Якщо президентом стане Порошенко, Закарпаття знову віддадуть на абсолютний відкуп Балогам?
Обійдеться «свято демократії» (дуже хочеться, щоб так воно і було, без іронії) у мільярд 174 мільйони 987,4 тисяч гривень бюджетних коштів. Але головне, на що всі сподіваються, – новий президент забезпечить спокій, упевненість у майбутньому, стабільність і вирішення багатьох болючих проблем. Тому вибір важливий, як, мабуть, ніколи.
Що чекати від президентської кампанії і потенційних переможців -- «Унґвар» запитав думку громадського діяча Віктора Бирковича.
– Кандидатів багато, і чимало виборців просто дезорієнтовані. Останнім часом побутувала думка, що на вибори піде Віталій Кличко. Тепер, коли він вирішив усунутися на користь Петра Порошенка, його виборці швидше за все розпорошать свої голоси і, зокрема, віддадуть їх опонентам.
Якщо говорити про Закарпаття, то, зрозуміло, що тут в «УДАРу» своєї розгалуженої структури не було, лише кілька людей, керованих мукачівцем Балогою. І саме люди Балоги будуть вести боротьбу за Порошенка у нашому краї. Наприклад, виборчий штаб в Ужгороді вже очолив «смотрящий Балоги» і його кум Володимир Чубірко.
Порошенко – представник великого бізнесу, і його обрання суперечитиме принципу роз’єднання капіталів і державної влади. А саме це було лозунгом революцій – і 2004-го, і 2014 років.
Президент-бізнесмен завжди буде думати насамперед про свої корпорації та їхні надприбутки. Президентська зарплата у 14-15 тисяч гривень для людини, яка звикла до зовсім інших «цифр» і роками живе «на широку ногу» – це мізер, і він не відмовиться від бізнесових надходжень. Відтак буде лояльним до колег – бізнесменів-державних чиновників.
Порошенко позиціонує себе як представник Майдану, демократичного табору, але всі пам’ятаємо, що він був міністром в уряді Азарова. А присутність у владі в 2010-14 роках – один із ключових факторів люстрації, якої вимагають демократичні сили.
Також пам’ятаємо дружбу і прихильність Порошенка до Медведчука, він був у президії СДПУ(о), мав гарні стосунки з Кучмою. Порошенко також один із «любих друзів» і навіть кум Віктора Ющенка.
Зараз у багатьох «дежавю» – протиріччя між Порошенком і Тимошенко, наслідки якого уся країна відчула у 2005-му. Порошенка будуть підтримувати олігархи. На Закарпатті – Балога, тому що вони старі «любі друзі», по Україні – Сергій Льовочкін, Дмитро Фірташ та інші. Про те, що альянс Порошенка з Кличком було укладено під патронатом Фірташа у Відні, днями повідомила авторитетна «Українська правда».
З поверненням Конституції 2004 року відбулася зміна державного устрою – із президентського на парламентсько-президентський. Уряд і Верховна Рада зараз контролюються
БЮТом, тому в разі перемоги Порошенка буде дуже жорстка боротьба – «перетягнуть ковдру» він чи парламент з урядом. Це дуже негативно впливатиме на ситуацію в країні – і політичну, й економічну.У ЗМІ була інформація, що у Відні Порошенко зустрічався з Фірташем і Балогою. Очевидно, домовилися, хто що робитиме і, відповідно, що отримає у разі перемоги. Такі домовленості в олігархів – як комерційний контракт.
Свого часу Тимошенко розірвала газові угоди, зав’язані на вигоду Фірташа. Уряд Тимошенко скасував рішення уряду Януковича про виділення 350 га землі для дачі Балоги біля Синяка. У 2011 році, уже за Януковича-президента, цю землю знову повернули Балозі-міністру. Також загальновідомо, що балогівський ЄЦ під різними сценаріями працював на перемогу Януковича – як президента, так і в парламенті.
На Закарпатті всі штаби Порошенка діятимуть на базі балогівських структур і людей Єдиного Центру. І сценарії будуть такі ж, як раніше: корупція, прямий підкуп виборців, фальсифікації. Тому зараз бачимо таку жорстку боротьбу Балог за посади, особливо у правоохоронних органах, усі ці люстраційні «карнавали», «кукловодство». Хто буде контролювати силовиків, той зможе не боятися покарання за фальсифікації на виборах.
Щодо рейтингів. Це дуже відносна річ. За кілька днів будь-який рейтинг може як кардинально вирости, так і обвалитися. Було б чесно і демократично, якби Порошенко зараз знявся з виборів на користь Ольги Богомолець. Це жінка, яка справді з першого дня працювала на Майдані, не має за собою ніякого шлейфу старих гріхів чи корупції, відповідає всім вимогам і сподіванням, які покладають на главу держави жителі і Західної, і Центральної, і Східної України.
А якщо пройде Порошенко, Закарпаття знову буде віддане на абсолютний відкуп Балогам. Які будуть наслідки – усі ми вже проходили. Знову все буде робитися тільки в інтересах збагачення «сім’ї» та оточення.
Цього тижня своїми думками з приводу кампанії ділилися і закарпатські політологи, громадські діячі. Зокрема, на зустрічі у прес-центрі «Закарпатської правди» професор УжНУ, соціолог Олександр Пелін зауважив: «Ілюзії щодо змін у електоральному полі марні – досі є чітко виражені різні вподобання Сходу й Заходу, між ними – Закарпаття й Центральна Україна, які займають проміжний варіант. Рейтинг Порошенка, який виглядає вагомим, вичерпав усі свої ресурси. В західних регіонах він може набрати до 40 – 45 %, але східні це нівелюють». Серед ризиків виборів Олександр Пелін називає такий: якщо в ІІ тур виходять Порошенко й Тимошенко, південно-східний електорат може просто не прийти на виборчі дільниці. І це буде підставою для наших сусідів (малася на увазі Росія) вважати вибори нелегітимними.
Професор УжНУ, історик Сергій Федака додав: «Високий рейтинг Порошенка в останні тижні – це не так його особиста заслуга, як програш опозиційної «трійці», в якій електорат розчарувався, а відтак відвернувся».
Політолог Михайло Шелемба, у свою чергу, зауважив: те, що Порошенко й Кличко об’єднають зусилля, було очікуваним, бо останній не має своїх команд по всіх регіонах. За прихильників Партії регіонів, на його думку, розгорнеться боротьба між п’ятьма претендентами.
Координатор Громадянської мережі «Опора» на Закарпатті Святослав Бабілянаголосив на тому, що наразі громадськість активно зайнялася вдосконаленням виборчого законодавства: «Ряд організацій звернувся до Верховної Ради з численними пропозиціями. В березні у виборче законодавство були внесені зміни, які мали б забезпечити чесні й прозорі вибори. Наприклад, виборцям заборонили демонструвати свій вибір (щоб не було спокуси «правильно» голосувати за якусь винагороду); округи сформували за територіальним принципом, що полегшить організаційну роботу; є чіткі роз’яснення щодо передвиборчої агітації й політичної реклами – її заборонено фінансувати не з виборчих фондів. Утім, ще треба вирішити питання повноважень членів ЦВК – 1 червня вони закінчуються».
Назар Цифра, газета "Унґвар"
До цієї новини немає коментарів