На Закарпатті орнітологи зафіксували рідкісну сову – сипуху білу (ФОТО)

На Закарпатті орнітологи зафіксували рідкісну сову – сипуху білу (ФОТО)
Під час моніторингу штучних гніздових скриньок для зникаючого виду сов в Україні – сипухи (Tyto аlba), експерти ГО "Українського товариства охорони птахів" зафіксували рідкісний підвид птаха – сипуху білу (Tyto аlba аlba). Птах був відмічений у гніздовій скриньки, яка розміщена в Берегівському районі Закарпаття.

 

На території області, де зосереджено дві третини гніздової популяції червонокнижної сови, сипуха біла зустрічається вкрай рідко та серед науковців вважається, що цей підвид не живе в Україні. Для наших територій характерний вид сипухи звичайної, яка гніздиться лише на Закарпатті та півдні країни. Вона має світло-вохристий колір з рудими, попелястими крилами. Підвид сипухи білої не притаманний нашій території. Такі сови мешкають в Британії та Ірландії.

Леонід Покритюк, орнітолог, експерт Українського товариства охорони птахів: "Це рідкісна зустріч й цікаво, що сипухи білі саме являються підвидом сови, а не альбіносом з відсутністю відповідного пігменту. Завдяки попереднім заходам по встановленню штучних гніздівель нашого природоохоронного проєкту, ми змогли отримати такі унікальні наукові дані. Попередня зустріч з білосніжною красунею відбулася 25 травня 2021 року під час першого моніторингу . Загалом за 20 років досліджень, сипух білих мені  доводилось бачити всього 4 рази.

Зараз важливо, щоб якомога більше місцевих громад дізналось про рідкісну сову, в цілому цей червонокнижний вид – сипух,  її користь для людини і важливість для природи, та долучилось до збереження виду на Закарпатті. Так зможемо підвищити сприяти зросту популяції птаха".

З 2021 року на території Закарпатської області впроваджується природоохоронний проєкт зі сприяння збереженню сипухи. Проєкт реалізує ГО «Українське товариство охорони птахів» за сприяння Nature and Biodiversity Conservation Union (NABU). Його мета покращення умов  гніздування сипухи  шляхом створення для неї штучної гніздової бази за зразком європейських країн (Угорщини, Словаччини, Польщі, Румунії), в яких такими заходами досягнуто зростання чисельності цієї сови на гніздуванні від 400 до 2000 особин (для вказаних країн).

На першому етапі проєкту в Українському Закарпатті було розміщено 50 штучних гніздівель, які встановили у відібраних та погоджених з господарями будівлях  (на горищах, під дахами) Берегівського і Мукачівського районів.

За результатами виконаної роботи було досягнуто зростання кількості гніздових пар сипух, які поселились та успішно вивели потомство в розміщених штучних гніздівлях. Це хороша тенденція, зважаючи на ті обставини, що 2022 рік виявився для сипухи (не лише в Україні, а загалом в Європі) неуспішним. Несприятливі природні умови - пізня весна і спекотне літо лімітували чисельність гризунів. Багато сов через брак харчової бази не приступили до розмноження. Сипухи, які загніздилися (згідно даних спостережень веб-камери в селі Оросієво, Закарпаття)  втратили частину пташенят.

Довідкова інформація:

Українське товариство охорони птахів (ТОП), національна громадська природоохоронна організація(www.birdlife.org.ua). Заснована у 1994 році як перша неурядова організація з охорони птахів в Україні; нині є партнером BirdLife International — міжнародної асоціації природоохоронних організацій.

Сторінка проєкту в соціальній мережі: www.facebook.com/TranscarpathiaBranchBirdLifeUA

Союз охорони природи та біорізноманіття (NABU) —  німецька природоохоронна неурядова організація. Одна з найбільших та найвідоміших природоохоронних організацій Німеччини з більш ніж столітньою історією (www.nabu.de).

Таня Журій

 

10 січня 2023р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів