівлі? Які переваги може отримувати компанія від укладання угод поза біржою на ринку двосторонніх договорів?
Біржова торгівля має свої переваги, ринок двосторонніх договорів – свої.
Перша й основна перевага біржової торгівлі – можливість безпосередньо брати участь в ринковому ціноутворенні. Також перевагою біржової торгівлі є можливість купівлі електроенергії на довгостроковий період, за ціною нижче ціни ринку «на добу на перед», що дає можливість управляти ціновими та виробничими ризиками.
Перевагами укладання угод поза біржою на ринку двосторонніх договорів, які зазвичай є довгостроковими, є можливість коригувати обсяги купівлі електроенергії в період дії договору, вносити необхідні зміни та додаткові умови до договору.
В зв’язку тим, що Закарпатська область повністю знаходиться в «Острові Бурштинської ТЕС», в якій де-факто особливо і нема виробників, ми не можемо відчути всіх переваг ні біржової торгівлі, ні ринку двосторонніх угод
А нема конкуренції – нема й кращої ціни.
Як ви бачите розвиток ринку позабіржових контрактів? Чи буде його частка зберігатися/змінюватися?
Частка такого ринку однозначно зменшуватиметься. Ми сподіваємося, що і активний розвиток «Української енергетичної біржі», і запуск нового торгового майданчика «Оператора ринку» сприятимуть розвитку більш цивілізованому ринку як такого, і зменшенню кількості архаїчних контактів покупця і продавця за допомогою телефону, як це відбувається наразі. Впевнена, вже невдовзі більшість контрактів ми зможемо укладати на сучасних digital-платформах.
В середньому ціни на РДН та ВДР в Бурштинському енергоострові вищі, ніж в ОЕС України. Як це впливає на вашу компанію?
Чи не скаржаться споживачі? Звичайно, скаржаться, і не можуть зрозуміти цих принципів тарифоутворення. В наш час відкритості інформації і доступу до різних ресурсів споживачі можуть легко порівняти ціни і бачити пропозиції в системі ОЕС України. Тому нам доводиться постійно докладати багато зусиль і роз’яснювати споживачам, чому у нас саме така ціна, від чого вона залежить, як формується. Нерідко чуємо й такі висловлювання: «…то прокладіть електролінію напряму…» Що сказати у відповідь? У підсумку, з цієї причини багато постачальників пропонують споживачам Закарпатської області ціну, яка складається в ОЕС. Але чи зможуть згодом за цим тарифом продавати електроенергію – велике питання…
Відверто кажучи, окремі непорядні постачальники, користуючись необізнаністю споживачів, роблять все, аби переманити їх до себе. З цією метою озвучують комерційну пропозицію за цінами, які склалися в ОЕС, а насправді в перший місяць постачання надають рахунки за тарифами, які формуються в Бурштинському острові.
Це просто маніпуляції, щоб заманити споживачів, але, на жаль, вони теж мають місце і окремі покупці потрапляють «на гачок» нечесних пропозицій. З цього приводу можу сказати одне: не довіряйте занадто низьким тарифам, вивчіть всі нюанси ціноутворення перед підписанням договору. Так і кошти зекономите, і нерви…
Компанія періодично виходить на «Українську енергетичну біржу» та закуповує базове навантаження у режимі коефіцієнтів. Чому ви віддаєте перевагу купівлі за коефіцієнтами?
Ринок Бурштинської ТЕС насправді важко прогнозований, саме тому продавці енергоресурсу, запропонувавши на біржі продукт із фіксованою вартістю, наражають себе на ризик значних фінансових трат. Розуміючи це, ми виходимо з пропозицією на купівлю саме за коефіцієнтом, бо таким чином маємо більше шансів, що хтось прийде на наш аукціон і запропонує прийнятну ціну. Це можливість захистити інтереси всіх сторін процесу.
Чи займається компанія імпортно-експортними операціями? Чи розглядає компанія можливість купівлі-продажу електроенергії за кордоном?
«Закарпаттяенергозбут» здійснює закупівлю електроенергії за двосторонніми договорами у трейдерів, які якраз і займаються імпортно-експортними операціями в межах «Острова Бурштинської ТЕС». Але саме ТОВ «Закарпаттяенергозбут» не здійснює імпортно-експортні операції. Щоправда, ми не відкидаємо таку можливість, навіть навпаки – аналізуємо європейські ринки, вивчаємо пропозиції, працюємо в цьому напрямі на перспективу.
Товариству в принципі цікаво займатися експортом-імпортом, оскільки «Острів Бурштинської ТЕС» включений в європейську мережу системних операторів передачі електроенергії ENTSO-E
До всього, самі мережі БуОС відповідають європейським стандартам і в зв’язку з цим ми маємо можливість купувати електроенергію в Європі.
Компанія часто перемагає на тендерах у державних та комунальних підприємств з цінами 2,13 грн/кВт-год, 3,46 грн/кВт-год та 3,72 грн/кВт-год. Від чого залежить дані категорії цін? Як в ціну 2,13 грн/кВт-год можна закласти тарифи на розподіл, передачу і біржову ціну електроенергії?
Такі перемоги – ризик для нас, особливо ми відчули це на початку року: січень-лютий «закрилися» високою ціною в БуОС і за низкою виграних тендерів ми отримали збитки. На жаль, це проблема функціонування самого ринку в Україні – те, що бюджетні установи мають здійснювати закупівлю товарів, робіт і послуг на рік наперед, а самі тендери відбуваються наприкінці року, в жовтні-листопаді, перед роком постачання, коли спрогнозувати ціну наперед ніхто не може.
Більше того, сам ініціатор тендеру нерідко бере «зі стелі» орієнтовну вартість закупівлі, маючи тільки прораховані обсяги. Це для нього ризик. Так само і ми – ті, хто виходить на тендери, – йдемо на ризик. На жаль, поки ми не отримаємо більш сталого формування ціни в БуОС, до того часу всі сторони й гратимуть у цю часто неприємну гру під умовною назвою «Спробуй вгадати»...
Який стан розрахунків перед вами з боку ДП «Гарантований покупець» в рамках механізму ПСО (постачання електроенергії побутовим споживачам)?
Відзначу, що «Гарантований покупець» розраховується з «Закарпаттяенергозбут» згідно з графіком, вчасно, дотримується платіжної дисципліни. Можу тільки висловити їм вдячність за співпрацю.
Як компанія готується до можливого відкриття ринку електроенергії для населення? Які зміни планується впровадити для конкурування з іншими постачальниками побутовим споживачам?
Наразі, до кінця квітня, ще діє затверджений тариф для населення, ми чекаємо на зміни і плануватимемо діяльність з огляду на них. Але, відверто кажучи, є сумніви, чи відкриється ринок для населення узагалі. Чи піде на такий крок влада з огляду на події довкола відкриття ринку газу? Питання складне, прогнозувати його – невдячна річ.
Хоча ми й не очікуємо найближчим часом відкриття вільного ринку для населення, але чудово розуміємо, що рано чи пізно це станеться
Тому, нашим завданням буде утримати споживача. З цією метою товариство постійно покращує якість послуг, які надає населенню, впроваджує нові сервіси, навчає персонал тощо. Якщо детальніше, то працюємо над покращення особового кабінету, створили зручні сервіси з оплати за спожиту енергію, встановили нульові тарифи на безготівкову оплату. Крім того, розвиваємо мережу Центрів обслуговування клієнтів – прагнемо бути максимально наближеними до споживачів, постійно консультуємо населення щодо заходів з енергоефективності, впроваджуємо індивідуальний підхід до кожного клієнта. Працюємо, розвиваємося і щиро сподіваємося, що наші споживачі це відчувають та оцінюють.
Дмитро Сидоров, Віталій Корнієнко
Author: ExPro
До теми
- Унікальний 3D-принтер в Обласній клінічній лікарні друкує протези для військових з ампутаціями
- У 2024 році на Закарпатті сплатили понад 23 млн грн туристичного збору
- За підсумками року Держбюджет поповнився 21 мільярдом митних платежів від Закарпатської митниці
- Що змінюється в Україні з 1 січня 2025 року: підвищення тарифів, податків і цін на паливо
- Наталія Німець: «Ми рухаємось синхронно з розвитком ринку електроенергії»
- Оголошено конкурс «Європейські проєкти співпраці 2025»: як можуть долучитися закарпатці
- За митні правопорушення ділки поплатилися конфіскацією товару на 65 мільйонів гривень
- Місцеві бюджети на Закарпатті отримали понад 22 млн грн від туристичного збору
- На Закарпатті працюють понад 4000 IT-спеціалістів: за 9 місяців IT-компанії сплатили до бюджету майже 168 млн грн
- Близько 4 млн грн отримали місцеві бюджети Закарпаття за надані працівниками Держгеокадастру адміністративні послуги
- Нові можливості для суб’єктів ЗЕД зі статусом АЕО при перетині кордону
- Платники Закарпаття сплатили до зведеного бюджету майже 21 млрд гривень податків
- На понад 59,8 мільйонів гривень втрат через фінансові порушення виявили аудитори Закарпаття за 11 місяців цього року
- За 11 місяців закарпатські митники склали 780 протоколів на суму понад 177 млн грн
- Закупівлі на понад півтора мільярда гривень перевірили закарпатські аудитори протягом 11 місяців цього року
- Закарпатські митники вкотре не дозволили експортувати до ЄС «липові» партії лісопродукції
- На Закарпатті буде ще один індустріальний парк
- Понад 2 мільярди гривень митних платежів за листопад 2024 року скерували у Держбюджет закарпатські митники
- Закарпатські митники нагадують, що з 1 грудня запроваджено режим експортного забезпечення до операцій з експорту окремих видів товарів
- Нові можливості для бізнесу: уряд вніс зміни до Положення про імпорт електроенергії
До цієї новини немає коментарів