В Ужгороді презентували закарпатську вишивку на Рушнику єднання

В Ужгороді презентували закарпатську вишивку на Рушнику єднання
Символічна акція відбулася напередодні, інформує департамент культури Закарпатської ОВА.

 

Мистецько-патріотичний проєкт Міжнародний вишитий рушник єднання «Цвіт вишиванки» був започаткований на Тернопільщині в межах проведення однойменного фестивалю в 2013 році. За задумом організаторів, полотно завдовжки понад 12 метрів повинне об’єднати 26 орнаментів з одного боку – це орнаменти всіх областей України, а також м.Київ та АР Крим, і стільки ж з іншого боку – орнаменти 26 країн із найбільшим зосередженням української діаспори.

Як розповіла директорка Департаменту культури та туризму Тернопільської ОВА Світлана Байталюк, наразі рушник уже прикрашають орнаменти вишивальниць із 9 країн, 13 областей України, Києва та Криму.

Цьогоріч Рушник єднання встиг побувати у 5 областях. До Закарпаття він прибув із Буковини наприкінці липня. Естафету перейняв Закарпатський обласний організаційно-методичний центр культури. За словами його очільниці Ганни Дрогальчук, бути дотичними до такого масштабного та важливого проєкту – дуже почесно і відповідально. До розробки та реалізації ідеї долучилася низка фахівців, зокрема, з Закарпатського музею народної архітектури та побуту, Закарпатського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України, а також Закарпатської академії мистецтв, де був розроблений шрифт для вишивання назви нашої області.

Щоб якнайкраще репрезентувати на Рушнику єднання вишивальні традиції Закарпаття, серед зразків із фондової збірки Закарпатського музею народної архітектури та побуту належало відібрати орнамент, що за структурою композиції, поєднанням основних та допоміжних мотивів, підбором кольорової гами був би автентичним, поширеним на більшості території краю і мав свою особливу, впізнавану символіку. Таким на думку фахівців виявився музейний рушник із Іршавщини. Для передання колориту орнаменту було використано нитки понад десяти кольорів. Вишивали роботу близького двох тижнів – голова Закарпатського обласного осередку НСМНМУ, заслужена майстриня народної творчості України Людмила Губаль, провідна методистка Закарпатського ООМЦК Олена Ваш і відома ужгородська майстриня-вишивальниця Анна Гайдук.

Директор Департаменту культури, заслужений артист України Євген Тищук передав від імені голови Закарпатської ОДА-начальника ОВА Мирослава Білецького вітання та слова подяки всім дотичним до знакової події. Він побажав, аби проєкт мав успішне продовження і згодом довершений Рушник єднання зміг бути презентований у кожній області України під мирним небом.

Своєю чергою Світлана Байталюк подякувала закарпатським колегам за участь і зазначила, що з Ужгорода Рушник єднання помандрує до США, де до вишивання долучаться тамтешні майстрині з української діаспори. Також вона поділилася, що по завершенню проєкту цей унікальний витвір планують передати на зберігання до Національного музею історії України. Крім того, організатори підготують альманах та фільм, присвячені етапам роботи над Рушником єднання, особливостям представлених орнаментів і майстриням-вишивальницям.

 

 

10 грудня 2024р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів