Побачила світ документальна книжка Олександра Гавроша «Розбійники Карпат» 

Тернопільське видавництво «Навчальна книга – Богдан» видало нову документальну книжку ужгородця Олександра Гавроша «Розбійники Карпат» в серії «Ім’я на обкладинці». Вона розповідає про таке характерне явище для Центральної Європи, як розбійництво.

 

«В народному сприйнятті «чорні хлопці» часто асоціювалося із стихійною боротьбою проти соціального та національного гноблення, з прагненням до волі та справедливості, про що свідчить багатий фольклор в усіх без винятку народів Карпат» – пояснює Олександр Гаврош. Сам він почав серйозно досліджувати цю тему, коли почав писати свої відомі дитячі книжки «Пригоди тричі славного розбійника Пинті» та «Розбійник Пинтя в Заклятому місті».  

У «Розбійниках Карпат» автор уперше в нашій літературі докладно описує не тільки найвідоміших опришків українських Карпат, але й розбійників Словаччини, Польщі, Румунії та Угорщини, спираючись на закордонні джерела. Окрім історичних нарисів, книжка містить і найвідомішу чеську п’єсу про закарпатського опришка Миколу Шугая «Балада для бандита» Мілана Угде, яка досі з успіхом йде на сценах Чехії і вперше перекладена українською мовою.

Книжка «Розбійники Карпат» написана популярним стилем і містить чимало фактологічних даних, що робить її цінною як для пересічного читача, так і для фахівців. Окрім авторських текстів, подані і переклади з відомих чеських та словацьких авторів (Івана Ольбрахта, Ота Голуба, Івана Сабо) на згадану тему, частина з яких вперше оприлюднюються українською у даному виданні.

Книжка щедро проілюстрована роботами відомих митців, що графічно доповнюють нариси про найвідоміших опришків Карпат.  Раніше в серії «Ім’я на обкладинці» виходили книжки Олександра Гавроша «Загадковий Духнович», «Таємниця Ерделі», «Нескорена Карпатська Україна», «Казки і казкарі».

Іванка Когутич

 

 

24 вересня 2025р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів