Петанк в Україні: Як гра з Провансу прижилася в Ужгороді й захопила українців
В Україні за останні кілька років з кулями в руках вже встигли засвітитися кілька голів ОДА, мерів міст, з десяток народних депутатів, громадських діячів. Федерація петанку України (ФПУ) отримала статус Національної, гру почали рекомендувати для шкільних занять з фізкультури. Одним словом, петанк стає популярним. Про те, що ж таке петанк – хобі, спорт, чи сенс життя, розповіла кореспонденту Depo.Закарпаття президентка Національної Федерації петанку України Олена Колодій, яка живе і працює в Ужгороді.
Коли в Україні почали грати петанк, і як так сталося, що Ужгород став столицею петанку?
– У спільноті петанкістів початком розвитку гри в Україні вважається 2002 рік, коли, нині вже покійний, журналіст радіо BBC Олександр Попович привіз до Ужгорода з відрядження кілька наборів китайських куль для петанку. Він навчив грати своїх колег, і певний час в Україні петанк грали лише журналісти, які, однак, взялися поширювати інформацію про гру у своїх ЗМІ.
Перший міжнародний турнір в Україні – "Каштан" – восени 2003 року організували в Ужгороді. Він і досі залишається одним із двох найбільших турнірів з петанку не просто в Україні, а взагалі на пострадянському просторі. До слова, другий найбільший турнір — "Сакура" теж відбувається в Ужгороді. На ці змагання приїжджають до двохсот гравців з 10-15 країн світу.
Зауважу, що тогоріч петанк-клуб "Ужгород" виграв чемпіонат України, відтак клубний чемпіонат 2022 року відбудеться в Ужгороді. Спеціально для цього вперше в Україні у нас спорудять майданчики для петанку на території стадіону "Авангард" за підтримки мерії та керівництва стадіону.
На фото: відомі люди грають в петанк
Для багатьох людей, які знайомі з петанком, це передусім гра для відпочинку, чи гарний спосіб провести час з друзями. Як хобі переросло в спорт?
– Тут все так само, як і в інших видах спорту. Приміром, є школярі, які грають футбол у дворі для задоволення, а є професійні клуби.
Петанк — наймолодший вид спорту в Україні. Якщо, приміром, людина, яка кілька разів спробувала задля розваги пограти в петанк, вирішить займатися професійно і брати участь в Чемпіонаті України, а, можливо, і Європи, чи світу, то, у порівнянні з футболом, конкуренція буде в тисячі разів меншою. Простіше кажучи, шлях від завзятого новачка в спорті до учасника Чемпіонату світу з петанку можна пройти за кілька років, в той час, як футболом можна займатися все життя і навіть не наблизитися до мрії про Чемпіонат світу.
Інша перевага — відсутність вікових обмежень. Ви можете почати займатися петанком, скажімо, в дуже зрілому віці, і, якщо маєте хист і бажання тренуватися, то й тут є куди розвиватися. У нашому спорті є чемпіонати Європи й світу для спортсменів з абсолютно рівними гендерними умовами. Тобто країну може представляти змішана команда жінок і чоловіків без усіляких квот та обмежень.
Поїздки на чемпіонати Європи та Світу – досить дороге задоволення, хто оплачує гравцям витрати?
– Насправді за усі ці роки всі наші збірні та клуби оплачували участь у міжнародних змаганнях власним коштом і зрідка вдавалося залучити якісь спонсорські гроші, яких, як правило, вистачало на оплату проживання або дороги. У цьому контексті завжди згадую наших олімпійців, які скаржаться на недостатнє фінансування. Так от у нас його взагалі немає. Але, сподіваюся, що ситуація зміниться вже цьогоріч, адже наприкінці 2021 року сталася справді історична подія для українського петанку – Федерація петанку України отримала статус Національної. Тепер у нас з‘явилася можливість налагодити співпрацю з Мінспорту та претендувати на державне фінансування.
На фото: змагання на Чемпіонаті України з петанку у Львові 2021 рік
Яка кількість людей грає петанк в Україні?
– Це не просте питання, оскільки в Україні є багато людей, які грають петанк задля розваги, вони не обов‘язково є членами ФПУ. От, приміром, зовсім нещодавно я дізналася, що в Ірпені існує петанк-клуб, який об‘єднує переважно жінок старшого віку. Вони самоорганізувалися, проводять щорічний турнір "Кульбаба", мають підтримку місцевої влади й вже отримали погодження про фінансування і спорудження майданчиків для гри. Нещодавно я поспілкувалася з ними телефоном і була приємно вражена їхнім завзяттям та оптимізмом. Ми домовилися про співпрацю.
Із якого віку можна починати грати в петанк?
– Раніше 6 років не варто починати, хоча мій син вже в три з половиною ходив зі мною на тренування та пробував кидати кулі.
Зауважу, що в Ужгороді свого часу я заснувала перший в Україні шкільний гурток з петанку, який відвідували понад 10 дітей. Тоді нам вдалося зібрати команду і поїхати на юніорські змагання до Франції в містечко Легуен, що поблизу Тулузи. Одна із дівчат, яка тоді відвідувала гурток, й досі грає петанк і нещодавно була в складі команди на Чемпіонаті Світу в Іспанії.
Важливого етапу в розвитку гри ми досягли торік, коли петанком зацікавилася Нова Українська школа (НУШ), як варіативним видом спорту в шкільній програмі. Всього в проєкті беруть участь 164 школи по всій країні. Для вчителів фізкультури цих шкіл наприкінці минулого року ФПУ провела тренінги-навчання з петанку (Запоріжжя, Харків, Київ, Львів). Цьогоріч плануються інші міста. Багато вчителів виявили цікавість. ФПУ готує методичні рекомендації для вчителів у форматі план-конспектів кожного уроку. Ми видамо ці матеріали у формі книги й безкоштовно поширимо між тими вчителями фізкультури, які запровадять у своїх школах петанк. Також ФПУ веде перемовини з президентом Всесвітньої федерації петанку Клодом Аземою, який висловив підтримку цій ініціативі та готовий сприяти у частковому забезпеченні українських шкіл спортивним інвентарем для гри в петанк.
Питання занять петанком на уроках фізкультури підтримує також неурядова громадська організація "Спорт для всіх". В деяких регіонах їхні представництва вже навіть закупили інвентар та передали школам. Також наш спорт популяризує проєкт Олександра Педана "ДжуніорZ". ФПУ розробляє регламенти проведення змагань всеукраїнської дитячої ліги з петанку, яка одночасно буде й відбірковим етапом на дитячі Чемпіонати Європи та світу.
На фото: Президент Всесвітньої федерації петанку Клод Азема та президентка ФПУ Олена Колодій на Чемпіонаті Світу в Іспанії
Але ж крім спортивного приладдя для гри потрібні майданчики, як ви розв'язуєте це питання?
– Коли ми говоримо про інфраструктуру для гри в петанк, то місцева влада, як правило, йде на зустріч, оскільки витрати не такі значні, як в тому ж футболі. За останній рік в Україні з‘явилося багато нових майданчиків для гри. Звичайно, найбільш зручні місця для гри — це парки. Є велика різниця – будувати басейн, футбольне поле, чи майданчик для петанку. Це суттєво дешевше.
Змагання з петанку також набувають популярності як спосіб корпоративного дозвілля. Підприємці чи IT-компанії часом звертаються до нас з проханням провести майстер-класи та організувати змагання між працівниками. Це чудовий спосіб гарно і корисно провести вихідні дні.
Проєкт Олександра Педана "ДжуніорZ" теж популяризує петанк
Як би ви коротко висловили своє ставлення до петанку?
– Одного разу мені розповіли історію про те, як у Франції на сільській дорозі заради розваги кілька гравців почали грати петанк і десь посередині гри під‘їхав автомобіль, однак гру не припинили, а попросили водія дочекатися закінчення раунду. Ця коротенька історія яскраво ілюструє, наскільки захопливою може бути гра і яким особливим є ставлення гравців до петанку.
Переконана, що петанк в Україні має усі шанси стати справді народною грою, в яку гратимуть люди різного віку та статі. І хочу наголосити, що усі, кому цікавий петанк, можуть долучатися до наших сторінок та груп у фейсбуці та звертатися безпосередньо до ФПУ, чи заходити на наш сайт.
До теми
- Закарпатці здобули 7 золотих медалей на чемпіонаті світу з ММА в Індонезії
- В Ужгороді відбувся турнір із важкої атлетики
- Новорічний турнір із боксу – вчора та сьогодні в Ужгороді
- Сильні та незламні: прикордонники Чопського загону посіли 8 призових місць в турнірі з функціональних та силових видів спорту
- В УжНУ зустрілися голови федерацій Олімпійських та неолімпійських видів спорту
- В Ужгороді відбувся традиційний зимовий турнір із дзюдо «Randori Winter Cup»
- Юний ужгородець став чемпіоном світу зі змагань зі змішаних бойових мистецтв
- Ужгород приймав масштабні змагання з комбат самозахисту ІСО
- На Ужгородщині 700 спортсменів узяли участь у чемпіонаті України з джиу-джитсу
- Дитячі футзальні команди Мукачева вибороли "золото" та "срібло" Всеукраїнського турніру
- Понад 600 юних спортсменів та спортсменок узяли участь у чемпіонаті України з дзюдо, яки відбувся в Ужгороді
- На Закарпатті художні гімнастки кількох країн змагалися на «Карпатії-2024»
- Міжнародний турнір із художньої гімнастики «Карпатія 2024» стартував в Ужгороді: за перемогу змагатимуться більше 1000 гімнасток
- Сезон петанку в Україні завершений: хто і як грав
- Закарпатець став чемпіоном світу зі змішаних єдиноборств ММА
- Новий зал для занять важкою атлетикою відкрили в спортивному комплексі «Юність» в Ужгороді
- 19-річна закарпатка - чемпіонка світу з шашок
- Чемпіонка Європи з пауерліфтингу Наталія Мага - про нежіночий вид спорту, хобі та війну
- В Ужгороді відбулися матчі 2 туру чемпіонату Закарпаття з баскетболу cеред чоловіків
- Всеукраїнський турнір із поул спорту та повітряної акробатики в Ужгороді зібрав понад 250 учасниць
До цієї новини немає коментарів