На Закарпатті орнітологи зафіксували рідкісну сову – сипуху білу (ФОТО)

На території області, де зосереджено дві третини гніздової популяції червонокнижної сови, сипуха біла зустрічається вкрай рідко та серед науковців вважається, що цей підвид не живе в Україні. Для наших територій характерний вид сипухи звичайної, яка гніздиться лише на Закарпатті та півдні країни. Вона має світло-вохристий колір з рудими, попелястими крилами. Підвид сипухи білої не притаманний нашій території. Такі сови мешкають в Британії та Ірландії.
Леонід Покритюк, орнітолог, експерт Українського товариства охорони птахів: "Це рідкісна зустріч й цікаво, що сипухи білі саме являються підвидом сови, а не альбіносом з відсутністю відповідного пігменту. Завдяки попереднім заходам по встановленню штучних гніздівель нашого природоохоронного проєкту, ми змогли отримати такі унікальні наукові дані. Попередня зустріч з білосніжною красунею відбулася 25 травня 2021 року під час першого моніторингу . Загалом за 20 років досліджень, сипух білих мені доводилось бачити всього 4 рази.
Зараз важливо, щоб якомога більше місцевих громад дізналось про рідкісну сову, в цілому цей червонокнижний вид – сипух, її користь для людини і важливість для природи, та долучилось до збереження виду на Закарпатті. Так зможемо підвищити сприяти зросту популяції птаха".
З 2021 року на території Закарпатської області впроваджується природоохоронний проєкт зі сприяння збереженню сипухи. Проєкт реалізує ГО «Українське товариство охорони птахів» за сприяння Nature and Biodiversity Conservation Union (NABU). Його мета покращення умов гніздування сипухи шляхом створення для неї штучної гніздової бази за зразком європейських країн (Угорщини, Словаччини, Польщі, Румунії), в яких такими заходами досягнуто зростання чисельності цієї сови на гніздуванні від 400 до 2000 особин (для вказаних країн).
На першому етапі проєкту в Українському Закарпатті було розміщено 50 штучних гніздівель, які встановили у відібраних та погоджених з господарями будівлях (на горищах, під дахами) Берегівського і Мукачівського районів.
За результатами виконаної роботи було досягнуто зростання кількості гніздових пар сипух, які поселились та успішно вивели потомство в розміщених штучних гніздівлях. Це хороша тенденція, зважаючи на ті обставини, що 2022 рік виявився для сипухи (не лише в Україні, а загалом в Європі) неуспішним. Несприятливі природні умови - пізня весна і спекотне літо лімітували чисельність гризунів. Багато сов через брак харчової бази не приступили до розмноження. Сипухи, які загніздилися (згідно даних спостережень веб-камери в селі Оросієво, Закарпаття) втратили частину пташенят.
Довідкова інформація:
Українське товариство охорони птахів (ТОП), національна громадська природоохоронна організація(www.birdlife.org.ua). Заснована у 1994 році як перша неурядова організація з охорони птахів в Україні; нині є партнером BirdLife International — міжнародної асоціації природоохоронних організацій.
Сторінка проєкту в соціальній мережі: www.facebook.com/TranscarpathiaBranchBirdLifeUA
Союз охорони природи та біорізноманіття (NABU) — німецька природоохоронна неурядова організація. Одна з найбільших та найвідоміших природоохоронних організацій Німеччини з більш ніж столітньою історією (www.nabu.de).
Таня Журій
До теми
- Експерти Закарпаття вивчали практичний досвід роботи вчителів зі всієї України
- Екологічна прокуратура розпочала кримінальне провадження через незаконну рубку в Карпатських пралісах
- Підробляв євро: за матеріалами БЕБ на Закарпатті судитимуть фальшивомонетника
- Підтримка для фронту: із Закарпаття вирушив гуманітарний вантаж на понад 16 мільйонів гривень
- На Ужгородщині поліцейські разом з місцевими жителями шукали 8-річного хлопчика, який заблукав у лісі – дитину повернули додому
- Поліція Виноградова оперативно розкрила умисне вбивство у селищі Королево: підозрювану затримано
- Закарпатські митники зупинили партію контрафактної продукції з Угорщини
- В Ужгороді у суботу та неділю перекриють центр міста - у зв'язку із проведенням "Сакура-фесту"
- СБУ оголосила заочну підозру клірику рпц, який фінансує збройні формування рф і діє в інтересах спецслужб країни-агресора
- На Мукачівщині внаслідок вибуху гранати загинуло двоє людей: поліція проводить розслідування
- На Закарпатті ДБР затримало військового посадовця за вимагання грошей у підлеглих
- Бюро економічної безпеки на Закарпатті вилучило 8500 пачок фальсифікованих сигарет
- У центрі Ужгорода встановили великодні писанки
- Викрав жінку посеред вулиці: поліція Ужгорода розшукала та затримала зловмисника
- Заблукали у тумані: рятувальники допомогли травмованим туристам спуститися з Чорногірського хребта
- Тиждень роботи пункту пропуску «Велика Паладь – Нодьгодош» на українсько-угорському кордоні
- Збитки на мільйони: на Закарпатті виявлено сотні незаконно зрубаних дерев
- Від початку 2025-го року закарпатські патрульні притягнули до відповідальності за нетверезе керування 245 водіїв
- На Закарпатті врятували 19-річного туриста із Краматорська, який заблукав у хащах
- Поліцейські Виноградова встановлюють обставини аварії, внаслідок якої загинув водій мікроавтобуса
До цієї новини немає коментарів