ОБСЄ задоволена підготовкою України до виборів
Спостережна місія ОБСЄ на парламентських виборах в Україні уважає процес підготовки до голосування 26 березня нормальним.
У вівторок представники ОБСЄ та інших міжнародних спостережних організацій вперше зустрічалися, аби обговорити хід парламентської кампанії.
Оглядачі зауважують, що існують проблеми зі списками виборців, формуванням дільничних виборчих комісій, а також загроза зриву голосування на деяких дільницях через технічні вади виборчого процесу.
Списки виборців: Красний чи Червоний?
У вівторок в кулуарах Верховної Ради лунала переважно англійська мова – Київ почав приймати міжнародних спостерігачів, які стежитимуть за проведенням в Україні парламентських перегонів.
Попри те, що влада в Україні змінилася, їхня кількість є майже такою ж, як і під час виборів президента у 2004-му – понад три з половиною тисячі представників різних спостережних місій зареєстрував український Центрвиборчком.
Найбільшою серед них є місія Організації з питань безпеки і співробітництва в Європі, голова якої Любомир Копай назвав процес підготовки до виборів нормальним, а проблему з похибками у списках виборців реальною, проте, подекуди оточеною спекуляціями.
„Вперше я почув про скарги щодо перекладу прізвищ у списку виборців у парламенті близько 3 тижнів тому. Відразу по тому я звернувся до спостерігачів в регіонах, аби вони перевірили. Мені хотілося дізнатися телефон чи адресу того пана Красного чи Червоного чи інших людей. Але коли спостерігачі пішли на дільниці, перевірити, чи є такі проблеми, вони не знайшли підтвердження. Так само перед приміщенням Верховної Ради близько тижня тому стояли люди з транспарантами „Мене немає у списку виборців”. Я був здивований, чому цей пан стоїть із транспарантом перед парламентом, а не піде на дільницю і не напише заяву, аби його внесли до списку виборців – ще ж є час!”
Першими про проблеми з перекручуванням списків виборців почали говорити представники опозиції, які назвали ту ситуацію навмисною технологією влади, аби зменшити відсоток підтримки опозиційних партій у прихильних до них регіонах. Таке припущення було спростоване представниками Комітету виборців України, які зауважують на використанні новою владою списків дворічної давнини і говорять про звичайну недбалість. Іншим закидом опозиції, який пролунав у понеділок із вуст представника блоку „Не так!” Степана Гавриша, стали звинувачення щодо застосування владою адмінресурсу. Того не помітив представник Європейської мережі моніторингу виборів Петер Новотни.
„Говорячи про наші звіти щодо ходу виборчої кампанії, ситуація надзвичайно покращилася в порівнянні з президентськими виборами 2004-го року. Немає використання адмінресурсу, тиску на працівників ЗМІ, студентів чи держслужбовців. Ми можемо відзначити лише окремі випадки порушень через вади організації на місцях.”
Спостерігачі від СНД знову в Києві
Секретар Громадської ради при президентові щодо спостереження за виборами Олександр Єльяшкевич теж уважає, що виборча кампанія нині суттєво відрізняється від минулих українських перегонів і вперше є конкурентною. Майже чотири роки пан Єльяшкевич провів у якості політичного біженця в Сполучених Штатах, відразу після підозр щодо скоєння на нього замаху та головування в парламентській комісії щодо розслідувань порушень виборчого законодавства.
Тепер така парламентська структура зветься просто тимчасовою комісією з моніторингу виборів і складається з депутатів, які не балотуються до Верховної Ради. На тлі загальних змін у проведенні виборів співголова тієї комісії Георгій Крючков розповідає про один із небагатьох факторів, який поєднує їх із попередніми – присутність спостерігачів від СНД, які єдині дали схвальну оцінку фальсифікованим президентським перегонам у 2004-му році.
„Парламент запросив, МЗС обійняло іншу позицію, що оскільки ми до статуту СНД не приєдналися, в нас немає морального права їх запрошувати сюди. Але це різне бачення ситуації в державі. В нас МЗС має одну орієнтацію...Якщо вони приїхали сюди, як спостерігачі, ми це лише вітаємо. Послухаємо всіх. Ви ж знаєте – висновки будуть різні.”
Технологічні вади виборів як привід до невизнання результатів
Вади зі списками виборців, відсутність досвіду у впровадженні пропорційної системи, майже метровий виборчий бюлетень із переліком 45 партій та блоків і співпадіння місцевих перегонів із загальними, на думку оглядачів, спричинить ускладнення в день голосування.
Представниця Громадської ради при президентові Інна Підлуська каже, що на дільницях утворюватимуться черги і застерігає, що тією ситуацією можуть скористатися опоненти чинної влади.
„До нас уже доходять – сподіваюся, це чутки і прогнози, які не підтвердяться – що деякі політичні сили розглядають сценарії провокування таких технічних неточностей. Наприклад, наплив виборців у кількості 200-300 осіб в один час, створення давки на дільниці, створення неправильної процедури видачі бюлетенів, аби поставити під сумнів результати виборів на окремих дільницях. Якщо ми накладемо карту, звідки доходять такі чутки, ми можемо припустити, що такі спроби робляться для дискредитації зусиль чинної влади щодо організації виборчого процесу.”
Українські оглядачі кажуть, що якими б демократичними не були умови ведення виборчої кампанії, візитівкою для міжнародних спостерігачів стане саме день голосування.
Оглядачі не раз називали його екзаменом для української влади на перспективу подальшої інтеграції Києва до європейських структур, перші оцінки щодо якого пролунають з вуст міжнародних спостерігачів 28 березня.
/Українська служба ВВС/
До цієї новини немає коментарів