Поки Ющенко відкривав музей трипільської культури, Гаваші знищив памятку археології старішу на 1 мільйон років
Період правління губернатора Гаваші вже увійшов в історію Закарпаття лише одним фактом – знищенням найдавнішої пам’ятки людської історії в Центральній Європі
Усій європейській історичній спільноті відомо, що на території Закарпатської області в селищі Королево, Виноградівського району знаходилася найстаріша пам’ятка людської історії в Центральній Європі.
Палеолітична стоянка Королево (найдавнiша стоянка в Центральнiй i Схiднiй Європi — 1 млн. 100 тис. років), де було знайдено знаряддя працi первісної людини з каменю, кiсток, дерева — рубила, скребла, гостроконечники, рiзцi, чопери, ножi. Сюди приїжджали археологи з усього колишнього СРСР та Європи, аби оцінити унікальність даного об’єкту. Тут пройшли практику цілі покоління випускників історичного факультету УжНУ. Але що до того керівництву місцевого щебеневого заводу, яке вже закінчило тотальну руйнацію цінної історичної пам’ятки на території Європи, - головне гроші сьогодні, а не постійні надходження від туризму у майбутньому. Вже очевидним є те що бездоглядність влади, яка зобов’язана в обличчі управління культури, управління туризму та відділу по охороні національної спадщини, призвела до того що протягом кількох тижнів ми остаточно втратили цінну пам’ятку і вже історикам можна буде сміливо витирати з підручників історії факт про місцезнаходження даного об’єкту на території Закарпаття.
Принагідно зазначимо, що невдовзі туристам не буде що показувати крім новобудов сучасних нуворишів та кабінетів управління туризму – а хтось задекларував що туризм це пріоритетна галузь на Закарпатті.
З аналітичної довідки:
Королево – археологічна пам’ятка внесена до офіційного реєстру пам’яток історичної та національної спадщини (даний реєстр перебуває на контролі у відділі по охороні національної спадщини – 1 поверх ОДА).
Археологічні пам’ятки підлягають руйнації після детально вивчення місцевості археологами. Даний об’єкт до кінця не досліджений, тому згідно діючого законодавства не підлягає руйнації, аж до завершення повного обстеження. На території Закарпаття, невелика кількість археологічних пам’яток такого масштабу (до прикладу дакійське городище в М.Копані, городище у Вілоку), а в зоні господарської діяльності їх всього декілька (Мукачево, Ужгород, Королево).
Усій європейській історичній спільноті відомо, що на території Закарпатської області в селищі Королево, Виноградівського району знаходиться найстаріша пам’ятка людської історії в Центральній Європі. Тому доцільно зберегти даний об’єкт, адже втрата його призведе до зменшення туристичного інтересу до нашого регіону – до того ж в радянський час (через будівництво дач) вже було втрачено найбільший об’єкт кельтської цивілізації в Центральній Європі, Галіш-Ловачка поблизу Мукачева.
Палеолітична стоянка Королево (найдавнiша людська стоянка в Центральнiй i Схiднiй Європi — 1 млн. 100 тис. років), де було знайдено знаряддя працi первісної людини з каменю, кiсток, дерева — рубила, скребла, гостроконечники, рiзцi, чопери, ножi. Тут знаходилися археологічні шари – палеоліту (доолдувей, олдувеей, шель, ашель, мустьє), мезоліту та пізнього неоліту.
Пам’ятка знаходиться в межах діяльності місцевого щебеневого заводу, який вже почав тотальну руйнацію цінного історичної пам’ятки на території Європи. Тому рекомендовано припинити господарську діяльність в даній зоні – для підприємства відвід даної території до складу історичного заповідника не завдасть значних збитків, а Закарпатська область може втрати значний пласт можливостей у туризмі (історичному та археологічному).
Втрати Закарпаття:
- постійні надходження від туризму (повязаний із специфікою даної пам’ятки – найдревніша у Центральній Європі, об’єкт внесений у туристичні видання та буклети) у майбутньому.
- втрата цінної пам’ятки для історії Закарпаття і України ( даний об’єкт внесений у всі підручники з історії України та краєзнавства Закарпаття)
- Виноградівський район не настільки багатий історичними та туристичними об’єктами тому втрата такої пам’ятки для даного регіону є суттєвою шкодою для економічних інтересів у майбутньому.
ну дуже гроші потрібні пану гаваі а ви тут з своєю історією мішаєте
Підтримую всі коментарії!
пишіть друзі, а не займайтесь маячнею, пишіть на телеканали Дискавері, нешенел Географік, Грін Піс..., пишіть а не говоріть
Велеміру, Спостерігачу і Патріоту. Хлопці, і мій давніший коментар до цього повідомлення чомусь зняли. Але то дурниця. Важливо, щоб той, хто знає питання досконаліше, зробив публікацію для солідної газети, бажано всеукраїнської. Не переписуйтеся на сайті, бо це лише ми з вами і читаємо.
Стародавня стоянка представників роду людського належить усьому Світу. І те, що вона під загрозою руйнації - потрібно негайно створювати робочу групу з небайдужих людей та належним чином задокументувати цей факт. А після надіслати відповідне звернення голові ОДА, в КабМін та президенту. Можливо й й в штаб-квартиру ЮНЕСКО. Тоді це конструктив. Інакше це "глас вопиющего в пустыне"!
То, што археологичне мiсто в Королевi зништьили э добре пре мадярcьких и украйинських шовiнiстув, бо можуть казати, ош Пудкарпатя нимало корiнне жительство. Кидь мадяри перейшли Верецкый перевал, так Пудкарпатя боло порожне, а пак ся заселило Украйинцями. То э добре, пре Олодара Гавашi-го и добре пре "украйинця-патрiота" Бегеша. То э важно ош Гавашi э начальником ОДА а Вегеш Ужгородського Университету. Што там по культурi и iсторii самобутностi жителюв Пудкарпатя?! Они мавуть боти такими, як то Гавашiму и Вегешу пудходить, убо боли начальниками и довго довго пановали.
До редакторів сайту: чому витерли вчорашній коментар? Що в ньому не правильно?
1. Палеолітичну стоянку в Королево розкопав (відкрив) відомий вчений-археолог, професор Едуард Балагурі (нині покійний), разом із своїми студентами-практикантами. Деякі з них стали професійними археологами-науковцями (наприклад, д.і.н. п. Котигорошко).
2. Науковці УжНУ (історики та той же Котигорошко в першу чергу) разом із керівництвом (ректор Вегеш, проректор з науки Студеняк, декан істфаку) повинні були забити на сполох першими! Але - тиша, тиша і ще раз тиша... Чому?
3. Та тому, що пан Вегеш до гробової дошки боргує пану Гаваші за те, що став ректором за рахунок політичних подій 2004 року (майдан, НУ та інша фігня...).
4. Мало того, в минулому році на святкуваннях 60-річчя УжНУ пану Гаваші присвоїли звання почесного доктора - Doctor Honoris Causa(це людині, яка закінчила заочно із трійками математичний факультет).Це наряду із видатними вченими України та світу!
5. Знову запитання до п. Шпеника та їже з ним: що тут не правда? Чому коментар знімається із сторінки?
P.S. Мною офіційно подано заяву до обласного управління захисту прав споживачів та обласної прокуратури. Хочете, пацани, проблем - будете їх мати!