ПРОГРАМИ ПАРТІЙ ТА БЛОКІВ: ЗНАЙДІТЬ РІЗНИЦЮ

В Ужгородському прес-клубі відбулося засідання на тему “Програми партій та блоків: знайдіть різницю!”. Захід проводився у рамках Громадської кампанії "Усвідомлений вибір-2006" за підтримки Центру медіареформ (Київ) та Міжнародного фонду “Відродження”.

 

Про діяльність громадської кампанії "Усвідомлений вибір-2006" розповів регіональний координатор кампанії Андрій Когут. Громадська кампанія "Усвідомлений вибір-2006" започаткувала демократичну традицію вибору не лише харизматичних лідерів, а й свідомого вибору серед політичних сил, які здатні запропонувати виборцям найприйнятніші та здійснювані програми, плани, обіцянки. Кампанія об’єднує зусилля незалежних експертно-аналітичних організацій, журналістів, мережевих громадських організацій та ініціатив для систематизації, аналізу та донесення до громадян України чіткої та зрозумілої інформації про позиції політичних сил щодо вирішення визначальних проблем розвитку країни. Кампанія проаналізувала програми найбільш рейтингових партій, а також ти, хто має фракції у верховній Раді нинішнього скликання у таких сферах: доступ до справедливого правосуддя, комунальні послуги: покращення якості та формування цін, оподаткування та “детінізація” доходів, освіта, охорона здоров’я громадян України, подолання бідності, соціальний захист (пільги) та пенсійна політика. Кампанією також вже здійснено аналіз попередньої діяльності представників політичних сил щодо вирішення цих проблем.
Експерт аналітичної групи кампанії "Усвідомлений вибір-2006" Володимир Рябошлик презентував аналітичні дослідження. Зокрема, детально була обговорена тема “Оподаткування та детінізація доходів”. За словами В. Рябошлика, тексти передвиборчих програм українських партій здебільшого "сухі та прісні", без конкретики, із загальними фразами на зразок "Знизимо податковий тиск". Політики пояснюють це обмеженнями щодо регламентованого обсягу програми, а також відсутністю зацікавлення громадян текстами програм. На думку лідера Партії регіонів на Закарпатті Олександра Ледиди, лише 7-10% виборців читають передвиборчі програми партій. Проаналізувавши діяльність у податковій сфері Верховної Ради, В. Рябошлик підсумував, що минулого року було прийнято 225 законів стосовно оподаткування. Найчастіше це поправки до існуючих законів, в основному до Закону про податок на додану вартість. На думку аналітика, минуло річ податковий тиск не послабився, а навпаки зріс через відміну пільг і закриття спеціальних економічних зон. Проте Верховна Рада нинішнього скликання відзначилася значним зниженням податкових ставок — 25 %-й податок на прибуток (замість 30%) та 13%-й податок на доходи громадян (замість раніше максимального до 40%). У цьогорічних програмах КПУ, БЮТ, Народного блоку Литвина декларують намір скасувати ПДВ, а Партія промисловців і підприємців пропонує встановити відповідальність посадовців за порушення термінів відшкодування ПДВ. Майже ніхто не виніс у програми питання введення податку на нерухомість, обпікшись на минулих виборах. Про т.зв. єдиний соціальний податок згадують програми Блоків ПОРА-ПРП і "Не Так!". В. Рябошлик також навів статистику із власних досліджень про те, що податок на прибуток сьогодні сплачують менше третини українських підприємств.
У засіданні круглого столі взяли також участь керівники та представники політичних партій та блоків: Олексій Пристая (СПУ), Володимир Химинець (Блок Литвина), Олександр Ледида (Регіони України), Валентин Волошин (Віче), Сергій Сухарев (ПЗУ).
Олександр Ледида зауважив, що програми партій складалися улітку минулого року, сьогодні ж "ситуація кардинально змінилася". За словами О. Ледиди, у бюджеті з’явилися 2 великі дірки: від "фактичного банкрутства НАК "Нафтогаз України" та від підвищення цін на газ для підприємств, у ціну продукції яких витрати на енергоресурси закладені в обсязі 40%. На думку доповідача, податкові ставки навряд чи знизяться у найближчий час.
Олексій Пристая сказав, що податкова система — це суто "економічний механізм, тому долучати його до політичної програми нема сенсу". Однак наголосив на важливості питання, адже "все починається з людини і податки сплачує кожна конкретна людина".
Володимир Химинець повідомив, що основна пропозиція від програми Народного блоку Литвина щодо податків полягає у зміні схеми розщеплення бюджетних надходжень: політична сила домагатиметься того, аби 60 % прямували до державної кошти, залишаючи 40%, а не третина, як сьогодні, у місцевих бюджетах.
Валентин Волошин вважає, що уся податкова система в Україні вибудувана неправильно, тому слід не просто вносити зміни, а кардинально перебудувати її.
Сергій Сухарев повідомив, що Партія зелених пропонує зменшити т.зв. соціальні податки і збільшити податки на ресурси. Щодо Закарпаття — детінізувати ринок деревини та наукову діяльність.

 

16 березня 2006р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів