Щодо оподаткування подарунків
Консультує ДПА в Закарпатській області
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
ЛИСТ від 12.03.2007 р. № 2309/6/17-0216
Щодо оподаткування подарунків
(Витяг)
<...>
Законом України від 22 травня 2003 року № 889-IV "Про податок з доходів фізичних осіб" (п. 1.2 ст. 1, ст. 3, пп. 4.2.3 п. 4.2 ст. 4) установлено, що об’єктом оподаткування у платника податку є загальний місячний (річний) оподатковуваний доход, до складу якого включається, зокрема, сума (вартість) подарунків у межах, що підлягають оподаткуванню згідно з нормами ст. 14 цього Закону.
Відповідно до статті 720 Цивільного кодексу України сторонами у договорі дарування можуть бути як фізичні, так і юридичні особи (податкові агенти).
Якщо дарування йде від фізичної особи, кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються за правилами, встановленими Законом № 889 для оподаткування спадщини.
Одразу слід зазначити, що згідно із Законом № 889 оподаткування спадщини і подарунків провадиться в однаковому порядку і за однаковими ставками.
Оподаткування спадщини регулюється ст. 13, а подарунків - ст. 14 Закону № 889, до яких Законом України від 19 січня 2006 року № 3378-IV "Про внесення змін до Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" щодо оподаткування спадщини" внесено зміни, які набрали чинності з 1 січня 2007 р.
Так, починаючи з 1 січня 2007 р. при одержанні свідоцтва про право на спадщину (або нотаріальному посвідченні договору дарування) спадкоємцями (обдарованими), що є членами сім’ї спадкодавця (дарувателя) першого ступеня споріднення, оподаткування здійснюватиметься за нульовою ставкою податку до будь-якого об’єкта спадщини (подарунку), тобто взагалі не оподатковуватиметься. До членів сім’ї першого ступеня споріднення згідно зі ст. 1 Закону № 889 належать подружжя, їх діти та батьки.
При отриманні спадщини (подарунка) спадкоємцями (обдарованими), що не є членами сім’ї спадкодавця (дарувателя) першого ступеня споріднення, оподаткування провадитиметься за ставкою податку, визначеною п. 7.2 ст. 7 Закону № 889 (5 %), до будь-якого об’єкта спадщини (подарунка).
При одержанні спадщини (подарунка) від іноземця (нерезидента) застосовуватиметься ставка оподаткування, визначена п. 7.1 ст. 7 Закону № 889, тобто 15 %.
При отриманні спадщини (подарунка) у вигляді власності, визначеної в підпунктах "а", "б", "д" п. 13.1 ст. 13 (нерухоме та рухоме майно, кошти), особою, яка є інвалідом I групи або має статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, застосовуватиметься нульова ставка оподаткування до вартості такої власності.
Поряд із внесеними змінами у 2007 році залишається чинною норма стосовно того, що особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці (обдаровані), які отримали спадщину (подарунок). Тобто особи, які одержать у 2007 р. спадщину чи подарунок, будуть зобов’язані до 1 квітня 2008 р. подати до податкового органу за місцем своєї податкової адреси річну податкову декларацію та сплатити податок з такого доходу.
Не підлягатимуть оподаткуванню доходи як кошти або майно (майнові чи немайнові права), подаровані одним членом подружжя іншому, в межах їх частини спільної часткової чи спільної сумісної власності, а також батьками дітям, у тому числі зачатим за життя та народженим після, і дітьми батькам, у межах їх частини спільної часткової власності згідно із законом.
В інших випадках, коли дарувальник - юридична особа, зокрема, у разі надання подарунка платнику податку підприємством - податковим агентом, вартість такого подарунка згідно з п. 1.2 ст. 1 Закону № 889-IV є доходом, одержаним із джерел з України, який з 1 січня 2007 року підлягає оподаткуванню за ставкою 15 % від об’єкта оподаткування.
Заступник Голови Л. Боєнко
До цієї новини немає коментарів