Молодим закарпаткам все частіше діагностують червоний вовчак – хворобу, що підкрадається непомітно

Системний червоний вовчак, або хвороба Лібмана-Сакса – друга найбільш розповсюджена серед ревматоїдних. Вона проявляється ураженням низки органів та систем. Хвороба виникає внаслідок порушення імунологічних процесів в організмі, при якому антитіла, що виробляються організмом, пошкоджують ДНК здорових клітин.

 

Хворіють переважно молоді жінки, - так звучить офіційна статистична інформація про захворювання. Але, найголовніше те, що симптоми майже непомітні. Тому недугу вважають ще й підступною.
Захворіти на системний червоний вовчак можна будь-де: перебуваючи як на відпочинку, так і працюючи на власній ділянці. І хоча найбільш активно захворювання проявляє себе у теплу пору року, ще один фактор ризику – солярій. Особливо це стосується молодих дівчат, які навіть взимку охочі до бронзової засмаги. Відтак, відвідуючи кабіни зі штучною засмагою, кожен ризикує набути важку форму ревматологічного захворювання. Ці слова – у жодному разі не залякування, це звичайний наголос на необхідності берегти власне здоров’я, зазначає Самвел Туряниця, головний ревматолог Закарпатської області. "Сонце – це один із чинників та факторів, який може погіршувати протікання наявного у людини вовчаку, може провокувати, або вперше виявити. Системний червоний вовчак, це захворювання, яке має з-тисячу облич. Для того, щоб виявити цю недугу, лікар має мати здоровий глузд і дуже великий клінічний досвід. Без останнього виявити хворобу надзвичайно важко", - розповідає фаховий лікар.
У випадках виявлення вовчака на ранніх стадіях, він добре піддається лікуванню. Іноді лікарі обмежуються рекомендаціями: не виходити на сонце, носити темні окуляри, користуватись захисною косметикою тощо. В іншому випадку, вартість лікування буде доволі високою. Але навіть не гроші – найдорожче, що може втратити людина. Наслідком хвороби може стати інвалідність. Тому головний ревматолог області радить бути обачними і слідкувати за власним здоров’ям. "Жодна лабораторія не може зробити такі аналізи чи тести, які б достовірно відповіли: це вовчак або ж ні. І навіть є такі ситуації, коли аналізи виявляються позитивними через два і більше років. І це дуже ускладнює діагностику цього захворювання. 50% хворих на червоний вовчак за результатами аналізів виглядають як абсолютно здорові люди. І це, на жаль, факт", - констатує головний закарпатський ревматолог Самвел Туряниця.
Так трапилося і з 20-тирічною Лілією. Захворівши, вона тиждень перебувала у реанімації. Подальше лікування тривало кілька місяців. Нині, згадує Лілія Корда: "Лежала, не встаючи з ліжка. До тих пір взагалі здорова була, ніколи в лікарню не потрапляла. Вперше відчула дискомфорт після потрапляння на сонце, коли дуже сильно загоріла. Потім дуже набрякли ноги, суглоби набрякли, не могла взагалі рухатися".
Кліматичні умови землі змінюються. Сонце набагато активніше, що стало наслідком глобального потепління. Так само, активніше воно впливає і на організм людини. Самвел Туряниця рекомендує не провокувати розвиток системного червоного вовчака. "Якщо хтось приїхав з моря, чи з заробітків, чи багато працював на полях, якщо є проблема зі шкірою, якщо є проблема балів у суглобах, варто звернутись до лікаря. Спочатку до дільничного, пройти обстеження, зробити аналізи, а далі, за потребою, звернутись до ревматолога", - закликає лікар.
Системний червоний вовчак і досі залишається нерозгаданою хворобою. Медицина віднайшла лише деякі механізми лікування, однак жоден професор досконало не вивчив цю недугу. За останні п’ять років не з’явилося жодного препарату для лікування ревматичного захворювання. А кількість постраждалих збільшується у рази.
Утім, лікарі кажуть, якщо панацея і досі не віднайдена, варто берегтись від можливостей захворіти на системний червоний вовчак. До прикладу, слід уникати невиправданого прийому ліків, проведення вакцинації, різних фізичних впливів (перегрів, переохолодження), а також фізичного та нервового перенапруження. Бережіть себе і будьте здорові!

Євгенія Фанта для [a href="http://uzhgorod.net.ua"]uzhgorod.net.ua[/a]

 

14 січня 2014р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів