В Україні на порядку денному стоїть питання про доцільність існування СНД
У Секретаріаті Президента розглядається питання про вихід України зі Співдружності незалежних держав. Україна неодноразово заявляла, що не задоволена функціонуванням СНД, і в такому випадку виникає питання про доцільність існування цієї організації, - повідомив керівник Головної служби зовнішньої політики Костянтин Тимошенко.
На брифінгу в Секретаріаті Президента в п’ятницю, 5 травня, Тимошенко зазначив, що питання про вихід зі СНД розглядається, але він не стоїть дуже гостро на порядку денному.
За його словами, Україна хоче, щоб численні угоди, що були підписані в рамках СНД, почали працювати і давали ефект і результат. "Якщо результату не буде, це питання постане, якщо не завтра, то найближчим часом у конкретному плані", - сказав Костянтин Тимошенко.
Тим часом стало відомо, що в рамках саміту країн ГУАМ, що відбудеться 22-23 травня в Києві планується перейменувати об’єднання в "Організацію за демократію і розвиток - ГУАМ". Також планується підписання статуту організації і спільної декларації.
Також на саміті будуть обговорені підсумки діяльності організації після Кишинівського саміту 2005 року і перспективи співробітництва в регіоні з питань розвитку, енергетики, транспорту і безпеки, співробітництва з третіми державами і міжнародними організаціями. Гістьми саміту можливо будуть президенти Польщі, Литви, Болгарії і Румунії.
Як відомо, Україна вивчає доцільність перебування в складі Співдружності незалежних держав. "Ми дійсно аналізуємо те, в яких організаціях ми перебуваєм, багато ми чи мало платимо, який ефект, і тому в межах оптимізації нашої участі в організаціях ми будемо аналізувати плюси і мінуси участі, у тому числі й у СНД", - заявив у четвер, 4 травня, журналістам у Москві перший заступник глави МЗС України Володимир Огризко.
За словами українських політиків, у межах СНД прийнято сотні документів, що не виконуються. Раніше Президент Віктор Ющенко вніс п’ять конкретних пропозицій у межах СНД, але жодна з них не одержала розвитку у виконавчих структурах організації. "Виникає питання, для чого потрібна ця структура, - для діла чи нам потрібен клуб?" - зазначив український дипломат.
"Ми розчаровані, що СНД з кожним роком втрачає привабливість тим, що зі структури, що займається ділом, стає структурою, що займається балачками", - додав Огризко.
В якості однієї з пропозицій Ющенка дипломат навів його пропозицію спільної охорони кордонів країн СНД. "Сьогодні через Луганську область з Росії в’їжджають автопотяги з нелегальними продуктами, можливо, також вони ввозяться в Росію", - сказав заступник міністра закордонних справ. Він зазначив, що пропозиція про охорону кордонів була проігнорована. " Чи буде після цього бажання йти з іншими пропозиціями?" - запитав Володимир Огризко.
Відповідаючи на питання про те, чи необхідним буде вихід із СНД у випадку вступу України до НАТО, представник зовнішньополітичного відомства підкреслив, що прагнення Києва вступити до альянсу має незворотній процес. "Україна перебуває на початку шляху до цієї організації. Коли ми будемо готові до вступу в альянс, тоді ми і подумаємо, у яких структурах нам залишатися", - сказав він.
Аналогічній критиці СНД піддав і секретар Ради національної безпеки й оборони (РНБО) України Анатолій Кінах. "СНД у більшій мірі сьогодні перетворюється в консультативно-політичний орган. Це теж непогано, але в контексті прагматичних результатів СНД втратила свій економічний зміст", - сказав Кінах, коментуючи журналістам у четвер слова президента Грузії Михайла Саакашвілі про можливості виходу його країни із СНД.
"У межах СНД прийнято сотні документів, що не виконуються", - заявив Кінах. Як приклад він навів незавершену процедуру формування зони вільної торгівлі між країнами-членами Співдружності.
Раніше глава МЗС Борис Тарасюк заявив про те, що Україна вважає СНД неефективною організацією. "Сьогодні вона (організація, - ред.) показала свою неефективність, у тому числі й у питанні виконання рішень ради глав держав у Казані 26 серпня минулого року щодо посилення і реформування СНД, - сказав він 21 квітня після засідання ради міністрів закордонних справ СНД. - Тобто ми констатували, що і це рішення глав держав не виконується".
За матеріалами УНІАН, Українські новини, proUA
До цієї новини немає коментарів