Чим загрожує африканська чума свинарству на Закарпатті?
Як розповів начальник головного управління ветеринарної медицини в Закарпатській області Юрій Садварі, на Донеччині, Харківщині, Сумщині посилюються протиепізоотичні заходи для запобігання спалаху африканської чуми свиней. Ветеринарні фахівці вищеназваних областей роблять усе, аби зупинити небезпечний вірус, котрий цього року вже кілька разів фіксувався на території Луганської області. Ситуація з африканською чумою свиней є надзвичайно нестабільною.
«Збудник поширюється на території Луганської області, про що свідчать трупи диких свиней, - розповідає Юрій Юрійович. - У зв’язку із цим по всій області триває відстріл диких кабанів, крім тих, які є в приватних лісництвах, адже вони обгороджені, а тому контакт із вірусоносіями неможливий. А при виявленні зараження свійських тварин проводиться забій та спалення з послідовним закопуванням, обробленням дезінфекційними розчинами та відповідно огородженням території де проводилось спалення трупів. Крім того, створюється буферна зона. Все задля того, щоб зупинити небезпечний вірус».
«Якщо коротко обґрунтувати, які є основи буферної зони, то слід відмітити, для прикладу, в лютому 2014 року виявили африканську чуму свиней в господарстві села Давидо-Микільське, Луганської області. Відтак, було знищено все поголів’я домашніх свиней у радіусі 10-20 кілометрів від спалаху, який було зафіксовано. А на відстані 150 км ведеться посилене обстеження, контролюється ситуація. Мова йде передусім про контроль за дикими кабанами їх переміщенням, бо в більшості випадків саме вони переносять вірус африканської чуми свиней. Тому на даний час до підвищеної зони ризику входять області, що межують із Луганською, а це зокрема Донецька, Харківська та Сумська області. Основна небезпека на територію України надходить з боку Російської Федерації та прилеглих областей, які межують з Луганською областю», - розповідає головний ветеринар Закарпатської області.
Крім того, на даному етапі неблагополучними щодо цієї хвороби є Литва, Білорусь та Польща, де також виявлено ряд спалахів, а це небезпечно тим, що сусідами є Волинська, Рівненська та Житомирська області, що значно ускладнює ситуацію.
Нині ситуація з африканської чуми свиней дедалі напружена. Так, цього річ африканську чуму зареєстровано в Польщі, яка, до речі, в 60-х кілометрах від Закарпаття. Тож подальше поширення захворювання в дикій фауні серед диких кабанів може призвести до розширення ареалу захворювання, погрожуючи епізоотичній безпеці України та країн Євросоюзу. Причому до ЄС з кабанами вірус африканської чуми свиней може потрапити двома шляхами – «південним і північним», тому в Росії вважають за необхідне терміново вживати заходів щодо депопуляції кабанів, які є основними розносниками цього небезпечного для свинарства захворювання.
«Африканська чума – це особливо небезпечне захворювання, яке дуже швидко передається від хворих тварин до здорових і закінчується їх загибеллю. Ні вакцини, ні лікування, ні профілактики цього захворювання досі не розроблено в жодній країні. При виникненні хвороби, усе поголів’я свиней знищується. Найбільший ризик занесення в Україну даного вірусу, в основному, можливий через міграцію диких кабанів, які є носіями даного захворювання. Ці тварини здатні мігрувати до 150 км і ця ситуація є неконтрольована. У разі ж виявлення чуми, робиться 60-кілометрова карантинна зона. Також швидким розповсюдженням АЧС можливе через високу щільність поголів’я свиней у прикордонних територіях України», - розповідає Юрій Юрійович.
Ветеринарними спеціалістами РФ вже 18 років поспіль не вдається взяти ситуацію під контроль, час від часу виникають нові вогнища хвороби.
Про вжитті заходи з недопущення африканської чуми свиней на свиногосподарствах краю нещодавно обговорювали в Закарпатській ОДА. Під головуванням заступника голови ОДА Михайла Поповича відбулося засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії області, на якому йшлося про епізоотичну ситуацію африканської чуми свиней на території Закарпаття.
Відтак, присутні фахівці з управлінь ветеринарної медицини, лісового та мисливського господарств, санітарно-епідеміологічної станції, АПК розглянули ряд питань щодо проведення профілактичних заходів, які здійснюють відповідні спеціалісти в районах краю з недопущення та ліквідації захворювання диких свиней.
Зазначалося, що на території Закарпатської області утримується загальна кількість свиней - 241596 голів, з яких 214 тисяч – в індивідуальному секторі населення краю.
Юрій Садварі доповів, що у Закарпатській області в період полювання на копитні 2013-2014 років моніторингові дослідження на АЧС проведено в усіх районах краю. Випадків ураження диких свиней збудником АЧС не виявлено.
Заступник начальника головного управління ветеринарної медицини в Закарпатській області М.Каганець розповів про здійснені заходи щодо недопущення занесення збудника АЧС у спеціалізованих свинарських господарствах краю. Відтак, фахівці ветеринарного відомства щоквартально проводять перевірки свиногосподарств усіх форм власності з дотримання ними закритого режиму роботи. Зокрема, з початку 2014 року проведено інспекторські перевірки усіх наявних в області 42 свиногосподарств, за результатами перевірок складено 7 приписів, на 6 керівників накладено штрафи. Також досліджено 46 патматеріалів від диких свиней та 48 домашніх свиней із синогоподарств на АЧС з негативним результатом. Співробітники сектору ветеринарної медицини упродовж І кварталу 2014 року перевірили 11 господарств з вирощування свиней і за результатами перевірок склали 3 приписи. До прикладу, у свинокомплексі ТОВ «Аденія» в с.Чопівці Мукачівського району під час обстеження виявлено, що основне гноєсховище господарства знаходиться у переповненому стані, а система каналізаційних каналів потребує відповідного облаштування. Відтак, за порушення ветеринарно-санітарних правил до адміністративної відповідальності притягнуто заступника директора свинокомплексу.
З метою запобігання АЧС на територію Закарпаття Михайло Попович доручив відповідним службам вживати необхідних заходів з недопущення торгівлі продуктами харчування тваринного походження, в тому числі зі свинини, у невстановлених місцях та на стихійних ринках. Забезпечити дієвий контроль за дотриманням усіма суб’єктами господарювання, діяльність яких пов’язана з утриманням, забоєм та переробкою тварин, продукції з них та припиняти діяльність тих, які не дотримуються ветеринарно-санітарного господарства. Домогтися, аби вся їстівна дичина, добута на полюванні, піддавалася ветеринарно-санітарній експертизі. Терміново інформувати Головне управління ветеринарної медицини про всі випадки загиблих, ослаблених або у яких є підозра на захворювання диких кабанів.
«Деколи виникає питання, чому не можна зупинити хворобу, прийняти відповідні заходи. Вся проблема хвороби полягає в тому, що на даний час немає вакцини, тому доводиться знищувати все поголів’я свиней», - констатує Юрій Садварі.
«Скажу більше, африканська чума свиней може знищити свинарство держави як галузь, для прикладу можу привести Кавказькі країни, особливо Грузія. Тому дуже важливий факт в профілактичних заходах – аби збудник не мав можливості поширюватись по території. Мушу зауважити, що вірус може переноситись – поширюватись не лише дикими тваринами, це може проявитись якщо м'ясо хворої тварини потрапить в продаж. Мова йде про сире м'ясо, сало, ковбаси», - розповідає Юрій Садварі.
«Хочу зауважити, що для людини це не становить небезпеки, але в такий спосіб вірус може транспортуватись, переносити на інші території. Тому в цій ситуації власникам тварин, ветеринарним фахівцям потрібна особлива пильність», - підкреслює головний ветеринар Закарпаття.
«Нагадую, у хворої тварини може підвищуватись температура, вона відмовляється від корму, стає млявою, а потім гине. Але не рідко трапляються і миттєві прояви африканської чуми свиней, коли ніби здорова тварина падає мертвою. Тож, якщо у якомусь дворогосподарстві захворіла, чи загинула свиня – терміново повідомляйте ветеринара, який обслуговує цей населений пункт», - наголошує Юрій Садварі.
Пам’ятайте, що африканська чума свиней проблема продовольчої безпеки держави, спільними силами зробимо все, щоб не допустити її.
Валерія Громицька для Ужгород.net
До цієї новини немає коментарів