Ющенко з Омельченком заклали наріжний камінь до монументу Соборності
У Києві біля Маріїнського палацу за участю Президента України Віктора Ющенка і Київського міського голови Олександра Омельченка суботнього ранку було закладено капсулу і встановлено наріжний камінь початку будівництва монументу Соборності України.
На урочистій церемонії також були присутні глави церков, міністр внутрішніх справ Юрій Луценко та міністр будівництва, архітектури і житлово-комунального господарства Павло Качур, представники столичної влади та інші.
Виступаючи на церемонії, Ющенко зазначив, що народ України живе в щасливий час. "Ми можемо не лише говорити, але й діяти довкола теми Соборності України, теми, яка завжди була основою Української ідеї, тому що, починаючи від Ярослава Мудрого, політика якого була спрямована на об’єднання земель руських і закінчуючи гетьманом Скоропадським, Петлюрою, не кажучи вже про наших пророків - Богдана Хмельницького, Тараса Шевченка, кожне покоління розуміло і піклувалося про єдине - як дати єдність цій країні, бо вони добре розуміли, що втрата державності приходить через втрату єдності нації", - підкреслив Президент.
Олександр Омельченко нагадав, що 22 січня 1919 року лідери Української народної республіки і лідери Західної Української народної республіки підписали Акт про злуку, в якому написано: "Назавжди і воєдино зливаються народи України. Будується соборна Україна, про яку думали багато поколінь українського народу".
"Ці слова звучать і сьогодні в наших серцях", - сказав міський голова і, звертаючись до Президента та присутніх, зазначив, що "історія сьогодні дає нам шанс побудувати єдину, соборну і незалежну державу Україну, і від нас сьогодні залежить висока культура і духовність, патріотизм і відповідальність за долю нашого народу".
Присутній на заході Герой України, старійшина депутатського корпусу Верховної Ради України Ігор Юхновский зазначив, що Україна "була розділена кордонами різних держав, що нас окупували". "Нас намагалися ополячити, зрусифікувати, змушували жити і говорити по-угорськи і по-румунськи... Та нація вистояла. Вистояла завдяки переможній силі непокори і терплячості народу, величній красі, доброті українців і землі української", - сказав він, додавши, що пам’ятник Соборності України потрібний для того, щоб усі землі України в особі своїх офіційних представників, депутатів, просто киян або гостей столиці, які доторкнулися своїми долонями до життєдайного каменя Соборності, йшли звідси, сповнені духом єдності".
Патріарх Київський і вся Русі-України Філарет освятив закладену капсулу на місці майбутнього меморіального комплексу на честь возз’єднання земель України.
В інтерв’ю журналістам один з авторів проекту монументу Соборності України Юрій Сікорський повідомив, що пам’ятник складається з гранітної колони, на якій буде зображено історію вірувань людей, що жили на території українських земель - аратів, скіфів, сарматів та інших, Трипільської культури, а вінчає колону символічна стрічка Мебіуса, що символізує в науці безперервний рух. "Ми вважаємо, що сучасною мовою вона буде символізувати рух України і людства взагалі до своїх звершень", - пояснив Юрій Сікорський. За його словами, "благословляє це звична для киян і слов’ян Мати Оранта, створена за образом, зображеним на іконі середньовічного автора Аліпія".
Стрічка і скульптура Оранти будуть виготовлені з бронзи. Висота монументу сягатиме близько 12 м. Вартість проекту - близько 6,5 млн. грн. Його відкриття очікується до дня Незалежності України 24 серпня.
У травні 2005 року Кабінет Міністрів доручив місцевій владі спорудити монументи Соборності України у Києві, Севастополі та Чернігові. Ще до цього доручення в 2004 році Київська міська державна адміністрація і Міністерство культури проводили конкурс на ескізний проект монументу Соборності України біля Маріїнського палацу (конкурс було започатковано в зв’язку з 85 річницею проголошення Акту про злуку Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки), однак проект не був реалізований. Рішення спорудити у столиці монумент Соборності України на оглядовому майданчику Маріїнського палацу по вулиці Грушевського, 5 було прийнято лише в січні поточного року.
За матеріалами Українські новини, УНІАН
До цієї новини немає коментарів