Закарпатський нардеп пропонує уряду підвищити мінімальну зарплату до 4 тисяч
Народний депутат України Василь Петьовка та народні депутати, які входять до складу міжфракційного депутатського об’єднання «Антикризова група», звернулися із відповідним запитом до Прем‘єр-міністра України Арсенія Яценюка.
У запиті до прем'єр-міністра Арсенія Яценюка народний депутат України Василь Петьовка та народні депутати, які входять до складу міжфракційного депутатського об’єднання «Антикризова група», звернули увагу на ситуацію, щодо встановлення гідного рівня мінімальної заробітної плати. Наразі, йдеться, у запиті, розмір заробітної плати є показником, що визначає загальний життєвий рівень працівників.
Гідна заробітна плата є основою добробуту кожного працівника. Конституцією України передбачено, що Україна - соціальна та правова держава, а людина, її життя, здоров'я, честь і гідність, недоторканність та безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження та забезпечення прав і свобод людини - головний обов'язок держави. Соціальна держава має забезпечити створення всіх юридичних та фактичних умов для самостійного забезпечення працездатною людиною для себе та своєї сім'ї гідного рівня життя. Основне джерело доходу для більшості населення - заробітна плата. Законодавством встановлено залежність розміру мінімальної заробітної плати від розміру мінімального прожиткового мінімуму. Однак прожитковий мінімум не передбачає коштів на утримання та виховання дітей, догляд за батьками, а лише мінімальний набір продуктів та послуг для існування людини. Не забезпечує він і потенціал для відтворення робочої сили та розвиток особистості. Тому, за існуючої законодавчої бази, мінімальна заробітна плата не може повністю забезпечувати добробут громадян з таких причин:
1) не закладено складової витрат на утримання, освіту та виховання дітей потреби у кваліфікаційному рості, духовному збагаченні;
2) не містить резерву для покриття витрат на отримання платних медичних послуг та придбання ліків (80 відсотків ліків та медичних послуг громадяни оплачують з власних коштів);
3) розраховується на основі прожиткового мінімуму, який не пов'язаний ні з процесом, ні з результатом праці.
Отже, заробітна плата, не стимулює до підвищення продуктивності праці, оскільки не знаходиться в прямій залежності від продуктивності праці.
ООН визнала, що граничним показником погодинної заробітної плати є 3 американських долари, що сьогодні становить 36 грн. Заробітна плата, що є нижчою за цей показник, виштовхує працівника за граничний рівень його життєдіяльності, за яким іде руйнування потенціалу економіки. Наразі це явище присутнє в Україні: мінімальна заробітна плата відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» - 7,3 грн. на годину, при цьому ціни в Україні зрівнялися зі світовими. Економічна ситуація в країні різко загострила проблему необхідного зростання рівня заробітної плати. Люди поставлені в фактично в умови для свого фізичного виживання. Ця проблема вже є не тільки економічною, як соціальною проблемою.
Для усунення залежності мінімальної заробітної плати від розміру мінімального прожиткового мінімуму депутати, які входять до складу міжфракційного депутатського об’єднання «Антикризова група» зареєстрували у Верховній Раді України 2 законопроекти:
- про внесення змін до деяких законодавчих актів України (« Щодо подолання економічної кризи та створення умов, за яких кожен працюючий зможе забезпечити гідний рівень життя для себе та своєї родини») (реєстраційний номер 4842);
- про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" («Щодо подолання економічної кризи та створення умов, за яких кожен працюючий зможе забезпечити гідний рівень життя для себе та своєї родини») (реєстраційний номер 4843).
Прийняття Верховною Радою України цих законопроектів дозволить забезпечити конституційне право громадян України на достатній життєвий рівень для себе та своєї родини, стимулювання для підвищення кваліфікації працівників, зростання попиту на товари і послуги, створення передумов для зростання продуктивності праці та розвитку ефективного виробництва, повернення поваги до праці, створення умов, за яких молодь буде залишатися в Україні (з можливістю придбання власного житла та планування сім’ї, а не шукати кращої долі за кордоном), додаткові надходження до бюджетів всіх рівнів від сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Тому, народний депутат Василь Петьовка та інші народні депутати, які входять до складу міжфракційного депутатського об’єднання «Антикризова група», враховуючи вищевикладене, на підставі ст. 15 Закону України "Про статус народного депутата України", просять Прем‘єр-міністра України Арсенія Яценюка надати відповідні експертні висновки Кабінету Міністрів України щодо проектів законів 4842 та 4843, передбачивши у поточному році збільшення мінімальної заробітної плати до 25 грн. годину, а місячну до 4 171 грн., та запланувати у бюджеті 2015 виключення залежності мінімальної заробітної плати від розміру мінімального прожиткового мінімуму.
До цієї новини немає коментарів