Чи вплинув революційний настрій на життя ужгородців? (Відео)
Допоки Україна мітингує, опозиція з владою чубляться, депутати то приймають, то скасовують закони, з-поміж того… життя триває.
Пік громадської активності на Закарпатті зосередився на головній площі Ужгорода - Народній. Мирне пікетування обласної адміністрації проходило без помітної агресії. За день тут розгорнули повноцінний євро майдан: працюють загони самооборони, польова кухня, пункти обігріву. Активізація життя у центрі тішить навколишніх підприємців. За словами місцевої "бізнесменки" Таміли Кундрик, на даний момент люди багато п’ють чаю, зігріваються, багети їдять, бутерброди, цигарок більше купують. "Загалом така ситуація, як і була - стандартна", - каже пані Таміла.
Нині в магазинах Ужгорода найбільший попит на ковбасу, хліб, сир, гарячі напої та цигарки. Утім, вся торгівельна мережа обласного центру у тому числі й ринки - працюють у звичному режимі.
Ось, що кажуть ужгородці, які торгують та й купують продовольчі товари на одному з ринків обласного центру: "Товари як продавалися, так і продаються. Немає ніякого ажіотажу, все як звичайно. Ціни не піднімаються". "Як брали, так і беруть. Нема ніякого ажіотажу, так що… в основному купують макарони, рис, гречку". "Меньше вещей покупают, вообще, торговли никакой за целый день, но на хлеб имеем". "Ні, ні не запасаються. Що купують? Їжу купують, хліб, таке. Цукерки купують "кашлярки", бо хворіють. зубну пасту продаю, а так все. Ми тут не відчуваємо взагалі, ми далеко, тільки по телевізору бачимо". "Нічого не змінилося, все як було. Діти біля мене, ходять в школу, садочок, трошки хворіють. Такі, свої проблеми зараз". "Жизнь, естествено продолджается у всех. Даже тех, кто стоит на майдане. Дети продолжают ходить в школу, жены - на работу".
Революційні настрої Майдану не поширюються на побутовому рівні. Побоювання щодо ймовірного дефіциту товарів першого вжитку на практиці не підтверджуються. Ажіотажу навколо поповнення запасів круп, макаронів, консервів, каже власник найбільшої торговельної мережі в Ужгороді Микола Жолтані, не спостерігають: "Ні, ніякого ажіотажу нема. Є звичайний робочий темп. Всі працюємо в нормальному режимі, адже ескалація, на мій погляд, - штучна".
Інша, не менш чутлива сфера – банківська. Зі слів фінансистів, майданівські настрої не вплинули й на банківські операції. Активного руху коштів на рахунках громадян не зафіксовано. В той же час, державні зобов’язання виконуються вчасно. Коливання курсів на валютному ринку, зазначають фінансисти, штучні. Вячеслав Дворський директор Закарпатської обласної дирекції Акціонерного банку "Укргазбанк" каже: "Звичайно, політичні події впливають на курс гривні. Але, у національного банку є достатній резерв для того, аби коригувати цей курс. Поки що, він не сильно втручається. Я думаю, що як тільки буде потреба, він, звичайно, втрутиться і ринок буде стабільним. Незважаючи на події, які творяться на політичному рингу, життя Закарпаття (банківське) триває в звичному режимі. Банки працюють і виконують всі свої операції перед клієнтами, виконують зобов’язання. Ми аналізували банкоматну мережу нашу та наших партнерів, нема теж ніякого ажіотажу – люди працюють і знімають готівку за своїми потребами".
Гроші в банках, продукти вдома, тож потреби виїжджати за кордон теж немає. Туристичний потік, у зв’язку із завершенням новорічно-різдвяних канікул вже минув. З України масово не їдуть, навіть більше – пасажирський потік зменшився, а от вантажний дещо зріс. На кордоні таку статистику пояснюють стандартно – на перевалах сніг, тож вантажівки покидають Україну через найлегшу дорогу - Ужгород. "Пункти пропуску працюють у штатному режимі, черг немає. Також практично немає скупчення транспортних засобів в інших пунктах пропуску. Ситуація характеризується тим, що у пунктах пропуску впав пасажиропотік,і пропускаємо на 6% транспортних засобів менше. Поряд з цим, пропускаємо на 2% більше вантажного транспорту, бо фактично зимовий туристичний сезон вже закінчився, тобто перший період цього туристичного сезону. Якщо в минулому році ми пропускали в цей період 6427 легкових транспортних засобів за добу, то зараз ми пропускаємо 6017 транспортних засобів. Вантажного транспорту ми пропускали 1285 транспортних засобів, зараз пропускаємо 1309. До речі, з метою забезпечення ритмічності роботи Чопської митниці у зв’язку з тими подіями, які виникли зараз у столиці держави, а також забезпечення об’єктів охорони митної інфраструктури, адміністративних будівель Чопської митниці, митницею розроблено та затверджено план організації оборони Чопської митниці Міндоходів під назвою "Фортеця". Такий наказ був підписаний начальником митниці 12 січня поточного року", - розповів начальник відділу організації митного контролю Чопської митниці Міндоходів Зігмунд Гадар.
В Україні дві біди: політика і дороги. І якщо останні тижні тримають у напрузі українців внаслідок невизначеності у владі, то ужгородці за кілька днів поповнили власний "список страху". До політичних баталій додалася боротьба із засніженими вулицями. Страждають як приватні водії, так і ті, що обслуговують громадський транспорт. От що кажуть водії:
Олександр, автовласник: "Майже всюди дороги нечищені. Першу ніч, коли випав сніг, - взагалі були нечищені дороги. Поганий проїзд по вулиці академіка Корольов: взагалі не можна було проїхати. Там і дитячі садочки, і школа, але їхати там практично неможливо.
Руслан, автовласник: "Бачив, що по трасі чисто, а в городі є місця, що дуже непроїзні. Як-от, Собранецька, на БАМ як їхати".
Михайло, водій маршруту №8: "На БАМ підніматися дуже важко, на Загорськйі взагалі не посипають, та й взагалі не чистять дороги. Зараз піднімалися 45 хвилин першим кругом сюди наверх, а зазвичай 30 хвилин їдемо".
А от міська влада запевняє, від снігу вулиці розчищені на дві третини, в основному центральні автошляхи. За другорядні візьмуться за кілька днів, обіцяє Віталій Семаль, перший заступник Ужгородського міського голови: "В денний період часу виведено 11 одиниць техніки, тому що в нічний період вулиці розвантажені від транспорту, але є низка проблем із автівками, які припарковані біля помешкань, і як правило, це на дорогах. Такі автівки заважають нашій службі і залучаємо працівників ДАІ, які надають нам можливість працювати згідно технологій. Що стосується другорядних вулиць, вони будуть прибиратися протягом 2-3 днів".
Найбільше на думку медиків ситуація в Україні вплине на психологічний стан людей. Уже сьогодні медики побоюються кількісного зростання стресів, а відтак і гіпертонічних кризів. Водночас, за останні два тижні швидка працювала в штатному режимі – добова кількість викликів не збільшилась. В Ужгороді фіксують сезонні хвороби, травми на побутовому рівні. Все – як зазвичай, розповідає Надія Смерека, старший лікар Ужгородської станції швидкої медичної допомоги: "За останній тиждень за добу в середньому поступають, 60-70 викликів. Особливого підскоку викликів не було, які би поступали на швидку медичну допомогу. Як правило, у нас виклики, це гіпертонічні кризи, можуть бути серцеві напади, гострі респіраторні інфекції, особливо в діточок, ну й знепритомніння та інше. За майбутнє ми переживаємо всі, особливо за майбутнє своїх дітей, майбутнє своїх внуків. Які можна дати поради?- взяти заспокійливі медикаменти, ну, я не можу сказати, що не переймайтеся тим, що проходить в Україні, ми всі переживаємо, ми всі разом".
Політика не може аж занадто вплинути на життя пересічних ужгородців. Є речі, що абсолютно не піддаються масовим настроям. До прикладу, ужгородець В’ячеслав Рослік каже: "Я очень переживаю за нашу страну, за наше будущее, что нас ожидает, как оно будет. Но, у меня сейчас совсем другие заботы, я со дня на день жду своего первенца, жена рожает. Так что я сейчас совсем о другом думаю, другое меня болит".
А сьогоднішні батьки тішаться веселощам малечі. Січневий і довгоочікуваний сніг приніс відчуття чистоти і оптимізму. Маленький Андрійко з Ужгорода має свої поради для всіх: "По перше взимку треба не хворіти, це по-перше, а по-друге - треба веселитися! Тому, у кого є діти і санки, живо сюди і кататись!!!"
Ось, деякі думки пересічних ужгородців:
Іван, ужгородець: "Досить все добре йде, Україна формується, інколи мені не дуже подобається як вона формується, але то моя особиста думка,і в кожного є своє особисте, я думаю, що все перемелеться, мука буде".
Христина, ужгородка: "Я, взагалі, аполітична людина, тому на політику не дуже звертаю увагу, чесно кажучи, для мене важливіша моя робота, моя сім’я, близькі люди і їх життя. Але, звичайно, дивлюся новини, слідкую за тим, що відбувається зараз в Києві. Я не думаю, що події якось відобразяться в нашій області, тому що більшість активістів знаходяться саме в Києві".
Богдан, ужгородець: "Кожна людина, все одно повинна думати не тільки про масштабне, а й про своє: своїх дітей, внуків, близьких. це головне. головне, щоб забезпечити їхнє життя, а це найважче".
Марина, ужгородка: "На меня пока это не влияет, но вообще я работаю на заводе, не знаю, посмотрим, что буде дальше. Если ничего не решится, может и закрывать нас будут, не знаю как это все будет, пока никак на меня это не повлияло, пока смотрим новости, что происходит".
Євгенія Фанта для [a href="http://uzhgorod.net.ua"]uzhgorod.net.ua[/a]
[youtube]r6qox0OzUGE[/youtube]
До цієї новини немає коментарів