Олександр Пагіря презентував книгу про відносини між українським націоналістичним підпіллям та угорською армією
У четвер, 5 червня, у столиці нашої держави відбулася презентація книги виходця із Ужгорода Олександра Пагірі «Між війною та миром: відносини між ОУН і УПА та збройними силами Угорщини (1939–1945)».
У книзі йде мова про складні відносини між українським націоналістичним підпіллям та угорською армією у роки Другої світової війни. Будучи ненадійним союзником Німеччини, угорські війська, що перебували на окупованій території України у 1943-1944 рр., вступили у таємні переговори з представниками УПА, щоб домовитися про ненапад та уникнути непотрібних жертв у протистоянні.
Незважаючи на те, що над обома сторонами тяжів важкий досвід попередніх відносин (зокрема, окупації Угорщиною Карпатської України у березні 1939 р.), угорські військові кола, з одного боку, та керівництво ОУН(б) і командування УПА, з іншого, змогли у складних умовах Другої світової війни віднайти шлях до порозуміння і домовитись про ненапад, нейтралітет та військову співпрацю на антикомуністичній основі. Внаслідок серії зустрічей у грудні 1943 р. відбувся візит української підпільної делегації до Будапешта, де були проведені переговори з представниками угорського керівництва та домовлено про ненапад та співпрацю між УПА та угорськими військами. Після серії воєнних поразок країн гітлерівської коаліції Угорщина шукала шляхів до виходу з війни за посередництвом переговорів із західними альянтами. Водночас вобличчі УПА угорці вбачали «маленького союзника» для протистояння комуністичній експансії на захід. Втім, небажаного кровопролиття так і не вдалося уникнути, а відносини між УПА та угорською армією не були гладкими та до кінця мирними.
Про те, де проходила межа між війною та миром у відносинах між українським підпіллям та угорськими військами у 1939-1945 рр. зможете прочитати у книзі Олександра Пагірі.
Пагіря О. Між війною та миром: відносини між ОУН і УПА та збройними силами Угорщини (1939–1945) // Літопис УПА. Бібліотека. Т. 12. – Торонто-Львів: «Літопис УПА», 2014. – 581 с.http://www.litopysupa.com/main.php?pg=2&bookid=332
Українські пісні визвольних змагань Другої світової війни виконає кобзар Тарас Компаніченко.
До цієї новини немає коментарів