«Світ писанки» в Ужгороді: передчуття Великодня та підтримка захисників

Відучора у Закарпатському музеї народної архітектури та побуту працює Міжнародна виставка-ярмарок «Світ писанки». Традиційний захід проводять уже водинадцяте, і вчетверте – як благодійний.
Мистецьку атмосферу з нагоди відкриття виставки створив народний аматорський вокальний ансамбль «Ужанка» клубу с.Коритняни Холмківської сільської ради.
Від імені очільника Закарпатської ОВА Мирослава Білецького учасників привітав директор Департаменту культури, заслужений артист України Євген Тищук. Він поділився враженнями від представленого писанкового розмаїття та подякував авторам і співробітникам музею за те, що бережуть, примножують та популяризують нашу культурну спадщину. Саме в українській вишивці та писанці втілено унікальний код нації, що передається від покоління до покоління. Як зауважив Євген Тищук, у наш стрімкий час далеко не всі мають змогу відтворювати писанкарські традиції вдома, проте завдяки музею, на базі якого діють творчі майстерні та щороку відкривається ця ошатна виставка – маємо змогу стати ближчими до наших духовних витоків і культурних здобутків.
Голова Закарпатської організації Національної спілки художників України, народний художник України Борис Кузьма поділився: «Для мене писанка – це як закодоване послання нашим майбутнім поколінням. Тому що ця теплота рук і серця, яку передає людина, котра розмальовує писанку, є дуже важливою. Маємо цінувати надбання, які залишили нам наші предки. В мене вдома теж є невеличка колекція писанок від моєї бабки, моєї мами, і це для мене – щось вічне та справді цінне».
Детально розповів про виставку директор музею, доктор історичних наук Василь Коцан. Так, цьогоріч зібрано близько 700 писанок у найрізноманітніших техніках. Це як зразки з музейної колекції, так і авторські роботи сучасних майстрів та майстринь із України, Польщі, Словаччини, Чехії, Румунії, Хорватії, США. Писанки тематично доповнені вишитими рушниками, живописними творами й архівними світлинами.
Також Василь Коцан нагадав присутнім, що виставка була започаткована в 2015 році музеєм спільно з Закарпатським обласним організаційно-методичним центром культури та Закарпатською академією мистецтв. Відтак запросив до вітальних виступів завідувача кафедри декоративно-прикладного мистецтва ЗАМ, кандидата мистецтвознавства Романа Пилипа, очільницю Закарпатського ООМЦК, заслужену працівницю культури України Ганну Дрогальчук і колишню директорку музею, заслужену працівницю культури України Габріелу Андял.
Зокрема, Роман Пилип долучився до заходу і як знаний майстер, котрий надав власні писанки, реконструйовані за зразками з фондової збірки музею. Він мовив про важливу роль цього виставкового проєкту в популяризації писанкарських традицій краю, особливо серед молодого покоління, а також відзначив, що писанка вчергове об'єднала різні області України в одне ціле, і дуже символічно, що така, здавалося б, крихка річ зможе допомогти давати відсіч ворогу, завдяки небайдужим, які придбають писанки з благодійною метою.
У продажу – майже половина з представлених писанок. Всі кошти будуть спрямовані для ЗСУ.
Виставка-ярмарок діятиме до 7 травня.
До теми
- В Ужгороді фіксують зростання випадків захворювання на кір – медики закликають вакцинуватися
- В Ужгороді влаштували перформанс із тисячею паперових журавлів
- В інклюзивній майстерні-кав'ярні «Янгол» продовжують серії різноманітних майстер-класів
- Унікальну операцію провели у Клінічній лікарні планового лікування в Ужгороді
- Ужгородців закликають долучитися до обговорень про перейменування однієї з вулиць на честь ректора Закарпатської академії мистецтв Івана Небесника
- У 2024 році в Ужгороді від туберкульозу померли 16 людей. Медики наголошують: ця хвороба виліковна, якщо вчасно її діагностувати
- Сакура в кадрі: благодійний фотоконкурс стартував в Ужгороді
- Соціальні майстерні БФ "Карітас–Ужгород" допомагають людям з ментальною інвалідністю
- Жінок, які чекають чоловіків з війни, запрошують в Ужгороді на захід з емоційної та психологічної підтримки
- Якість повітря в Ужгороді моніторять у лабораторії спостережень Закарпатського гідрометцентру
- У січні в Ужгороді народилося 201 маля — вага найменшого 930 грамів
- В Ужгородській міськраді проаналізували епідемічну ситуацію: захворюваність на ГРВІ, грипу і COVID-19 зростає
- У закарпатському облмуздрамтеатрі запрацювала дитяча театральна студія
- Ужгородський батальйон ТрО потребує патріотів, які бажають стати на захист Батьківщини поруч з побратимами-закарпатцями
- Як у Закарпатській обласній клінічні лікарні ім. Андрія Новака протезують захисників України
- В Ужгороді минулого року соціальні працівники отримали 382 повідомлення про факти домашнього насильства
- Загальнонаціональна хвилина мовчання: в Ужгороді двічі на тиждень проводитимуть акцію пам'яті полеглих Героїв
- В ужгородській кав’ярні військових безкоштовно пригощають кавою
- Солдат ламається не на війні, а коли вертається назад - автор «Історії, яку варто почути» Євген Дубровський
- Графік святкових богослужінь до свята Богоявлення (Хрещення Господнього) та освячення води 2025 року в Ужгороді
До цієї новини немає коментарів