БІО прогноз на 24 вересня
Можливі ускладнення у людей з ревматизмами
Третій ступінь ризику оголошений на сьогодні, 24 вересня. За даними ЦП ГУ МНС в Закарпатській області, можливі ускладнення у людей з ревматизмом.
Ревматизм
Фактори ризику
Ревматизм відомий людству дуже давно. Ще в трактатах давньокитайської медицини і працях Гіппократа описані симптоми цього захворювання. У наші дні при згадуванні ревматизму відразу перед уявою постають запалені суглоби із набряками. Однак у реальності хвороба багатогранна.
Кажучи медичною мовою, ревматизм – це системне інфекційно-алергічне захворювання з ураженням тканин серцево-судинної системи та суглобів.
Цікаво, що жінки страждають від ревматизму приблизно втричі частіше, ніж чоловіки, однак у зрілій віковій категорії ця відмінність зникає. Останнім часом почастішали випадки ревматизму у дітей і підлітків, причому захворювання розвивається зазвичай після недолікованих респіраторно-вірусних інфекцій, ангін.
Основною причиною розвитку ревматизму вважають стрептококову інфекцію, яка уражає організм зі зниженим імунітетом. Також ураження стрептококом відповідає за гостру фазу захворювання.
Унаслідок затяжних проявів ревматизму на перший план виходять алергічні та автоімунні причини неприємних симптомів. Де-які генетичні фактори відіграють ключову роль у схильності до ревматизму, значить, від ревматизму найчастіше страждають найближчі родичі.
Симптоми хвороби
Ревматизм уражає насамперед суглоби, таке ураження називають ревматоїдним артритом. До речі, серед суглобових порушень ревматоїдний артрит трапляється найчастіше. Якщо захворювання охоплює відразу кілька суглобів, то його називають поліартритом.
До такої форми ревматоїдного артриту особливо схильні гомілковостопні і променевозап’ястні зчленування. Якщо ж страждає тільки один вид суглобів (зазвичай велике зчленування, наприклад, колінне або ліктьове), то це ревматоїдний моноартрит. Цікаво, що в суглобах процес запалення відбувається симетрично, тобто водночас на двох кінцівках.
Першим симптомом гострого ревматоїдного поліартриту є наростаючий гострий біль у суглобах, який посилюється навіть при незначних рухах. Біль загострюється при дотику, а шкіра розігрівається. Часто гостра фаза ревматизму супроводжується високою температурою і рясним потовиділенням. Лікарі зауважують, що симптоми артриту можуть швидко зникнути в одних суглобах і так само швидко проявитися в інших.
Якщо не лікуватися, з часом ревматоїдний артрит уражає все більше і більше суглобів, переходячи у хронічну стадію. При цьому хворим складно рухатись, уранці відчувається скутість у кінцівках.
При ревматизмі, крім артриту, можливе збільшення лімфовузлів, а також порушення у роботі периферійної нервової системи (неврити). Такі позасуглобові симптоми свідчать про понижений опір організму і високу активність захворювання.
При вчасному лікуванні неприємні симптоми відступають. Найбільш небезпечним ускладненням ревматизму є ураження внутрішніх органів: нирок, легень і серця (міо- та ендокардит).
Так, на частку ревматизму припадає близько 80 набутих пороків серця. Порушення у роботі серцевого м’яза і клапанів призводять до задишки, підвищеної частоти серцебиття, різних аритмій, болю у грудях.
Медикаментозне лікування
При перших ознаках гострого ревматизму показано постільний режим або навіть госпіталізацію, яка триватиме кілька тижнів. У цей період важливо дотримуватися порад лікаря і регулярно приймати ряд медикаментів. Зазвичай для "атакування" ревматизму використовують:
протизапальні засоби (аспірин, індометацин, диклофенак);
глюкокортикоїди (преднізолон, дексаметазон);
антибіотики;
препарати для стимуляції імунної відповіді організму (гама-глобулін, гістоглобулін).
При ознаках уражень серця можливе застосування препаратів для стимуляції серцевої діяльності – серцевих глікозидів (строфантин, дигоксин), а також сечогінних засобів (фуросемід).
Чимале значення мають і дієти: необхідно збагатити раціон фруктами, овочами, яйцями, білками (куряче м’ясо, нежирна телятина, риба).
Для підтримання серцевої функції варто звернути увагу на продукти з чималим вмістом іонів калію (курага, картопля, гречана каша), а для стимуляції імунної і протизапальної відповіді – з вітаміном С (шипшина, солодкий перець, цвітна капуста, цитруси).
Важливо обмежити прийом кухонної солі і великої кількості рідини, оскільки вони сприяють набрякам і підвищують навантаження на серце.
Для усунення ревматизму широко застосовують і фізіотерапевтичні процедури (прогрівання УВЧ-лампами, електрофорез, інфрачервоне випромінення).
Ефективні парафінові і грязеві аплікації на уражені суглоби, а також радонові, кисневі, сірководневі ванни. Перераховані процедури входять до пропозицій багатьох санаторіїв, тому курортне лікування дуже популярне у хворих на ревматизм.
Коли гострі симптоми відступають, варто проводити лікувальний масаж та оздоровчі фізичні вправи для підтримання функції суглобів.
Народна аптечка
Один лимон разом зі шкіркою дрібно наріжте і залийте склянкою горілки чи розведеного удвічі медичного спирту. Дайте настоятися 2-3 дні. Щодня увечері розтирайте суглоби отриманою настоянкою, а потім укутайте кінцівку у теплу тканину.
Такий рецепт можна використовувати із березовими бруньками. 2-3 ст. ложки бруньок потрібно дрібно порізати і залити горілкою (спиртом). Застосовувати так само, як і в попередньому рецепті.
Лимон має протизапальну дію, березові бруньки багаті на вітаміни, тому мають ефект протизапалення і чудово гоять рани. Спиртові молекули стимулюють кровообіг, розігрівають, збільшують проникнення активних речовин вглиб тканини.
Змастіть хворі суглоби тваринним жиром, накладіть пов’язку з бавовняної чи лляної тканини, змоченої у горілці (спирті), зверху загорніть кінцівку у вовняну тканину чи пухову хустку.
За матеріалами INT
До цієї новини немає коментарів