Якою буде ціна на російський газ?
За словами в.о. обов’язки директора з фінансово-інвестиційних питань НАК "Нафтогаз України" Ярослава Диковицького, ніяких офіційних пропозицій зі збільшенню ціни на газ від російської сторони не надходило.
Зокрема, Диковицький нагадав, що контрактом, підписаним між НАК "Нафтогаз України", російським "Газпромом" і компанією "РосУкрЕнерго", зафіксована ціна в 95 доларів на 5 років. Зміна цієї ціни, відповідно до контракту, можлива тільки за взаємною згодою сторін.
"Я не бачу основ на сьогоднішній день навіть розглядати питання про 230 долари (варіант ціни російського газу для України, що періодично озвучують чиновники "Газпрому" - Корр.)", - підкреслив Диковицький.
Він також додав, що переговори щодо зміни ціни на газ між Росією й Україною не ведуться. Відповідаючи на питання, звідки в такому випадку беруться подібні заяви російських чиновників, Диковицький сказав: "Я не знаю, що це за заяви і чому вони звучать, оскільки переговорними сторонами в цих процесах є "Росукренерго" і "Укргазенерго" з української сторони".
У той же час, в.о. директора з фінансових питань не зміг однозначно відповісти на запитання про те, чи залишиться ціна на газ на рівні нинішніх 95 доларів, замість цього він зазначив, що Україна буде дотримувати умови договору, у тому числі і за транзитом.
[b]Чого хоче "Газпром"?[/b]
Сьогоднішні заяви Диковицького стали реакцією на обіцянку заступника голови правління "Газпрому" Олександра Рязанова про те, що з 1 липня 2006 року російський газовий монополіст підвищить вартість газу для України з нинішніх 95 до 120-130 доларів за тисячу кубометрів (без обліку ПДВ і транспортних витрат).
Потрібно зазначити, що подібні заяви "Газпром" робить не вперше. 20 квітня заступник глави правління газової компанії Олександр Медведєв уже говорив про те, що "Газпром" вважає нинішню ціну на газ для України в 95 доларів за тисячу кубометрів "неринковою" і має намір ініціювати її підвищення до 230 доларів з 1 липня 2006 року.
У той же час Медведєв вважає неможливим перегляд Україною ставки транзиту на російський газ, що постачається через українську територію в Європу. "Ціна транзиту зафіксована на п"ятирічний термін і не може бути змінена", - заявив він.
Причиною настільки різкої позиції "Газпрому" у газовому питанні більшість експертів схильні вважати зацікавленість компанії у володінні українською газотранспортною системою, доступ до якої може гарантувати Україні можливість покупки газу за пільговою ціною.
[b]Перспективи розвитку газового ринку України[/b]
На тлі цих подій експерти схильні робити висновки про те, що "Нафтогаз" поступово втрачає контроль над ринком природного газу України. Крім того, відповідно до інформації видання "Коммерсантъ-Украина", з початку березня в підземні сховища газу (ПСГ) було закачано не більш 1,5 млрд кубометрів природного газу при плані в 9 млрд кубометрів, картина стає досить безрадісною.
Таким чином, НАК технологічно не зможе до початку опалювального сезону нагромадити необхідні обсяги природного газу. У той же час, компанії "Росукренерго" і "Газпром" продовжують нарощувати обсяги природного газу в українських ПСГ. Так, за даними Мінпаливенерго, запаси "РУЕ" збільшилися з початку року з 9 до 15 млрд кубометрів, а запаси "Газпрому" на початок травня склали 9,4 млрд кубометрів в порівнянні 1,2 млрд кубометрів на початок січня.
"До початку жовтня на ринку складеться наступна ситуація. У "Нафтогазу" не буде необхідних обсягів природного газу для постачання споживачів,- вважає член комітету з ПЕК Верховної ради Михайло Волинець.- У той же час у "Газпрому" і "РУЕ" не буде проблем з наявністю газу в ПСГ. Вони поступово почнуть захоплювати український ринок, постачаючи газ безпосередньо споживачам".
За матеріалами ЛIГАБiзнесIнформ, УНІАН, Українські новини
До цієї новини немає коментарів