Вони стояли на захисті нашого життя. Як закарпатська влада «віддячує» чорнобильцям
Сьогодні, 26 квітня, минає 28 років з часу аварії на Чорнобильській атомній електростанції. В Україні цього дня вшановуватимуть пам’ять загиблих під час трагедії та згадуватимуть про героїзм тих, хто брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Ужгород.net спробував дізнатися, як закарпатська влада допомагає потерпілим від чорнобильської катастрофи, чи надається вчасно адресна допомога ліквідаторам і вдовам тих, які працювали на ЧАЕС тощо.
За інформацією департаменту соціального захисту населення Закарпатської ОДА, на сьогодні в краї проживає близько 5 тисяч громадян, які мають статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
З них дві з половиною тисячі – учасники ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, 290 – інваліди внаслідок аварії на ЧАЕС (середній розмір пенсії – 2 100 гривень), близько тисячі постраждалих дітей. 680 чорнобильців померло за останні 7 років (з них 90 – за 2013 рік ).
За словами директора департаменту соціального захисту населення ОДА Віктора Мацоли, основні пільги і компенсації постраждалим громадянам фінансуються за рахунок коштів державного бюджету. Зокрема, цього річ кошторисні призначення на соціальний захист чорнобильців для Закарпатської області затверджено в розмірі 5,9 млн. грн. (на рівні минулого року), з яких використано 1,1 млн. грн.. Забезпечено надання даній категорії громадян близько 20 видів пільг і компенсацій. Заборгованості за соціальними виплатами немає.
«Торік оздоровлення чорнобильців здійснювалося за новим порядком, відповідно до якого постраждалим особам надано право вільного вибору санаторно-курортного закладу відповідного профілю, - розповідає чиновник. - Всього у 2013 році оздоровлено 213 громадян. За благодійними путівками, отриманими від закарпатських санаторних закладів оздоровлено 14 чорнобильців. Сформовано потребу даної категорії громадян для забезпечення їх путівками у 2014 році, однак на сьогодні путівки від Мінсоцполітики України до департаменту не надходили. Повторно направлено листи за підписом голови ОДА керівникам санаторно-курортних закладів області про виділення путівок для пільгових категорій громадян за рахунок власних резервів», - каже Віктор Мацола.
Чиновник запевняє, що забезпечено роботу обласної комісії з видачі довідок інвалідам-чорнобильцям для перерахунку пенсії. Відповідно до поданих заяв громадян в минулому році видано 12 довідок, за якими пенсія заявників зросла в середньому на 1300 гривень.
Загальновідомо, що інваліди-ліквідатори аварії на ЧАЕС десятками років не могли отримати житло. За словами Віктора Мацоли, у 2011 році, вперше за останніх п’ять років, було придбано житло двом сім’ям інвалідів - у Мукачеві та Виноградові. У 2012 році поліпшено житлові умови чотирьом сім’ям інвалідів – чорнобильців, у 2013 році – трьом. Однак, вже в цьому році кошти на поліпшення житлових умов для всіх категорій громадян не передбачаються.
«Минулого року збережено позитивну тенденцію щодо збільшення фінансування на соціальний захист чорнобильців за рахунок коштів обласного бюджету. На 48% - з 420 до 620 тисяч гривень - зросло фінансування медикаментозного забезпечення чорнобильців при амбулаторному лікуванні та робіт по зубопротезуванню. В цьому році департаментом також подано пропозиції щодо додаткового виділення коштів за даною програмою на суму 300 тисяч гривень», - зазначив Віктор Мацола.
Як і в минулі роки за рахунок коштів обласного та місцевих бюджетів у цьому році заплановано надати матеріальну допомогу сім’ям учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, багатодітним сім’ям, сім’ям інвалідів, важкохворим та сім’ям, які втратили годувальника з числа постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
«Здійснюється фінансування Програми «Турбота» у частині відшкодування витрат за самостійне оздоровлення громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, в санаторних закладах області. Так, за минулий рік відшкодовано витрати 13 громадянам на суму 52 тисячі гривень», - розповів керівник департаменту.
«Також продовжується конструктивна співпраця з громадською організацією «Союз Чорнобиль України». Завдяки ефективній роботі щодо роз’яснення чинних норм законодавства та збільшенню кількості усних прийомів громадян, значно зменшилися письмові зверненння та скарги від населення, в тому числі до вищих органів виконавчої влади. Якщо у 2009 році таких було 47, то в 2013 році лише 12», - зауважує Віктор Мацола.
Водночас, чиновник підкреслює, що існує ряд проблем у питаннях соціального захисту громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, які потребують вирішення як на державному, так і на регіональному рівнях.
«Так, на сьогодні гостро відчувається недостатність ліжко-місць для чорнобильців в обласному госпіталі інвалідів війни та ліквідаторів аварії на ЧАЕС. Відсутнє безкоштовне забезпечення медикаментами в медичних установах первинної ланки, особливо в м. Ужгороді. Не врегульовано на рівні Мінохорони здоров’я України питання щодо цін на медикаменти. Відсутні путівки за рахунок коштів державного бюджету з Мінсоцполітики України Залишаються ряд інших проблем, які потребують вирішення, перш за все в пенсійному забезпеченні та наданні медичної допомоги», - каже Віктор Мацола.
Та, як не важко, але влада на регіональному рівні намагається поліпшити стан соціального захисту чорнобильців. Так, наприкінці 2011 року прийнято розпорядження голови ОДА від 05.12.11 №766 «Про заходи щодо посилення соціального захисту населення, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, на 2012-2015 роки», а 20 березня цього року - розпорядження № 57, яким зобов’язано голів РДА, МВК провести спільні засідання з учасниками ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС.
«Зокрема, влада на місцях має забезпечувати надання матеріальної допомоги вдовам померлих чорнобильців, сім’ям інвалідів і важкохворим. Здійснювати капітальний ремонт у кожному місті, районі житла сім’ї учасника ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, яка найбільше потребує його. Надавати необхідну допомогу громадським організаціям чорнобильців для здійснення ними статутної діяльності. Відкрити сателітне відділення обласного госпіталю інвалідів війни та учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС для максимального охоплення лікуванням учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та проведення їх реабілітації. Забезпечувати чорнобильців працевлаштуванням, а також залишати їх на роботі при вивільненні працівників у випадку ліквідації, реорганізації підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників», - підкреслює чиновник.
Підсумовуючи, Віктор Мацола зауважив, що, незважаючи на збільшення обсягів фінансування, стан соціального захисту даної категорії громадян вимагає належної постійної уваги та допомоги з боку місцевих органів влади.
Нагадаємо, 25 квітня, напередодні 28-ї річниці з дня Чорнобильської катастрофи в «білому домі» відбулася зустріч в.о. голови Закарпатської ОДА Андрія Сербайла та голови Закарпатської облради Івана Балоги з представниками громадських організацій, що опікуються проблемами громадян краю, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
У ході зустрічі порушувалися актуальні питання щодо придбання та забезпечення лікарськими засобами краян, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, значне підняття цін на медпрепарати в аптеках, які реалізують ліки чорнобильцям, відсутність пільгових послуг на протезування та коштів на амбулаторне лікування, оздоровлення чорнобильців у місцевих санаторно-курортних базах Закарпаття.
Керівництво області запевнило присутніх, що влада контролює заходи щодо посилення соціальної підтримки чорнобильців. Зокрема, при затвердженні місцевих бюджетів передбачаються кошти для придбання санаторно-курортних путівок для цієї категорії громадян та надання їм матеріальної допомоги.
Валерія Громицька для Ужгород.net
До цієї новини немає коментарів