Молодь постаріє без пільгових кредитів
За словами глави правління Держфонду сприяння молодіжному житловому будівництву Валерія Омельчука, молоді родини можуть до зими залишатися без пільгових кредитів на житло.
Причиною настільки безрадісного прогнозу стало те, що держава виділила недостатньо коштів, і Фонд занадто швидко їх витратив. Так, у держбюджеті - 2006 на програму передбачили 30 млн грн., а договорів уклали стільки, що бюджетні гроші, розраховані на рік, використали за один квартал.
У підсумку молоді позичальники потрапили в подвійний капкан - одним тепер не бачити пільгових кредитів, поки держава не виділить грошей. І вже зовсім не пощастило тим, кому Фонд обіцяв оплатити частину відсотків з житлового кредиту в комерційному банку. Тепер цим родинам доведеться розраховуватися по іпотеці самостійно і чекати, поки Фонд поверне їм борги.
Валерій Омельчук обіцяє поставити перед парламентом питання про додаткові гроші на кредитування житла для молодих родин. Якщо депутати підтримають прохання, відшкодування відновляться вже в поточному році. У протилежному випадку нові угоди з компенсації будуть укладатися тільки після прийняття держбюджету-2007. А це, за досвідом попереднього років, процес довгий. Так що подарунків до Нового року молоді очікувати не доводиться.
Борги, що накопичилися, з відшкодування кредитів Фонд збирається повернути в найкоротший термін. Поки ж для компенсації банківських відсотків Мінфін виділив з бюджету додатково 30 млн грн. - це третина від необхідної суми. Їх планується перелічити вже в III кварталі 2006 року. Омельчук підкреслив, що Кабмін розглядає проект постанови, завдяки якому механізм компенсації відсотків по кредитах молодим буде покращено.
Але в будь-якому випадку - програма пільгового кредитування молоді скоротить свої масштаби. Фонд припускає, що в майбутньому тих, хто потребує кредит стане менше. Це відбудеться в результаті впровадження нової системи добору позичальників. Вона стала частково застосовуватися з березня цього року - для запобігання корупції з боку працівників Фонду. За новою системою, рішення про кредит приймається на рейтинговій основі, а не винятково чиновником. Через 4 місяці ефективність цієї системи проаналізують і будуть втілювати в життя.
Тим часом, за перші 10 днів червня 2006 року одразу три провідні гравці столичної іпотеки підвищили вартість кредитів на покупку житла на вторинному ринку. Зокрема, "Укрсоцбанк" збільшив вартість позик на 0,5 % у доларах. Тепер вона складає 12,5% і 12,7% річних відповідно.
Інший великий банк - "Райффайзенбанк Україна" - підняв процентну ставку по гривневих позиках на два пункти - з 15,5% до 17,5 % річних.
Банк "Надра" підвищив процентні ставки по кредитах для усіх валют: з 15,5% до 16 % у національній валюті і з 9,5% до 10% річних у доларах. Також змінився розмір щомісячної комісії, що стягує дана установа по житлових позиках: тепер вона складає 0,5% від суми заборгованості за кредитом (раніше - 0,35%).
Павло Гук, "15 минут"
До цієї новини немає коментарів