УжНУ та Пряшівський університет співпрацюватимуть у сфері прикордонних досліджень

Захід зібрав не тільки науковців обох університетів, але й експертів, представників прикордонних відомств України та Словаччини. Під час дискусії презентували словацький та український досвід управління кордонами, роботи митної та прикордонної служб, а також обговорили різні аспектів впливу кордону на життя та економіку прикордонних регіонів.
Роботу над проєктом “Безпечний та інклюзивний кордон між Словаччиною та Україною” розпочали у 2021 році, коли ніхто не передбачав повномасштабного вторгнення Росії. Тематика безпеки на кордонах стала ще більш важливою, події додали нових викликів у роботі над проектом як українським, так і словацьким організаціям. «Ми дуже плідно працювали у лютому, це була робота пов’язана і з практиками, і експертами, і науковцями. І надзвичайно цінно, що після 24 лютого було прийнято рішеннями трьома командами партнерів з України, Словаччини та Норвегії, що без сумніву проєкт буде трансформованим, але продовженим, - зауважила Мирослава Лендьел, проректорка УжНУ, модераторка дискусії – Хочу подякувати за ту допомогу, яку ми відчуваємо від словацьких партнерів, волонтерів, загалом державі Словаччині, яка стала однією з перших країн, яка передала для України важке озброєння, коли фактично Україна була позбавлена західної допомоги у цьому напрямку. Ми це дуже цінуємо».
Світлана Мітряєва, керівниця Центру аналізу регіональних ризиків, заслужена діячка науки і техніки України підкреслила: «Незважаючи на труднощі, ми достойно виконали нашу частину проєкту, який на сьогодні вже майже завершений. Було проведено низку дуже важливих заходів як на території Словаччини, так і на території України. Проєкт є багатошаровим». Світлана Мітряєва висловила вдячність словацьким партнерам, які незважаючи на обставини прийняли рішення про продовження проєкту, та позитивно оцінила науково-аналітичну роботу та соціологічні дослідження, які проводять обидва університети.
Анатолій Головка, заступник директора Центру аналізу регіональних ризиків, кандидат політичних наук коротко розповів про останні заходи по проєкту. «Наприкінці вересня ми провели заплановані мовні курси та стажування для словацьких та українських прикордонників і митників. А також організували поїздку словацьких журналістів у зону проведення бойових дій. Вважаємо, що війна повинна вестися не тільки за допомогою важкого озброєння, але і за допомогою інформації. Ми намагаємося працювати для того, щоб доносити до європейської спільноти об’єктивну інформацію про події, які у нас відбуваються». За словами Анатолія Головки, ще один напрямок роботи організації менш видима, але вагома і соціально значима: підтримка ЗСУ та допомога переселенцям.
Словаччина підготувала пропозицію про участь у відновленні України. 7 липня прем’єр- міністр Словаччини зустрівся з представниками бізнесу з пропозицією взяти участь у відбудові України. 278 словацьких організацій та 240 компаній задекларували такий інтерес. Про це у своєму виступі розповів Олександр Дулеба, радник прем'єр-міністра Словаччини, старший науковий співробітник Словацької асоціації зовнішньої політики, доктор політичних наук, професор. «Те, що ми запропонували, -- це післявоєнна реконструкція інфраструктури, підприємств, цивільної інфраструктури. Ми домовилися про перші великі проекти у тих регіонах, де пройшли бої. Будемо відновлювати, чекаємо відповіді від українського уряду», - прокоментував експерт та розповів про деталі співпраці двох університетів .- Підготували наукове видання на 600 сторінок, де вперше подано аналіз соціально- економічного стану Закарпаття разом з Пряшівським та Кошицьким регіонами. Книжка дуже цікава, унікальна, задіяно понад 30 авторів. Ми скористаємося цими дослідженнями для практичних рекомендацій, як розвивати далі словацько-українське співробітництво».
Олександр Дулеба також наголосив, що одним із завдань проєкту було започаткувати співпрацю між політологічними кафедрами Пряшівського та Ужгородського університетів. Початок успішний, надалі йтиметься про акредитацію спеціальних курсів.
Також до дискусії долучились Ладислав Хабречек, директор прикордонної поліції (Словаччина); Яна Німріхтерова, працівниця відділу комунікації Митної адміністрації Словацької Республіки, Лілія Дорофеєва, начальниця юридичного управління Закарпатської митниці, професор; Наталія Хоружа, начальниця групи міжнародного співробітництва Чопського прикордонного загону; Олена Трачук керівниця пресслужби Чопського прикордонного загону.
“Безпечний та інклюзивний кордон між Словаччиною та Україною” (SIBSU) - це міжнародний проєкт, який реалізується Бюро прикордонної поліції та поліції у справах іноземців Президії поліцейського корпусу МВС Словаччини, Митним директоратом Словаччини, словацькою Асоціацією зовнішньої політики у партнерстві з Державною прикордонною та митною службою України, УжНУ, Пряшівським університетом та Центром аналізу регіональних ризиків за підтримки “Apenhet” (Норвегія). Головною метою проєкту є сприяння обміну передовим досвідом між представниками прикордонних відомств та митних служб Словаччини, України, та Норвегії; виявлення та використання можливостей поглиблення інтегрованого управління кордонами та сприяння Україні в отриманні повноправного членства в ЄС.
До теми
- У новому навчальному році ще більше дітей захисників і захисниць зможуть вступити до ліцеїв МВС
- На Закарпатті продовжує функціонування робоча група з розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та військовополонених
- Закарпатська ОВА: реабілітація, стоматдопомога військовим та мережа центрів ментального здоров’я – серед пріоритетів медичної галузі
- Руслан Кравченко: ДПС на практиці доводить конструктивність співпраці з громадами
- Закарпаття долучається до транскордонного проєкту «LIFE – Цілюща вода – шлях до довготривалого здоров?я»
- На Закарпатті поліція заблокувала канал переправлення військовозобов’язаних через кордон, який організував іноземець
- Відбувся ІІ благодійний фестиваль народної весняної традиції села Сторожниця – «Маяліш»
- Керівники Закарпаття зустрілися із військовими 3-ї штурмової бригади
- Понад 50 перевантажених авто за тиждень: на Закарпатті активізували ваговий контроль
- 756 клієнтів звернулося за консультаціями до офісів "Зроблено в Україні" на Закарпатті з початку року
- Мирослав Білецький провів онлайн-нараду із керівниками громад Закарпаття: обговорили фінансові питання
- На Закарпатті склали 42 адміністративні матеріали на представників дорожньо-комунальних організацій
- Мирослав Білецький зустрівся із одним із провідних ієрархів греко-католицької церкви у США
- 15 млн 703 тис. грн державних коштів — для розвитку професійної освіти Закарпатської області
- У Берегові завершують реконструкцію гуртожитку, який став прихистком для понад 50 ВПО
- Понад 19 мільйонів доларів на агромістечко для ВПО: на Ужгородщині збудують новий дім для 1000 людей
- В Ужгороді відкрили регіональне представництво координаційного штабу щодо військовополонених
- Закарпаття та Румунія поглиблюють співпрацю прикордонних регіонів – зустріч в ОВА
- Уже 34 закарпатські школи долучилися до проєкту «Мрія»
- Вмотивовану молодь за проєктом «Контракт 18-24» уже набирає і 128-ма окрема гірсько-штурмова бригада
До цієї новини немає коментарів