„Регіональнa стратегія розвитку Закарпатської області до 2015 року”

21 березня 2007 року в м.Ужгороді в залі Закарпатської обласної ради відбудуться збори активістів громадських організацій, присвячені партнерству влади і громадськості в розробці та реалізації „Регіональної стратегії розвитку Закарпатської області до 2015 року”.

 

21 березня 2007 року в м.Ужгороді в залі Закарпатської обласної ради відбудуться збори активістів громадських організацій, присвячені партнерству влади і громадськості в розробці та реалізації „Регіональної стратегії розвитку Закарпатської області до 2015 року”.

Зборам передуватиме прес-конференція їх організаторів, в якій візьмуть участь:

заступник голови обласної ради Василь Брензович;
начальник головного управління економіки ОДА Віктор Погорєлов;
директор департаменту міжнародного партнерства Канадського Інституту Урбаністики (м. Торонто) Ендрю Фарнкомб;
регіональний керівник Проекту партнерства Канада-Україна „Регіональне врядування та розвиток” Наталія Носа;
регіональний експерт Проекту партнерства Канада-Україна, виконавчий директор Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України Олег Лукша;
регіональний експерт Проекту партнерства Канада-Україна, президент Регіонального молодіжного екологічного об”єднання „Екосфера” Оксана Станкевич.
На збори запрошені близько 60 найбільш активних представників неурядових громадських організацій, освітніх і наукових закладів, мас-медіа, органів місцевого самоврядування і державної виконавчої влади, які впродовж 2005-2006р.р. приймали найбільш активну участь у заходах по розробці „Регіональної стратегії розвитку Закарпатської області до 2015 року”. А це – робота на числених семінарах, тренінгах і форумах, збір та опрацювання інформаційних матеріалів, розробка пропозицій і рекомендацій від зацікавлених груп громад області, експертна діяльність, залучення та інформування громадськості, анкетування, проведення конкурсів серед дітей, молоді і студентства, тощо.

Як відомо, Проект партнерства Канада-Україна „Регіональне врядування та розвиток”, діючи уже 2 роки на загальнонаціональному та регіональному рівнях, обрав Закарпатську та Запорізьку області в якості пілотних регіонів для передачі передового світового досвіду стратегічного планування розвитку територій. Цей проект здійснюється Канадським Інститутом Урбаністики (м.Торонто) за підтримки Канадського Агентства міжнародного розвитку. Впродовж 2005-2006 р.р. Проект партнерства Канада-Україна залучав до надання методологічної, інформаційної, освітньої та організаційно-практичної допомоги краю багатьох міжнародних та регіональних експертів, волонтерів, організовував зарубіжні стажування наших урядовців та експертів, ініціював встановлення партнерських зв”язків між регіоном Ніагара (провінція Онтаріо, Канада) та Закарпаттям, фінансово забезпечував проведення числених заходів та розробку і тиражування інформаційних матеріалів по стратегічному плануванню розвитку області. Та найголовніше – Проект партнерства Канада-Україна своєю цілеспрямованою діяльністю зумів поступово переконати всіх учасників процесу стратегічного планування на Закарпатті, що на Україні все-таки можна перейти від декларативного партнерства влади і громадськості до їх ділового співробітництва – і саме це стало передумовою розробки реалістичної Стратегії розвитку Закарпаття. Бо в ній, як мінімум, затверджені консолідовані громадськістю і владою – Бачення майбутнього краю, його Місія, Стратегічні пріоритети та Операційні цілі і завдання, що становлять реалістичну основу стратегії розвитку території і є необхідною передумовою подальшого співробітництва влади і громадськості.

Найбільш активний етап розробки Стратегії розвитку Закарпаття припав на липень-грудень 2006 року. Сильну напруженість у роботі над Стратегією викликало встановлення Урядом України у липні 2006 р. непродумано стислих строків розробки для всіх обласних стратегій розвитку – фактично

3-х місячний термін. Головною мотивацією розробки обласних стратегій розвитку декларувалось запровадження нового механізму фінансування з Державного бюджету України проектів регіонального розвитку – через укладання Регіональних угод між Кабінетом Міністрів України та обласною радою на фінансування інвестиційних проектів, але тільки тих, що відповідають затвердженій Регіональній Стратегії розвитку. Однак, наявність навіть такої вагомої мотивації, на думку найбільш активної частини громадськості області, не повинна була вплинути на якість і реалістичність розроблюваної Регіональної стратегії розвитку Закарпаття та участь у цьому процесі громадськості краю.

Тому саме на цьому етапі у серпні 2006 року 23 громадські організації утворили відкрите коаліційне об”єднання „За майбутнє Закарпаття”, яке нині нараховує 28 громадських об”єднань. Метою і основою практичної діяльності коаліції „За майбутнє Закарпаття” стала координація роботи громадських організацій у розробці базових елементів проекту Регіональної стратегії розвитку Закарпаття, узгодження своїх пропозицій у взаєминах і співпраці з владою. І для влади, і для громадськості області співпраця по стратегічному плануванню стала непростим випробуванням. В цей же період за організаційної підтримки Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України активізували свою участь у розробці пропозицій до Регіональної Стратегії розвитку міські і селищні (райцентри) ради Закарпаття, які представляють близько 32 відсотків населення краю і де зосереджено більше 80 відсотків його промислово-економічного потенціалу.

Саме громадськість краю брала найактивнішу участь в організованих у липні-листопаді 2006 року Проектом партнерства Канада-Україна та обласною владою 4-х обласних та 5-и міжрайонних семінарах, форумах і круглих столах, присвячених розробці проекту Регіональної стратегії. Стратегічному плануванню було присвячено 2 спеціальні засідання Закарпатського РВ АМУ. Саме на цих заходах були вироблені пропозиції базових елементів до проекту Регіональної стратегії розвитку Закарпаття – Бачення майбутнього, Місії, Стратегічних пріоритетів та Операційних цілей і завдань.

За рекомендацією Проекту партнерства Канада-Україна у співробітництві з обласною владою у листопаді 2006 року була утворена за участі експертів Проекту та фахівців ОДА робоча група по доопрацюванню і переробці проекту Регіональної Стратегії розвитку Закарпаття, який подав Інститут регіональних досліджень НАН України (м. Львів). Робоча група працювала з урахуванням пропозицій і зауважень громадськості і науковців краю. Кінець листопада і майже увесь грудень стали кульмінаційним періодом для реалістичності проекту Регіональної Стратегії розвитку Закарпаття. Практично всі зауваження і пропозиції громадськості і науковців краю були враховані робочою групою при підготовці проекту Стратегії до розгляду сесією обласної ради.

Закарпатська обласна рада на сесії 28 грудня 2006 року вперше в своїй історії розглянула і схвалила „Регіональну стратегію розвитку Закарпатської області до 2015 року”. При цьому вперше в Україні Стратегія розвитку регіону була розроблена з використанням передового світового досвіду і методології залучення широких кіл громадськості, а пропозиції і рекомендації громадськості були враховані у проекті Стратегії.

На зборах заплановано також коротко ознайомити учасників із подальшою роботою в області по стратегічному плануванню. Адже з прийняттям на сесії облради „Регіональної Стратегії” самому процесу стратегічного планування в регіоні ще тільки даний старт. На черзі – створення п”яти галузевих робочих груп відповідно до п”яти затверджених стратегічних пріоритетів та укладання Регіональних угод з Урядом України на їх реалізацію; вдосконалення системи показників та індикаторів виконання Стратегії і організація моніторингу, перегляд діючих цільових обласних програм соціально-економічного розвитку. Розпочалась розробка Стратегій розвитку районів та міст і селищ – райцентрів, для яких орієнтиром служитиме Регіональна Стратегія розвитку Закарпатської області до 2015 року.

Найактивнішим учасникам розробки Регіональної Стратегії Закарпаття – представникам громадських організацій, органів виконавчої влади і місцевого самоврядування, освітніх і наукових організацій на зборах будуть урочисто вручені спеціальні „Сертифікати учасників” від Закарпатської облради та Канадського Інституту Урбаністики, які засвідчуватимуть їх активну роль і участь у процесі стратегічного планування Закарпаття (список представлених до нагороди Сертифікатами додається).



Підготували регіональні експерти

та команда Проекту партнерства Канада-Україна

„Регіональне врядування та розвиток” на Закарпатті.


Наша адреса і контактні телефони:

61-12-97, м. Ужгород, вул.. Швабська, 71А, офіс 8.

 

20 березня 2007р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів