По кому вдарять нові тарифи на газ
Національна комісія з регулювання енергетики (НКРЕ) планує диференціювати ціни на газ для побутових споживачів.
Про це повідомив голова НКРЕ Валерій Кальченко. Зокрема, планується ввести три рівні тарифів: на використання газу для готування їжі, для готування їжі й опалення при витратах палива 500-600 куб. м на місяць, а також при витратах газу понад 600 куб. м на місяць. "Вцілому ця формула буде означати, що ті, хто споживає більше газу, повинен більше платити", - сказав Кальченко.
Як досягти рентабельності?
Дане рішення НКРЕ - одне з багатьох у низці рішень про підвищення цін на газ для населення. Так, наприкінці травня НКРЕ планує прийняти рішення про приведення цін на газ до економічно обґрунтованого рівня, а подальші підвищення будуть проводитися не щокварталу, як планувалося раніше, а двічі на рік.
Наступне підвищення тарифів призначене на 1 вересня і буде коливатися на рівні 25%. З 1 травня 2007 р. планується підвищити тарифи ще на 25%. Потім чергового підвищення варто очікувати з 1 вересня 2007 р., для того, щоб до травня 2008 р. вийти на економічно обґрунтований рівень - з різницею в 3-5%.
Відповідно до підвищення цін на газ на 25% з 1 травня населення буде платити за газ 4,36 центи за 1 куб. м при наявності лічильника і 4,75 центи - без лічильника.
Ціна ж на газ для облгазів для постачань населенню збільшиться до 45,7 дол. за 1 тис. куб. м. Разом з тим, на думку члена НКРЕ Сергія Волоса, ціна на газ для населення - 231 грн. за 1 тис. куб. м, що вступила в силу з 1 травня не дозволить українським газодобувним компаніям забезпечити прийнятну рентабельність своєї роботи.
Зокрема, Волос відзначив, що для нормальної роботи газодобувних підприємств необхідна рентабельність у 110-150%, що дозволить не тільки займатися видобутком в існуючих родовищах, але і покривати видатки на розвиток і освоєння нових родовищ.
Для забезпечення такої рентабельності необхідно, щоб ціна для населення складала 384 грн. за 1 тис. куб.м. Економічно обґрунтована ціна на газ українського видобутку оцінюється в 77,8 дол. за 1 тис. куб. м - саме до цього рівня пропонує підвищити вартість газу "Нафтогаз України".
Несоціальні ціни
Уряд вирішив у 2006 р. підвищити ціни на газ для соціальної сфери до економічно обґрунтованого рівня. Внаслідок цього підвищення, з 1 липня 2006 р. ціна на газ для населення не повинна перевищувати 414 грн., для бюджетних організацій - 648 грн., для підприємств комунальної теплоенергетики - 686 грн. До 1 січня 2007 р. ціни повинні бути приведені до економічно обґрунтованого рівня.
Водночас, Федерація профспілок подала позов у суд на НКРЕ і Мін’юст з приводу подорожчання газу й електроенергії. Профспілки переконані, що чиновники порушили закон про ціноутворення і проігнорували генеральну угоду між урядом і профспілками.
Згідно з договором, ріст цін можливий лише у випадку підвищення рівня мінімальної зарплати і додаткового фінансування програми житлових субсидій. Саме це не дозволило збільшити ціни на електроенергію і газ у 2005 р.
Даний позов буде розглядати Господарський суд Києва.
Нагадаємо також, що Кабінет Міністрів доручив Міністерству палива й енергетики і "Нафтогазу України" підготувати пропозиції для переходу до здійснення споживачами 100% передоплати за природний газ.
За матеріалами РБК-Україна
До цієї новини немає коментарів