В Ужгороді майже 200 ромських дітей вступили до шкіл після попереднього навчання
Як розповідає Елеонора Кулчар, голова благодійного фонду «Благо» та національна координаторка Мережі REYN-Україна, центр для дошкільної підготовки ромських дітей запрацював в Ужгороді у 2014 році. Окрім власне підготовки дошкільнят, у Соціальному центру проводять роботу із батьками. «Ми допомагаємо ромським дітям отримати дошкільну підготовку, вчасно почати навчатися в школі. Тобто забезпечуємо їм можливості, яких свого часу не мали їхні батьки. Формується група, з дітьми проводить заняття вчитель та помічник вчителя. Заняття проходять щодня по 3-3,5 години із січня по серпень. Ми навчаємо читати, рахувати, писати, мислити творчо і вміти піклуватися про себе», – каже Елеонора Кулчар.
Робота фонду з дорослими спрямована на розуміння батьками відповідальності, формування у них педагогічної культури. Заняття з дорослими відбувається раз на тиждень за матеріалами, які фахівці центру розробили самостійно. «Говоримо про виховання дітей, турботу про їхнє здоров'я, освіту, розвиток, взаємну підтримку, усвідомлення свого обов'язку стосовно дітей і людей похилого віку, і про спільне проведення часу», – пояснює пані Елеонора.
Загалом з 2014 року у Соціальному центрі «Благо» в Ужгороді пройшли навчання понад 300 дошкільнят, із них близько 200 вступили до загальноосвітніх середніх шкіл завдяки підготовці у центрі. Цьогоріч із 25 учнів одинадцять уже вступили до шкіл та розпочнуть навчання у першому класі з вересня. Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну БФ «Благо» відкрив шелтер для проживання внутрішньо переміщених осіб, мешканці прихистку – не лише роми, а й українці та представники інших національностей, які приїхали в Ужгород, рятуючись від війни.
«Після 24 лютого 2022 року ми почали роботу у новому напрямку. Фонд «Благо» взяв в оренду приміщення в Ужгороді, де колись функціонував готель. Зараз тут шелтер для переселенців, де наразі проживають понад 70 людей. А за весь період нашої роботи вдалося надати допомогу та тимчасовий прихисток для понад 2,5 тис.переселенців з Донецької, Харківської, Луганської, Київської, Одеської, Дніпропетровської, Запорізької, Сумської, Херсонської, Миколаївської областей», – каже Елеонора Кулчар.
У шелтері переселенці мають змогу отримати безкоштовне тимчасове житло, триразове харчування, засоби гігієни, також тут проводять навчальні та розвиваючі заняття з вчителем для дітей, групові заняття арттерапією і для дітей, і для дорослих. Переселенці мають можливість отримати тут юридичну консультацію та огляд лікарів.
«У шелтері завжди багато дітей, оскільки більшість ромських сімей багатодітні. Три рази на тиждень проводимо навчальні заняття, з дітьми займається вчитель, проводить розвиваючі уроки. Більшість дітей-переселенців, які проживають у шелтері, не пішли до школи в Ужгороді, а займаються онлайн у своїх класах. Після онлайн-уроків, діти мають змогу займатись з нашим вчителем, який допомагає їм у виконанні домашнього завдання та якщо потрібно пояснює шкільний матеріал який діти не зрозуміли на своїх онлайн-уроках», – розповідає керівниця центру «Благо».
Двічі на тиждень у шелтері також проводять групові заняття з арттерапії з психологом для діток. Елеонора Кулчар зазначає, що дорослі легше пристосовуються до умов переселення, а для дітей цей процес та адаптація до нового місця проживання проходить значно важче. Проте, у дорослих виникають інші проблеми, здебільшого це відсутність документів і незнання, як їх оформити. «Багато ромів втратили документи під час війни. У когось всі документи згоріли в будинку під час бомбардування, хтось втратив паспорт під час евакуації. Ситуацію ускладнює те, що багато із ромів-переселенців не вміють читати та писати, погано володіють українською мовою, не можуть зареєструватися як ВПО. Тому в шелтері два рази на тиждень проходять консультації з юристом, який допомагає вирішити питання та надає консультації», – зазначає Елеонора Кулчар.
Довідка: Закарпатський обласний благодійний фонд «Благо» координує Мережу REYN-Україна. Мережа працює по всій території України та має чотирьох регіональних координаторів у таких областях: Одеська, Хмельницька, Черкаська, Львівська. Мережа REYN-Україна об’єднує освітян, соціальних працівників, медиків, батьків, представників влади, організації та волонтерів, які працюють з ромськими дітьми та прагнуть підвищувати власний професіоналізм та удосконалювати підходи до роботи. REYN-Україна є частиною великої міжнародної родини REYN до якої входить 11 країн Європи, серед яких і Україна.
-->
До теми
- Актуальні питання безпеки в освіті Закарпаття: аналіз підготовки навчальних закладів
- 6 грудня – День Збройних сил України. Вдячні за захист!
- В Ужгородській міській раді нагородили волонтерів
- В Ужгороді затвердили дворічний план інтеграції ромів у громади
- Майже 75% українців готувалися до можливих проблем з енергопостачанням взимку
- В Україні спростили процедуру проходження ВЛК
- В Ужгороді відкрили Спортивно-реабілітаційний центр для осіб з інвалідністю та ветеранів війни
- Опитування: Українці очікують взимку покращення ситуації на фронті, але погіршення в економіці
- Усім приготувати документи: про що йдеться у рішенні Ради оборони Закарпатської області
- ДПС України: Увага! Очікується ускладнення руху перед пунктом пропуску «Ужгород»
- Від 450 до 3100 грн: яку доплату отримали закарпатські пенсіонери до Дня незалежності
- На Закарпатті з 1 грудня запровадили перевірку документів: текст розпорядження
- Громади Закарпаття запрошують до участі у новій навчальній програмі щодо адміністративної процедури
- Закарпатська митниця: Словаччина підтвердила блокування кордону з 15.00 1 грудня
- До 1 грудня ТЦК отримають списки всіх призовників
- Загальнонаціональне опитування: Динаміка ставлення українців до міжнародних союзів
- На ударний дрон для підрозділу аеророзвідки 68 окремого батальйону Закарпатської ТРО відправляли кошти волонтери та благодійники з 16 країн світу
- Ужгородська міська дитяча клінічна лікарня отримала чергову допомогу від словацьких партнерів
- В Ужгороді перейменували 10 вулиць
- Порядок виплат для переселенців оновлено. Що змінилося?
До цієї новини немає коментарів