Збережемо провісників весни!
Рання весна - час пробудження природи від зимового спокою. В день промені сонця набирають все більшої сили. Саме в цю пору року ми можемо спостерігати та відчути всю велич і красу природи рідного краю.
Посеред острівців білого снігу з’являються перші провісники весни – ранньовесняні квіти. Важко собі уявити, що вже в січні починається підсніжний розвиток ранньовесняних ефемероїдів - багаторічних цибулястих квіткових рослин.
На території Закарпатської області зростають такі види ранньовесняних рослин як Шафран Гейфеля (народні назви – бриндуші, ряст, рястик, кікерічки), підсніжник білосніжний, білоцвіт весняний та еритроній собачий зуб (народна назва – кандик).
Нажаль, багато з нас появу провісників весни може спостерігати на вулицях та ринках міст, де продаються зірвані, а часто й вимкнені разом з цибулинами рослини. Саме масове знищення ранньовесняних рослин з метою продажу приводить до зменшення їх кількості в природі та може призвести до повного зникнення цих видів.
Всі ці рослини знаходяться під охороною і занесені в Червону книгу України. Але нам завжди треба пам’ятати: якими б не були вдалими юридичні закони, вони не збережуть природу так, як свідома турбота кожної людини, її конкретні дії. На рослини потрібно дивитися як на необхідну ланку в існуванні життя – не лише людини, але й усіх живих істот. Захищаючи рослину ми при цьому захищаємо життя.
З метою забезпечення державного контролю за станом охорони, захисту, використання та відтворення червонокнижних видів рослин державною екологічною інспекцією в Закарпатській області щороку проводиться операція "Первоцвіт". В ході операції перевіряється дотримання вимог природоохоронного законодавства в місцях зростання найбільших популяцій ранньовесняних ефемероїдів на території області та здійснюються рейдові заходи у місцях продажу ранньовесняних червонокнижних видів рослин.
Цього року операція почнеться вже за тиждень. Тож принагідно нагадуємо, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України розмір компенсації за шкоду, заподіяну незаконним збиранням або знищенням чи пошкодженням рослин занесених до Червоної книги України становить:
за кожну трав’янисту рослину, незалежно від її розміру:
- шафран Гейфеля – 515,0 грн. ;
- підсніжник білосніжний – 257,5 грн.;
- білоцвіт весняний - 257,5 грн.;
- еритроній собачий зуб – 515,0 грн.
А згідно ст. 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення знищення видів рослин, які занесені до Червоної книги України, тягне за собою накладання штрафу на громадян від 340 до 510 грн. з конфіскацією незаконно добутого і на посадових осіб - від 510 до 850 грн. з конфіскацією незаконно добутого.
І, звичайно, хочемо звернутись до всіх закарпатців та громадських організацій – любімо природу, бережімо багатство та унікальність нашого краю!
Державна екологічна інспекція
в Закарпатській області
До цієї новини немає коментарів