Протидія домашньому і сексуальному насильству – аналітики пояснюють зміни до кримінального законодавства
На думку аналітиків Центру спільних дій, законопроєкт сприятиме розслідуванню випадків домашнього та сексуального насильства.
Законопроєкт доповнює перелік кримінальних правопорушень проти статевої свободи та недоторканості людини. До наявних у чинному законодавстві – зґвалтування, сексуального насильства та розбещення неповнолітніх, пропонують додати також примушування до шлюбу, аборту чи стерилізації.
Згідно зі змінами, кримінальне провадження у таких злочинах зможуть почати за заявою будь-якої людини. Нині це відбувається лише за зверненням (потерпілої чи потерпілого).
“Публічне обвинувачення означає, що заявити про домашнє чи сексуальне насильство зможе будь-хто. Наприклад, сусідка стала свідком і написала заяву. Часто постаждалі від цих злочинів не висувають звинувачення самостійно через страх, сором або залежність від кривдника. Дозвіл іншим повідомляти про випадки насильства збільшує шанси захистити потерпілих, які могли б залишитися без допомоги в іншому разі”, – пояснює аналітикиня Ірина Корженкова.
Ще одна новація в тому, що угоду про примирення із підозрюваним чи обвинувачуваним зможе ініціювати лише потерпіла (чи потерпілий) або їхній законний представник.
Також, відповідно до законопроєкту, потерпілі мають невідкладно пройти судово-медичну експертизу. Аналітикиня Ірина Корженкова вважає, що такий крок допоможе уникнути ретравматизації, яка може призвести до відмови постраждалої від насильства людини брати участь у кримінальному провадженні.
“Невідкладна експертиза зменшує тривалість процедури, кількість допитів та покращує умови для постраждалих. Тобто їм не потрібно буде зайвий раз звертатися до відповідних органів, відтворювати показання, тобто переживати стрес й зазнавати повторної травми”, – каже Корженкова.
Цей законопроєкт вносить в Кримінальний процесуальний кодекс норми на виконання Стамбульської конвенцію, яка має на меті запобігати сексуальному та домашньому насильству.
Ратифікація Стамбульської конвенції була однією вимог для вступу України до ЄС. Закон про ратифікацію президент Володимир Зеленський підписав у червні 2022 року, хоча Україна підтримала конвенцію ще у 2011 році. Раніше аналітики Центру спільних дій детально розповіли про основні пункти конвенції та до чого вона зобов?язує Україну.
До теми
- Володимир Зеленський нагородив трох закарпатців
- На пункті пропуску «Чоп-Захонь» завершуються роботи з модернізації
- Віктор Єленський: «Нам треба плекати і розвивати ті дружні відносини між українцями та угорцями, які історично склалися на Закарпатті»
- Пункт пропуску Лужанка-Берегшурань реконструюють за майже 10 мільйонів євро
- МОЗ: 12 переваг майбутньої цифровізованої системи, яка замінить МСЕК
- Керівник ОВА відвідав релоковане підприємство, яке переїхало на Закарпаття із Харківщини
- Пліч-о-пліч із Дніпровщиною: фахівці із Закарпаття вирушили до Кривого Рогу, де виникла кризова ситуація із теплопостачанням
- Щодо пропуску осіб за лінію інженерних споруджень на ділянці Чопського прикордонного загону
- На платформі е-Ветеран можна подати заяву до фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб
- Без черг та додаткових дій: отримуйте «Зимову єПідтримку» через Укрпошту у призначений день виплати пенсії або субсидії
- Бронювання знову доступне через Дію: нові правила, умови та детальна інструкція, як забронювати працівника
- 602 особи з інвалідністю скористалися послугами Закарпатської служби зайнятості з початку року
- Упродовж 2024 року закарпатські патрульні винесли 100 постанов за порушення правил перевезення дітей
- Мирослав Білецький: "Потягом до Будапешта з Києва та Берегова ще до кінця року - реальність"
- Перспективи розбудови індустріального парку «БФ ТЕРМІНАЛ» на Берегівщині обговорили під час візиту угорських партнерів
- Українські та угорські посадовці відвідали виробничо-перевантажувальний комплекс на Берегівщині
- Закарпатським підприємцям сьогодні розкажуть про зміни у бронюванні працівників
- На Закарпатті спільно з делегацією Угорщини провели консультації щодо перспектив розвитку прикордонної інфраструктури – Мирослав Білецький
- Бронювати працівників на Закарпатті наразі можуть 518 підприємств - їх визнали критично важливими
- Віктор Микита: "Розширюємо логістичні й транзитні можливості України та Угорщини"
До цієї новини немає коментарів