На Закарпатті сьогодні починають дослідження руїн соляних шахт Солотвинського солерудника

На Закарпатті сьогодні починають дослідження руїн соляних шахт Солотвинського солерудника
Унікальний проєкт передбачає обстеження затоплених шахт за допомогою спеціального обладнання - робота.

 

Під час  прес-конференції з приводу події прозвучало, що на запуск робота запрошені представники Міністерства зовнішньої економіки і закордонних справ (МЗЕЗС) Угорщини, консульських установ Угорщини, Румунії та Словаччини, керівництво Закарпатської області України та Саболч-Сатмар-Березької області Угорщини, науковці та експерти Інженерно-спеціалізованого ТОВ з питань охорони навколишнього середовища «ГЕОГОЛД Карпатія» (Угорщина), координатори проєкту UNEXUP (Угорщина, Португалія, Сербія) – розробники робототехнології, представники ЗМІ.

Проєкт РЕВІТАЛ 1 підготовлено в рамках Програми транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Угорщина–Словаччина–Румунія–Україна 2014-2020» на виконання однієї з головних рекомендацій доповіді Дорадчої місії Механізму цивільного захисту ЄС з оцінки ризиків ситуації на території шахт ДП «Солотвинський солерудник», сформованих за результатами роботи місії восени 2016 р.

Головний аплікант: Європейське об’єднання територіального співробітництва з обмеженою відповідальністю ТИСА (ЄОТС ТИСА). Партнери: Мішкольцський Університет (Угорщина), Солотвинська селищна рада (Україна), Муніципалітет Сігету-Мармацієй (Румунія), Кошицький технічний університет (Словаччина) та Інститут геологічних наук Національної академії наук України.

Як зазначила заступник директора ЄОТС ТИСА Юдіта Євчак, основна мета проекту РЕВІТАЛ І - закласти основи процесу ревіталізації соляної шахти в смт Солотвино та прилеглої території, шляхом поглиблення транскордонного співробітництва:

"Основне завдання діяльності є збір даних та створення бази знань шляхом проведення досліджень та інших заходів (геологічних, геоморфологічних, гідрогеологічних, структурних та гідрологічних) для планування комплексної системи моніторингу. Це створить середньо- та довгострокову базу для відновлення зони шахт та сприятиме захисту регіону Верхньої Тиси. Ці заходи спрямовані на управління колодязем та системою порожнин, а також на запобігання подальшому забрудненню води у майбутньому, що сприятиме скороченню екологічних ризиків у довгостроковій перспективі".

Наразі визначені 3 конкретні цілі втілення проєкту, а саме:

  • вивчити та оцінити поточний екологічний стан Солотвинського солерудника та його околиць за допомогою інноваційної технології;
  • розпочати дослідження й моніторинг, а також підготувати майбутню комплексну систему моніторингу для відстеження якісних і кількісних змін у поверхневих і підземних водах та зміщення ґрунтів;
  • підвищити рівень обізнаності та просувати результати проекту на різних рівнях.

У зв’язку з існуванням підвищеного ризику поширення потенційно шкідливих територіальних впливів на транскордонну ситуацію, а також з метою впровадження комплексної системи моніторингу передбачено дослідження ширшої території, складення мапи занедбаних та затоплених соляних шахт за допомогою роботехнології, підготовка Концептуальної записки з врахуванням проведеної роботи, а також висновків та рекомендацій щодо реабілітації території.

Відтак на пресонференції озвучили основні етапи втілення проєкту.

Так, на звернення Закарпатської обласної ради та Солотвинської селищної ради Тячівського району 25 травня 2020 року отримали дозвіл Міністерства розвитку економіки, торгівлі на сільського господарства щодо забезпечення доступу українських та іноземних експертів та фахівців на територію ДП «Солотвинський солерудник» з метою проведення польових робіт, передбачених у рамках реалізації проєкту.

У перщому півріччі 2020 року партнери по проєкту провели всі необхідні тендерні процедури.

Згідно технічних специфікацій у квітні 2020 року мали розпочатися польові роботи на території Солотвинської селищної ради та, відповідно Солотвинського солерудника. Однак, через пандемію СOVID-19 фізичні роботи розпочалися із запізненням, 24 червня 2020 року.

Протягом року в область приїжджали чисельна кількість експертів, науковці з різних країн, яких залучили до роботи Мішкольцський університет та ТОВ «Геоголд Карпатія» (Будапешт).

Відповідно до технічного змісту проєкту, польові роботи проводилися в кілька етапів, позмінно, на ротаційній основі (проведення геофізичних досліджень як в шахтному районі, так і поза ним, дрібні буріння для збору даних/попереднього моніторингу в шахтній зоні та за її межами, індикаторні тести, забір та аналіз проб води з озер, річкових і підземних вод, підготовчі роботи до запуску робота).

За кілька годин відбудеться запуск робота, про це ми повідомимо додатково. 

 

 

17 червня 2021р.
Çàãðóçêà...

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів