110 спроб незаконного переміщення товарів серед гуманітарної допомоги на 20,7 млн грн виявили минулоріч закарпатські митники

На підставі аналізу інформації щодо законності переміщення товарів гуманітарної допомоги на митну територію України закарпатські митники викривають різні махінації та схеми ділків, які намагаються обійти митне законодавство та використати гуманітарну місію в комерційних та інших протиправних цілях.
Так, у 2023 році виявлено та задокументовано 110 спроб незаконного переміщення товарів серед гуманітарної допомоги, шляхом недекларування або подання документів, що містять неправдиві відомості, на загальну суму 20,7 млн. грн.
Серед майже 1,2 тисяч найменувань предметів правопорушення: медичні препарати, косметичні засоби, промислові і продовольчі товари, сучасна мобільна та сільськогосподарська техніка, брендовий одяг і взуття, автомобілі тощо. Товари визнавалися гуманітарними за декларативним принципом і без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги. Так, у серпні 2023 року виявлено схему незаконного ввезення в Україну 69 автівок під виглядом гуманітарної допомоги. Жителі Закарпаття вдалися до хитромудрої оборудки, аби завезти на митну територію України з Чехії іномарки з уникненням сплати чималенької суми митних платежів. За даним фактом Закарпатська митниця направила до правоохоронного органу повідомлення про протиправні діяння, що містять ознаки злочину, передбаченого ст. 358 ККУ.
Також часто фіксуються факти не задекларованих медичних препаратів із вмістом наркотичних або психотропних речовин серед інших медикаментів, які переміщуються через митний кордон України як гуманітарна допомога. У такий спосіб ділки сподіваються не лише на спрощений порядок проведення митних формальностей, а й - «тишком-нишком» завезти заборонені до обігу медпрепарати. Та, досвідчених інспекторів не проведеш!
Приміром, на митному посту «Ужгород-автомобільний», що на кордоні зі Словаччиною, припинено спробу незаконного переміщення значної партії психотропних медпрепаратів, які переміщувалися під виглядом гуманітарної допомоги. Майже 9 тисяч таблеток-транквілізаторів, обіг яких заборонено, везли в Україну серед їжі тварин та памперсів. В іншому випадку, через митний пост «Вилок», що на кордоні з Угорщиною, іноземець хотів завезти мікроавтобусом в Україну гуманітарну допомогу, серед якої переміщувалися без будь-яких дозвільних документів медпрепарати психотропної дії, які, нібито, потребувала релігійна громада на Закарпатті. За даними фактами до правоохоронних органів направлено повідомлення про протиправне діяння, що містить ознаки злочину за статтями 307, 309 ККУ.
Серед хитромудрих схем - направлення вантажів гуманітарної допомоги на адреси отримувачів без їх згоди або без їх відома, використовуючи виключно реквізити організацій отримувачів гуманітарної допомоги, що знаходяться у відкритому доступі. Таким чином ділки намагаються використати товари гуманітарної допомоги не за призначенням і щоб не надійшли до осіб, які їх дійсно потребують. А ще – обійти декларування товару та сплату митних платежів. Так, до прикладу, перевізник віз зі Словаччини гуманітарну допомогу - побутову техніку. Під час ретельної перевірки на кордоні виявлено «зайвий» товар, який прямував на адресу благодійного фонду в столиці під виглядом гуманітарного вантажу, аби обійти оподаткування. Вартість вилученого комерційного товару, а це печі на дровах та комбіновані плити – понад мільйон грн.
Зважаючи на певні критерії ризику та для перевірки достовірності відомостей, що заявляються у деклараціях, Закарпатська митниця звертається до ОВА надати підтвердження отримання вантажів з гуманітарною допомогою кінцевими отримувачам. У разі виявлень яких-небудь порушень, інформуються правоохоронні органи та направляються запити на адреси іноземних відправників або дарувальників товарів гуманітарної допомоги.
Торік направлено 1 071 запит отримувачам гуманітарної допомоги щодо підтвердження чи спростування ними отримання гуманітарних вантажів. Відтак, запроваджено 74 справи про порушення митних правил на загальну суму майже 12 млн. грн.
До теми
- Із початку року закарпатські митники задокументували 238 протоколів про порушення митних правил на 28,4 млн грн
- За І квартал 2025 року надходження від Закарпатської митниці становили 4,8 млрд гривень
- У 2024 році експорт товарів на Закарпатті становив 1446,2 млн дол. США
- Найбільше імпортних товарів через Закарпатську митницю з початку року ввезли із Чехії - на 20 млрд грн
- У 2024 році до місцевих бюджетів Закарпаття надійшло 23,2 млн грн туристичного збору
- За перші 2 місяці 2025 року закарпатські митники скерували до Держбюджету понад 2,9 мільярдів гривень
- 163 протоколи про порушення митних правил на понад 20 млн грн задокументували з початку року закарпатські митники
- У січні закарпатські митники оформили понад 10 тисяч митних декларацій
- 2025 рік Закарпатська митниця розпочала зі стабільного наповнення Держбюджету – за січень спрямували 1,3 млрд грн митних платежів
- Відповідальність суб’єктів зовнішньоекономічного господарювання: до бюджету додатково сплачено понад 9 млн. грн.
- У 2024 році закарпатські митники викрили «експортні» оборудки лісової продукції на мільйони гривень
- Конфіскат на митних складах Закарпатської митниці: що вилучали і на скільки у 2024 році
- У 2024 році до загального фонду місцевих бюджетів області надійшло 10,2 млрд грн
- Закарпатські митники упередили 58 спроб незаконного ввезення товарів під виглядом гуманітарної допомоги
- Понад 300 тисяч тонн гуманітарних вантажів оформили закарпатські митники від початку війни
- Закарпатська митниця: у 2024 році порушники митних правил сплатили у Держбюджет понад 30 мільйонів гривень
- Торік Закарпатська митниця видала понад 8 тисяч сертифікатів EUR.1 до 30 країн світу
- Закарпатська митниця: понад 220 млн грн сплатили минулоріч за розмитнення власники придбаних за кордоном іномарок
- Найбільше експортували зерно, а ввозили автомобілі та побутову техніку - Закарпатська митниця про роботу у 2024 році
- За підсумками року Держбюджет поповнився 21 мільярдом митних платежів від Закарпатської митниці
До цієї новини немає коментарів