Ющенко закликає чесно подивитися на проблему зберігання ядерного палива

Президент Віктор Ющенко заявив, що Україна як країна, що використовує ядерну енергетику, має також вирішувати проблеми відпрацьованого ядерного палива.

 

"Я прошу, щоб нація зрозуміла: якщо ми є країною, що використовує ядерну енергетику, ми маємо навчитися давати відповідь про зберігання відходів ядерного палива", - заявив Ющенко, виступаючи на всеукраїнській нараді з питань обговорення першочергових заходів для реформування житлово-комунального господарства, що відбулася в четвер, 2 березня, у Києві.

Голова держави нагадав, що Україна має чотири електростанції та 15 ядерних блоків, і відпрацьоване ядерне паливо відправляє в Росію вже багато років поспіль, де воно проходить розщеплення і, починаючи з 2012 року, має повертатися в Україну для зберігання на своїй території.

"Ви знаєте російські закони. Це проблема України. Давайте не поспішати, як ми будемо зберігати ядерне паливо інших, давайте ми щодо своїх відходів енергетичного палива дамо відповіді, оскільки 2012 року приходить в Україну перша партія, а ми дискутуємо - робити чи не робити (сховище відпрацьованого ядерного палива - ред.)", - сказав Президент України.

Віктор Ющенко також нагадав, що ще чотири роки тому Україна платила Росії 245 доларів за кожен кілограм, торік ця сума сягнула 400 доларів, а з цього року Україна платитиме Росії 720 доларів за один кг. "У розрахунку на рік ця сума сягає близько 120 млн. доларів", - зазначив Ющенко.

Президент також закликав не політизувати цю тему. "Не потрібна політизація в цьому питанні для тих особливо, хто не хоче чи правду говорити, чи професійно займати в цьому питанні позицію", - наголослив український лідер.

Керівництво "Holtec" їде в Україну

Президент "Holtec International", США, Кріс Сінгх наступного тижня прибуде в Україну і проведе прес-конференцію, присвячену створенню нового централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива сухого типу, яке проектуватиме американська компанія.

"Думаю, пан Сінгх зможе багато чого прокоментувати щодо заяв (про відкликання в "Holtec" ліцензій, - ред.). Я не знаю, чи буде він звертатися до суду в зв’язку з тим, що його діловій репутації намагалися тут завдати певної шкоди", - повідомив президент національної атомної енергогенераційної компанії "Енергоатом" Юрій Недашковський.

Голова "Енергоатома" також заявив, що політики свідомо спекулюють на темі будівництва спеціалізованого сховища відпрацьованого ядерного палива американською компанією "Holtec International" напередодні виборів. "Це дуже цинічна гра на "чорнобильському" синдромі, щоб залучити голоси виборців", - сказав Недашковський.

За його словами, політики свідомо підмінюють поняття: "сховище" і "могильник", "відпрацьоване ядерне паливо" і "ядерні відходи", і не думають про те, що Росія може в однобічному порядку відмовитися приймати українське відпрацьоване ядерне паливо.

Ядерні відходи призначені для остаточного поховання, а не для переробки. Він наголосив, що будівництво сховища передбачає тривале зберігання відпрацьованого ядерного палива, а могильник - остаточне поховання ядерних відходів.

За його словами, у відпрацьованому ядерному паливі близько 2,5% - ядерні відходи, решту можна використовувати для подальшої переробки і виробництва ядерного палива.

Подальша переробка відпрацьованого ядерного палива, за словами Юрія Недашковського, стане рентабельною за тривалий час, коли значно зросте ціна на уран. "Могильник" і "сховище" - це різні речі. Це те саме, що порівнювати міський смітник і склад стратегічних запасів", - сказав він.

Недашковський також сказав, що був дуже здивований, коли під час свого візиту до Франції почув заяву лідера БЮТ Юлії Тимошенко з приводу будівництва СВЯП, оскільки під час свого прем’єрства Тимошенко наполягала на збільшенні частки атомних електростанцій у виробництві електроенергії.

За словами президента "Енергоатома", він спочатку подумав, що ця не заява Тимошенко, а її прес-служби.

З приводу інформації про відкликання ліцензії "Holtec International" він сказав, що, якби ця інформація відповідала дійсності, вона б давно мала світовий резонанс.

Він також сказав, що готовий надати повну інформацію про контракт, підписаний із компанією "Holtec", якщо буде згода компанії.

Юрій Недашковський додав, що готовий подати до суду на ті політичні сили, що спекулюють на темі будівництва сховища.

ССВЯП наткнулося на вибори у ВР

Колишній прем’єр-міністр, лідер виборчого блоку свого імені Юлія Тимошенко в лютому заявила, що Комісія з регулювання ядерної енергетики США відкликала деякі ліцензії, видані "Holtec".

Пізніше посольства США в Україні заявило, що жодну з ліцензій "Нoltec" не було відхилено чи скасовано.

"Holtec International" і НАЕК "Енергоатом" у грудні 2005 року уклали контракт на проектування, спорудження і передання в експлуатацію централізованого ССВЯП. Нове сховище мають використовувати виключно для зберігання відпрацьованого ядерного палива з трьох українських АЕС - Рівненської, Південноукраїнської і Хмельницької. Запорізька АЕС уже має ССВЯП.

"Нoltec International", заснована 1986 року, постачає устаткування 150 електростанціям у цілому світі. Її продукцію ліцензувала Комісія з регулювання ядерної енергетики США й інші профільні установи в Таїланді, Південній Кореї, Мексиці, Бразилії, Великобританії й Іспанії. Понад 80% відпрацьованого ядерного палива в США, 60% - у Південній Кореї та Тайваню, 100% - у Мексиці, Великобританії і Бразилії зберігається в системах виробництва компанії "Нoltec".

В 2-й половині 2009-го - наприкінці 2009 року Україна має намір припинити вивезення відпрацьованого ядерного палива в Росію, і для цього треба збудувати централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива.

За даними "Енергоатома", перша черга сховища вмістить 2 500 відпрацьованих тепловиділяючих зборок реакторів типу ВВЕР-1000 і 1080 - реакторів ВВЕР-440.

За матеріалами: "Інтерфакс-Украина", "Українські Новини"

 

03 березня 2006р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів