"Проривний" бюджет — 2008: будемо жити по-новому?
Довгоочікуваний Держбюджет на 2008 рік таки прийняли ще до нового року.
Як аргументувала в поданні прем’єр-міністр Юлія Тимошенко, такий поспіх викликаний з тим, щоб пакет соціальних стандартів, закладений у бюджеті на цей рік, уже набув чинності з 1 січня.
ама Юлія Володимирівна назвала новоприйнятий бюджет новорічним подарунком українському народові. Він різниться від минулорічних державних кошторисів принаймні тим, що націлений нібито на покращення добробуту простих людей — чимало соціальних показників у ньому зросли тощо. Та є ще один нюанс, новоприйнятий бюджет написаний за сім днів (!). Цей фактор викликає сумнів у цілісності кошторису. Аналізуючи показники, закладені в документі щодо соціальних питань, випливає, що мінімальна зарплата до прожиткового мінімуму все ще не дотягуватиме, що надія на відшкодування заощаджень є, однак розміри їх усе одно не тішать... Чи можна цей бюджет назвати кроком до суспільного "прориву", сказати поки що важко. У нього є як прихильники, так і противники. Поживемо — побачимо... А поки пропонуємо ознайомитися з тим, що готує нам рік новий.
Зарплата не дотягує до прожиткового мінімуму
Основною метою розроблення зазначеного законопроекту є забезпечення реальними фінансовими ресурсами нових соціальних стандартів, зокрема збільшеного розміру мінімальної заробітної плати з відновленням міжпосадових (міжкваліфікаційних) співвідношень в оплаті праці працівників бюджетних установ (з 1 січня 2008 р. — 515 гривень, з 1 квітня — 525, з 1 жовтня — 545, з 1 грудня — 605 гривень на місяць) та здійснення заходів третього етапу запровадження Єдиної тарифної сітки в бюджетній сфері. На зазначені цілі з бюджету порівняно з минулим роком додатково спрямовано майже 24 млрд. гривень.
Водночас зросте й розмір прожиткового мінімуму для всіх основних соціальних і демографічних груп населення, у тому числі для осіб, які втратили працездатність. Розмір прожиткового мінімуму з 1 квітня зросте до 605 грн., із 1 липня — до 607 грн., із 1 жовтня — до 626 грн.; для тих, хто належить до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей до 6 років: із 1 січня — 526 грн., із 1 квітня — 538 грн., із 1 липня — 540 грн., із 1 жовтня — 557 грн.; працездатних осіб: із 1 січня — 633 грн., із 1 квітня — 647 грн., із 1 липня — 649 грн., із 1 жовтня — 669 грн.; для осіб, які втратили працездатність: із 1 січня — 470 грн., із 1 квітня — 481 грн., із 1 липня — 482 грн., із 1 жовтня — 498 грн. Що стосується працівників бюджетної сфери, цьогоріч у бюджеті впроваджується в повному обсязі єдина тарифна сітка оплати праці працівників бюджетної сфери, що дозволить підвищити в середньому на 50 % заробітну плату висококваліфікованим працівникам бюджетної сфери. Так, наприклад, лікар-хірург 2-ї кваліфікації матиме на 45 % більше заробітну плату; вчитель вищої категорії так само; соціальний працівник 1-ї кваліфікаційної категорії — на 44 %; а провідний бібліотекар отримає підвищення заробітної плати на 65 %. Крім того, за словами Юлії Тимошенко, протягом року всім працівникам вищої категорії можна буде збільшити зарплату, і до грудня 2008 року, наприклад, учитель вищої категорії матиме приблизну середню заробітну плату 1283 грн., а лікар вищої кваліфікації — 1373 грн.
Пенсії по-новому: зрівнялівці — ні!
У Державному бюджеті передбачено доплату до пенсій дітям війни у розмірі 100 відсотків доплати, яку отримують учасники війни. На зазначену мету передбачено додатково 3,7 млрд. грн. Крім того, передбачається провести роботу з осучаснення пенсій та здійснити поетапне підвищення величини оцінки одного року страхового стажу, який застосовується для обчислення пенсії, а саме: вартість одного року дорівнюватиме з 1 січня 1,2 відсотка, з 1 жовтня — 1,35 відсотка. Це частково допоможе позбутися зрівнялівки. Однак постраждають учасники бойових дій. Якщо дохід кожного члена сім’ї складає 830 грн., помножений на коефіцієнт 1,2, то вони залишаються без суттєвих пільг. Наприклад, 75 % знижка при оплаті за житло та комунальні послуги тощо. Позитивним є збільшення заробітної плати для нарахування пенсії — з 306 грн. (яка враховувалася при перерахунку пенсії в 2004 році) до 928 грн., тобто більше ніж утричі.
За словами прем’єр-міністра, цьогорічна робота уряду буде спрямована на вдосконалення пенсійної реформи. Є обіцянки, що до кінця 2008 року нарешті матимемо єдиний Пенсійний кодекс, який органічно поєднуватиме солідарну пенсійну систему і персоніфіковану систему, що дасть змогу перейти на новий варіант формування пенсійного забезпечення. Отже, трансферт Пенсійному фонду у 2008 році в цілому збільшено на 9,9 млрд. гривень і його загальний обсяг становитиме понад 34 млрд. гривень.
Крім того, в січні пенсії українцям виплачуватимуться у два етапи. Як повідомляє УНІАН, міністр праці та соціального захисту населення Людмила Денисова наголосила, що з 2 січня будуть виплачуватися пенсії на рівні грудня у старому обсязі, а на другому етапі передбачається видати доплати після перерахунку пенсій. "Заяви про перерахунок пенсій нікому писати не доведеться — це буде зроблено автоматично. Якщо пенсіонер захоче звернутися за консультацією, він повинен отримати її і при цьому не стояти півдня в черзі, як це було раніше", — підкреслила Денисова.
Власник знеці-неного внеску в Ощадбанку отримає 1000 грн.
У законі передбачено механізм зменшення зобов’язань перед громадянами за знеціненими грошовими заощадженнями в сумі майже 20 млрд. грн. (минулоріч було закладено 750 млн. грн.), зокрема планується виділити з загального фонду 6 млрд. грн. та близько 12 млрд. грн. за рахунок понадпланових надходжень від приватизації державного майна для виплати власникам заощаджень у межах залишку вкладу в готівковій формі. Водночас у наступному році можна буде використовувати заощадження на суму 2 млрд. грн. для проведення безготівкових платежів за електричну і теплову енергію, природний газ, тверде паливо, послуги водопостачання і водовідведення, внесення квартирної плати за спеціально визначеним Кабінетом Міністрів України алгоритмом. Це дасть змогу деяким громадянам покрити борги за комунальні послуги.
Кожен власник знеціненого внеску в Ощадбанку отримає до 1000 гривень готівкою. Також уряд Юлії Тимошенко надасть право розраховуватися за товари та послуги грошима з ощадних книжок, однак після звірення сум заборгованості з Ощадбанком. Тимошенко не уточнила, коли саме закінчиться звірення сум заборгованості, натомість ствердила, що "у 2008 році ми зробимо справжню революцію в цій сфері. Без інфляції, знецінення та інших негативних процесів". Крім того, кожному громадянинові, за яким визнають право на повернення знецінених заощаджень, буде пропонуватися не забирати ці гроші, а залишити їх, за словами Тимошенко, на депозиті "під суттєву процентну ставку".
Стипендії для студентів розмі-ром з мінімальну зарплату
Розмір стипендії дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають на повному державному утриманні, збільшиться від 3 до 4,5 разу відповідно до того, де ці діти виховуються або навчаються.
Крім того, в новому бюджеті йдеться про суттєвий ріст стипендій для студентів. На 2008 рік стипендія вищих навчальних закладів І і ІІ рівнів акредитації з 133 грн., які є сьогодні, з 1 січня зросте до 200 грн., а з 1 вересня становитиме 400 грн. Для вищих навчальних закладів ІІІ і IV рівнів акредитації стипендія для студентів, яка сьогодні складає 159,6 грн., до кінця року складатиме 530 грн. За словами Тимошенко, це значить, що студенти будуть уже, як самодостатні люди, планувати свій бюджет.
Зросте допомога при народженні дитини
За першу дитину — 12 тис. 240 грн.
Передбачається збільшення розміру допомоги на дітей багатодітних сімей та встановлення його в розмірі 50 % прожиткового мінімуму з врахуванням доходів. Крім того, планується збільшення пенсій за особливі заслуги багатодітним матерям, які народили та виховали 5 і більше дітей, у 1,8 разу. Вперше уряд надаватиме пенсійні права батькам-вихователям будинків сімейного типу. Що стосується допомоги при народженні дитини, то з 1 січня на народження першої дитини допомогу родині даватимуть 12 тис. 240 грн., на другу дитину — 25 тис. грн., на третю і наступних дітей — 50 тис. грн. За словами Юлії Тимошенко, буде відпрацьована така модель, яка не дозволить батькам, що не дуже дбайливо ставляться до виховання дітей, зловживати цими грошима. Гроші будуть даватися на дитину цілеспрямовано.
P. S. Бюджет-2008 називають по-різному, хтось бомбою, хтось проривом, а хтось популізмом. Думки з цього приводу різні. Так, на одному з інтернет-сайтів, Олександр Голуб, народний депутат від фракції КПУ, вважає, що такі зміни призведуть до розриву бюджету, тому що вільних грошей на ці потреби в бюджеті реально немає. "Якщо їх і не буде, то подібне виділення приведе до небаченої інфляції і фактично повернення цих грошей обернеться у декілька разів збільшеними цінами", — переконаний представник КПУ. Володимир Зубанов, народний депутат від фракції Партії регіонів називає програму повернення зберігань Ощадбанком популізмом чистої води. "Вони навіть не передбачили 70 млрд. гривень пільг найбіднішим частинам населення, згідно з рішенням Конституційного суду. Тимошенко внески пообіцяла, і вона вирішила ними зайнятися. Вони не включили гроші на професійну армію", — зауважив регіонал. Лілія Григорович, народний депутат від фракції "Наша Україна", зазначила, що це тема передвиборної кампанії Юлії Тимошенко, і вона думає, що прем’єр виконає свої обіцянки. Іван Денькович, народний депутат від фракції БЮТ зазначив: "Всеукраїнський прорив — це реально. Я говорив з нашими людьми, які зараз зайняли міністерські пости і те, що творилося при уряді Януковича — розбазарювання грошей направо і наліво — ми припинимо. Я думаю, ми можемо повернути ці кошти простим людям. Це реально зробити".
Всеволод Степанюк, науковий співробітник Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України, вважає, що Тимошенко, кажучи про повернення внесків, просто одурює громадськість. "По-перше, та методика, за якою вона хоче їх повертати, передбачає, щоб люди стояли в чергах заради того, щоб просто перереєструвати свої внески. Тобто вже відсікається дуже багато людей, які просто не в змозі дістатися до найближчої ощадкаси. По-друге, вона збирається обмежувати внески тільки живими і лише невеликою сумою. Це також говорить про те, що вона одурює людей. Якщо, наприклад, у людини на рахунку лежало не дві, а десять тисяч, то чому їх їй не повинні повертати? Чому повертають лише найбіднішим верствам?", — зауважив Всеволод Степанюк.
Однак, яким бюджет є насправді і наскільки суттєвим є його соціальні стандарти, побачимо в кінці року...
Підготувала Людмила Федоришина
РІО
До цієї новини немає коментарів