Чи береже сучасна закарпатська молодь сімейні традиції та як сповідує прадідівські заповіді?

Сім’я – це фундамент здорового суспільства. Принаймні, такі поняття вкладали в наше виховання. Утім, це було кілька десятків років тому. А сьогодні, тих, хто і надалі сповідує подібні сімейні закони, називають консерваторами.

 

Варто погодитись, це не найгірше правило, продиктоване за часів Радянського союзу. Але, поруч з тим, треба усвідомити, що світ таки змінюється. Хочемо ми цього чи ні. Тому, говорячи про сімейні засади, потрібно враховувати інтереси як молоді, так і дорослих наставників.

Щороку в Україні проводять загальнодержавний Тиждень планування сім’ї, який проходить під егідою збереження сімейних цінностей і традицій, поширення корисної інформації, залучення спеціалістів-практиків. Приурочений Всеукраїнський тиждень також до родинних свят, які співвітчизники відзначають як День матері  і День сім’ї. Серед активних лідерів Закарпатський обласний центр соціальних служб для дітей сім’ї та молоді. В Ужгороді відбулося продовження циклу семінарів-тренінгів для працівників системи центрів СССДМ та закладів соціального обслуговування області на тему “Використання принципів позитивної психотерапії при здійсненні соціальної роботи із сім’ями, дітьми та молоддю”, який організовано Закарпатським обласним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді спільно із представниками Українського інституту позитивної крос-культурної психотерапії та менеджменту.

Отож, питання сьогодення: коли і як  планувати сім’ю? Чому майбутнє подружжя замислюється про власний родовід вже під час вагітності,  наскільки обізнаними є партнери про здоров’я майбутньої сім’ї,  і що слугує мотивом звернутись до спеціалістів? Все частіше народжуються діти з генетично обумовленими хворобами, все більше соціум обтяжується проблемами інвалідів, зростає кількість розлучень, а також дітей, від яких відмовились батьки. Граничні знання, сумнівна довіра до партнера, мала обізнаність, а відтак низька пропаганда структур, що покликані інформувати майбутніх батьків про ризики – ось головні проблеми формування суспільної свідомості щодо планування сімейних відносин і майбутнього покоління.

Стан здоров’я подружжя до настання вагітності має вирішальний вплив на внутрішньоутробне формування плоду. Лише здорові, фізично розвинуті батьки можуть сподіватися на народження здорового малюка. Лікарі дають мудру і просту пораду: перед  узаконенням шлюбу майбутнє подружжя мусить переконатися у відсутності будь-яких патологічних захворювань. Насправді кількість бажаючих перевірити стан здоров’я не така вже й висока. У кожного своя мотивація. Одні вважають, що це ставить під сумнів стосунки; інші переконані, що мають відмінне здоров’я. Проте, в усіх випадках існує реальна загроза народження дитини з вадами розвитку. Хвороби, про які на момент зачаття подружжя може і не здогадуватися, чи задавнені патології, або ж генетично обумовлені – готуючись до батьківства необхідно виключити всі ризики. Наука пішла далеко вперед, тож небезпечні фактори виявляють стовідсотково. Але ж продовжують народжуватися діти з вадами розвитку?! Ганна Палагусинець, підлітковий гінеколог Центру планування сім’ї розповідає: «Завдання, котрі покладені в основу Центру планування сім’ї – це і народження бажаних діток, і дотримання правильного інтервалу між народженням дітей, і навіть, практика використання першого аборту, і використання засобів контрацепції; грудне вигодовування (сьогодні на ньому акцентується особлива увага) – все це разом є дуже важливим для майбутньої сім’ї. І я дуже тішуся з того, коли до нас приходять двоє: і жінка, і чоловік. Особливу цінність мають питання, які обговорюються подружжям разом. У процесі підготовки планування сім’ї і вирішенні вже існуючих проблем, необхідна фізична присутність обох партнерів. Відповідальність мають нести разом.»

         Патріархальне суспільство до цих пір покладає всі турботи про репродуктивне  здоров’я майбутньої дружини на матерів дівчаток - підлітків. Так, все правильно: саме  родина має подбати про поведінку, психологічну врівноваженість та мотивацію вести здоровий спосіб життя. Але ж за принципами педагогіки, переважна частка виховного процесу належить суспільству і власній схильності до самоосвіти. Тож важливою є роль вчителя в школі, тренера в спортзалі. Ганна Палагусинець, підлітковий гінеколог Центру планування сім’ї, звертається до мам: «Треба бути дуже уважними і обережними до всіх проблем, які виникають у дітей в овертатному віці. Перше, на що варто звернути увагу, як  відбувається цей період проходить у дівчаток. Чи не мають вони дискомфортних питань? Якщо виявили будь-які відхилення, необхідно звернутись до лікаря. Тому що, з року в рік запущених форм стає більше. Це теж відображається на здоров’ї жінок репродуктивного віку. Я вважаю, що обов’язково у цьому має брати участь і школа, громадські організації. Але, перш за все, це моя однозначна думка, сім’я повинна займатися вихованням дітей!»

Напевно, варто зайвий раз зауважити на проблемних питаннях у підлітковому віці. Гормональний фон, нестійка психіка, підлітковий максималізм не найкращим чином впливають на поведінку. Звідси ранні статеві стосунки, а відтак – інфекції, запальні процеси репродуктивної системи, рання вагітність. В 15 років дівчина вже сама може приймати рішення про візит до підліткового гінеколога.

Рання вагітність - аборт – неплідність - саме з цією проблемою лікарі зустрічаються найчастіше. А уникнути її можна лише через діалог батьків і дітей. Постійне спілкування на тему  статевого виховання позитивно вплине і на статистику небажаних дітей, народжених і покинутих підлітками. Інакше, як це не прикро, зростатиме кількість безбатченків (безхатченків). Начальник служби у справах дітей Світлана Якімеліна констатувала: «Станом на 01.01.2014 на обліку служб у справах дітей райдержадміністрацій та міськвиконкомів перебуває 926 дітей, що проживають у 391 сім'ї, де батьки або особи, що їх замінюють, ухиляються від виконання батьківських обов'язків; 87 дітей, що зазнали насильства в сім'ї». В обласного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді звітують: «На обліку центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Закарпатської області впродовж 2013 року перебувало 22839 сімей (52093 дітей), що опинилися у складних життєвих обставинах; соціальним супроводом центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді охоплено 4976 сімей (12586 дітей), в результаті – 3174 сім'ї було знято з супроводу. 

            Закарпаття – край, де бережуть сімейні традиції, сповідують прадідівські заповіді і, водночас, крокують із сучасною молоддю в ногу. У цьому руслі говоримо про і про батьків, і про працівників соціальних центрів і служб області. Головний мотив – зберегти виховати здорове суспільство: і фізично, і морально. Утім, аби не трапилось, що  нинішній темпоритм все менше давав нам можливостей для спілкування з підростаючим поколінням, найкраща порада для всіх: Знаходьте час для власних дітей!

Валерія Громицька для Ужгород.net

 

07 травня 2014р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів