«В моїм серці Лемковина» – виставку з такою назвою відкрили в Закарпатському музеї народної архітектури та побуту

«В моїм серці Лемковина» – виставку з такою назвою відкрили в Закарпатському музеї народної архітектури та побуту
Про це інформує департамент культури Закарпатської ОВА.

 

 Представлено 89 лемківських витинанок авторства Марії Бурдяк та Галини Дудар. Експозиція наповнена сюжетами з лемківського побуту, мотивами народних пісень і писанковими орнаментами, виконаними у техніці, що нагадує лемківське воскове письмо.

 Від імені очільника Закарпатської ОВА Мирослава Білецького привітав організаторів і відвідувачів непересічної мистецької події директор Департаменту культури, заслужений артист України Євген Тищук. Він поділився враженнями від представлених робіт і наголосив на важливості збереження та популяризації цього витонченого мистецтва.

 З вітальним словом виступили директор музею, доктор історичних наук Василь Коцан, голова секції декоративно-прикладного мистецтва Закарпатської організації Національної спілки художників України Вікторія Кузьма, голова Всеукраїнського товариства «Лемківщина» Оксана Данилів, директорка музейного комплексу «Лемківське село» в м.Монастириська Тернопільської області Віра Дудар, майстриня народної творчості, членкиня Національної спілки майстрів народного мистецтва України з м.Тернопіль Галина Дудар, а також художниця-модельєрка, членкиня Національної спілки майстрів народного мистецтва України Марія Купарь.

 Як зазначають організатори, виставка є не лише представленням для поціновувачів краси лемківських витинанок, а й даниною пам’яті трагічним сторінкам українського народу 80-річної давнини – примусовому виселенню автохтонних українців із Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944-1951 роках.

Після відкриття виставки Галина Дудар провела майстерку з виготовлення витинанки для студентів Фахового коледжу мистецтв ім. А.Ерделі Закарпатської академії мистецтв, – повідомляє Ужгородський Скансен.

 Оглянути експозицію можна до 15 травня.

Довідково:

 Галина Михайлівна Дудар (нар.1961 р.) – українська вчителька-методистка, майстриня народної творчості (2013), членкиня Національної спілки майстрів народного мистецтва. Закінчила фізико-математичний факультет Тернопільського державного педінституту імені Ярослава Галана (1983). Працювала учителькою математики Тернопільської загальноосвітньої школи № 19 (1983-2024), нині – керівниця гуртка «Українська витинанка» Тернопільської школи народних ремесел (від 2024). Роботи зберігаються у фондах Тернопільського обласного краєзнавчого музею, Ягільницькому народному музеї; Тернопільського обласного художнього музею, у приватних колекціях у Німеччині, у національному музеї народного мистецтва в Польщі, у Купішскіському музеї Литви.

???? Марія Бурдяк (Ковальчик) (1931-2020) – фольклористка, вчителька, громадська діячка. У 1945 виселена з родиною в с.Ягольницю Чортківського району на Тернопільщині. У 1951 –1957 рр. навчалась на філологічному факультеті Чернівецького університету. Її цікавили лемківські говірки, тому й дипломна робота «Говори лемків», опрацьована на основі говірки її рідного села. З 1957 р. працювала вчителькою української мови і літератури в середній школі. У свій час була членкинею обласного об’єднання збирачів народної творчості «Джерело». Відома як автор численних статей, нарисів у періодичній пресі.

 

 

01 травня 2025р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів